زالی:

حماسه آفرینی مدافعان سلامت سریال شود

حماسه آفرینی مدافعان سلامت سریال شود

لباس دونی: فرمانده ستاد عملیات مدیریت كرونا در كلانشهر تهران در دیدار با اعضای هیات مدیره خانه سینما، پیشنهاد ساخت سریال یا فیلم بلند سینمایی از حماسه آفرینی مدافعان سلامت را در دوران شیوع ویروس كرونا بیان نمود.به گزارش روز جمعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نشست علیرضا زالی با اعضای هیات مدیره خانه سینما انجام شد.

ساخت سریال یا فیلم بلند سینمایی از حماسه آفرینی مدافعان سلامت، توجه به فضای پنهان تلخ و تراژدیک کرونا، نحوه سوگواری خانواده متوفیان، مصاحبه با بهبود یافتگان، تصویرسازی وقایع باتوجه به ابعاد مختلف انسان شناسی، جامعه شناسی و روانشناسی در بحران، پشتیبانی از اهالی سینما، استفاده از ظرفیت موثر هنرمندان برجسته کشور در انتقال مفاهیم بهداشتی و آگاه سازی عمومی از دیگر موارد مطرح شده توسط زالی در این جلسه بود.

وی با اشاره به بینش عمیق اجتماعی جامعه هنری که قدرشناس تیم پزشکی کشور هستند، اظهار داشت: امروز مدافعان سلامت سلحشورانه در خط مقدم مبارزه با کرونا رشادت های جدی آفریدند و کارنامه بسیار درخشانی رقم زدند.

زالی با اشاره به خدمات رسانی کادر درمان و بهداشت از روزهای آغاز بحران با وجود کمبودهای موجود، اشاره کرد: در این مدت از شروع شیوع بیماری تابحال حدود ۵۸ هزار بیمار کرونایی را در تهران بستری کردیم که با تلاش کادر درمان خیلی از آنان ترخیص شده اند.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به خاطرات تلخ و شیرین، وقایع، رشادت ها و حماسه آفرینی هایی که این روزها در عرصه خدمت رسانی رخ داده است، بر ضرروت مستند سازی این صحنه های خدمت رسانی اصرار کرد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برای مستند سازی حرفه ای باید اقدامی سیستماتیک با مبانی تکنیکال انجام دهیم و شاید الان باید بیشتری از سینمای مستند داشته باشیم.

زالی به شکل گیری همبستگی اجتماعی در زوایای پنهان شهر در این بحران اشاره نمود که در سال های اخیر در سایه شهرنشینی و صنعتی شدن کم رنگ شده بود.

مستندسازی حماسه آفرینی مدافعان سلامت

وی در ادامه اظهار داشت: تمام محورهای موجود می تواند بطور خاص یک سناریو تلقی شود و سناریوهای فراوانی را در ذهن افراد مبتکر فراهم آورد که در فضای داستان سرایی یا فضای واقعی تر به این موارد توجه شود؛ بدین سبب در این مقطع، مصادیق خوبی برای پرداختن به فیلمنامه نویسی و سناریو نویسی با اتمسفر موجود در مجموعه وجود داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زیبایی، جذابیت و لطافت هنر سینما می تواند در خدمت قسمتی از آموزش همگانی قرار گیرد و با ارتقای بهداشت حرفه ای و سطح آگاهی مردم در کنترل و قطع زنجیره بیماری، ما را بهتر یاری کند.

تدوین شیوه نامه برای حضور مردم در سینما

زالی تدوین پروتکل بهداشتی مشترک برای بازگشایی سینماها را در آینده لازم دانست و با اشاره به اهمیت صیانت از سلامت افرادی که به سینما مراجعه می کنند، تدوین یک شیوه نامه اجرایی، به هنگام، پویا و متناسب با نگاه کاهش خطر را ضروری برشمرد.

وی اشاره کرد: در این شیوه نامه باید به تهویه هوا، نحوه فروش بلیط و نشاندار کردن صندلی ها، فاصله گذاری ها، کاهش زمان حضور افراد برای نمایش فیلم، تنظیف و ضدعفونی سینما بین سانس ها، مصرف نکردن مواد غذایی در سینما، استفاده از ابزار کنترلی مثل تب سنجی و محدودیت سنی توجه گردد.

آمادگی خانه سینمای ایران برای همکاری با ستاد مقابله با کرونای استان تهران

همایون اسعدیان، رئیس هیأت مدیره خانه سینما در این جلسه به نمایندگی از اهالی سینما از زحمات و ایثار اعضای ستاد مقابله با کرونا و تمامی کادر پزشکی و بهداشت و درمان کشور در امتداد خدمت رسانی به بیماران کرونایی صمیمانه سپاسگزاری کرد.

وی در این جلسه از اقدامات خانه سینما در زمینه آماده سازی کلیپ های آموزشی و فیلم های تقدیر از مدافعان سلامت از شروع شیوع ویروس کرونا تابحال آگاهی داد.

اسعدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعطیلی پروژه های سینمایی از اوایل شیوع بیماری، تدوین پروتکل های مورد نیاز برای آغاز فعالیت سینما از چرخه تولید تا نمایش با مشارکت ستاد را ضروری دانست و بر حضور نمایندگانی از خانه سینما برای تهیه این پروتکل ها اصرار کرد.

اسعدیان گفت: بعد از ابلاغ دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا، تمام پروژه های سینمایی را باتوجه به صیانت از سلامت افراد تعطیل و مشکلات اقتصادی افراد را تا حدودی رفع کردیم.

در بخش دیگری از این جلسه مشترک، برمبنای اعلام اعضای خانه سینما، فیلم هایی که در آینده درباب کرونا ایجاد می شود منظر پزشکی یا جامعه شناسی دارد.

اعضای هیأت مدیره خانه سینما از ستاد مقابله با کرونا خواهان اعلام موضوعات مورد نیاز برای تصویرسازی مدافعان سلامت شدند.منبع:

1399/02/05
12:21:53
5.0 / 5
2868
تگهای خبر: آموزش , خدمات , زیبایی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی