كرونا و رونق بازار خرید و فروش آنلاین آثار باستانی

كرونا و رونق بازار خرید و فروش آنلاین آثار باستانی

به گزارش لباس دونی نتایج یك گزارش یك جدید نشان داده است در بحبوحه بحران كرونا، خرید و فروش عتیقه جات و آثار باستانی قاچاق در فضای آنلاین رونق گرفته است.


به گزارش روزنامه هنر، بررسی های پروژه تحقیقاتی (ATHAR) از افزایش فعالیت گروه های فیس بوکی فعال در زمینه خرید و فروش عتیقه جات و آثار باستانی قاچاق از خاورمیانه و شمال آفریقا در ماه های اخیر و همزمان با اعمال قوانین قرنطینه خانگی در خیلی از کشورهای جهان، حکایت دارد.
به نقل از کیتی پُل (Katie Paul) از مدیران پروژه ATHAR که روی خرید و فروش غیرقانونی آثار باستانی در پلت فرم های دیجیتال تحقیق می کند، در این دوره تعداد تصاویری که از صحنه سرقت آثار باستانی در گروه های فیس بوکی منتشر می شوند، افزوده شده است. قاچاقچیان از این راه برای اثبات جعلی نبودن آثاری که به فروش گذاشته می شوند، به مشتریان استفاده می نمایند. علاوه بر این، در این گروه ها تصاویری هم از محل حفاری به اشتراک گذاشته می شود تا درباره غنای این منطقه از لحاظ وجود آثار باستانی از دیگر اعضای گروه اطلاعات جمع آوری شود.
پُل افزایش اخیر در فعالیت اینترنتی قاچاقچیان آثار باستانی را نتیجه وجود چند عامل می داند: فصل بهار اوضاع آب و هوایی مناسبی را برای اکتشافات غیرقانونی فراهم می آورد، دسترسی جهانی به اینترنت افزوده شده است و همینطور اماکن باستانی و موزه ها در دوران بحران صدمه پذیرتر هستند و سارقان به خوبی از این حقیقت آگاهند. به قول وی، فروش آثار باستانی قاچاق همینطور منبع درآمد لازم را برای افرادی که به علت همه گیری کرونا شغل خویش را از دست داده اند، همچون افرادی که کسب و کارشان به صنعت توریسم وابسته است، منبع درآمد لازم را فراهم می آورد. تلفیقی از این عوامل در کنار دسترسی ساده به قاچاقچیان و کارشناسان آثار باستانی در فیسبوک، فضایی عالی برای انجام فعالیتی را فراهم می آورد که تهدیدی برای میراث فرهنگی است.

بحران های پیشین چون بهار عربی نشان داد که میراث فرهنگی جهان به صورت خاص در طول دوره های بی ثباتی صدمه پذیر هستند. اما تنها ناآرامی و هرج و مرج سیاسی نیست که آثار باستانی را به خطر می اندازد. دبورا لر (Deborah Lehr) بنیانگذار ائتلاف آثار باستانی (Antiquities Coalition) اعتقاد دارد که به درازا کشیدن قوانین منع تردد و قرنطینه خانگی و مشکلات اقتصادی متعاقب آن، افزایش نرخ فعالیتهای غیرقانونی بخصوص سرقت های سازمان یافته را به همراه خواهد داشت.
قاچاق عتیقه جات در فیس بوک
تیم ATHAR بیشتر از ۱۲۰ گروه فیس بوکی را رصد می کند که هر کدام چیزی بین صد تا سی صد هزار دنبال کننده دارند. به قول پُل، بزرگترین این گروه ها که ۳۰۰ هزار دنبال کننده دارد، روزانه حدود ۱۷۵ پست منتشر می کند که هدف اغلب این پست ها جمع آوری اطلاعات جمعی درباره بهترین محل برای حفاری و اکتشاف است.
بنابر این گزارش، سرامیک ها و سکه ها رایج ترین آثار باستانی هستند که در این گروه ها خرید و فروش می شوند.
فیس بوک ماه مه سال قبل به دنبال انتشار گزارشی از جانب بی بی سی، ۴۹ گروه در رابطه با خرید و فروش غیرقانونی آثار باستانی را از پلت فرم خود حذف نمود. سخنگوی وقت فیسبوک آن زمان در گفتگو با نیویورک تایمز از معرفی ابزارهایی متکی بر خوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و بینایی کامپیوتر برای شناسایی و حذف مضامینی که از استانداردهای انجمن این پلت فرم تخطی کنند، اطلاع داد. تدابیری که گویا چندان موثر واقع نشده اند.


1399/02/14
20:41:59
5.0 / 5
2801
تگهای خبر: اینترنت , خرید , موزه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی