دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر:

نهایت همكاری را با گروه های تئاتری برای جبران لطمه های تعطیلی خواهیم داشت

نهایت همكاری را با گروه های تئاتری برای جبران لطمه های تعطیلی خواهیم داشت

به گزارش لباس دونی دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر با اشاره به تعطیلی و وقفه به وجود آمده در كارهای نمایشی و اجراهای عمومی كشور همچون تماشاخانه ایرانشهر به سبب شیوع ویروس كرونا، اظهار داشت: برای جبران خسارت های ناشی از این اتفاق نهایت همكاری را با گروه های نمایشی خواهیم داشت.


شنبه؛ سوم اسفند ماه ۱۳۹۸ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی اطلاعیه ای تعطیلی تمامی كارهای فرهنگی؛ هنری؛ نمایشی و سینمایی كشور را به سبب شیوع ویروس كرونا در كشور صادر كرد.
همین عامل موجب شد تا در حوزه هنرهای نمایشی شاهد تعطیلی سالن های تئاتری باشیم؛ اتفاقی كه خصوصاً در بخش خصوصی باتوجه به برنامه ریزی تماشاخانه ها جهت میزبانی روزهایی مشخص از آثار نمایشی و جدول اجرایی گروه ها، موجب متضرر شدن برخی از این گروه ها از یك سو و از طرف دیگر سالن داران و مدیران تماشاخانه های خصوصی برای پرداخت اجاره بهای سالن های خود شد.
اتفاقی كه هرچند با همراهی جامعه هنری همراه بود اما برای برطرف ساختن یا كاستن از ضررهای مالی و همین طور جلوگیری از تغییر برنامه ها و جدول اجرایی تماشاخانه های خصوصی و دولتی تمهیدات ویژه مدیریتی را نیز می طلبد.
توجه به سلامت افراد جامعه بر هر مساله ای مقدم است
حسین مسافرآستانه دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به شیوع ویروس كرونا در كشور و راه های مقابله و مبارزه با توسعه و تكثیر آن و همین طور استناد به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تعطیلی یك هفته ای كارهای فرهنگی و هنری در تمامی عرصه ها همچون میزبانی تماشاخانه ها از اجراهای عمومی اظهار داشت: سلامت عمومی جامعه بی هیچ تردیدی مهم ترین اصل در امور برنامه ریزی و سیاست گذاری كلان در تمامی عرصه ها ازجمله عرصه فرهنگ و هنر بشمار می رود.
وی افزود: پس از آن كه خیلی از كشورهای جهان درگیر ویروس كرونا شدند، كشور ما نیز از این حادثه در امان نماند. به همین سبب تمامی امكانات كشور برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از شیوع گسترده آن بسیج شدند و دراین زمینه بدنه فرهنگ و هنر نیز با پیشنهادی كه از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امتداد تعطیلی یك هفته اماكن عمومی مانند تماشاخانه ها برای میزبانی از آثار نمایشی صادر شد همراه بود.
جبران زیان و ضرر زمانی با میزبانی در نوروز
مسافرآستانه با اشاره به برگزاری نشست شورای سیاست گذاری و شورای مالی تماشاخانه ایرانشهر طی روزهای ابتدایی هفته آینده اظهار داشت: در ضمن این جلسه اگر تعطیلی تماشاخانه ها برداشته شده بود كه رویكرد و نگاهی متفاوت را برای شروع كارهای نمایشی در تماشاخانه ایرانشهر در دستور كار قرار خواهیم داد و اگر بنا به استمرار تعطیلی سالن های نمایشی بود تلاش می نماییم تا طی برنامه ریزی برای همراهی با خسارت های مالی و زمانی و همین طور جدول اجرایی تماشاخانه ایرانشهر تمهیدات ویژه ای را در دستور كار قرار دهیم.
وی با تاكید بر آنكه شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر نهایت همكاری را با هنرمندان خواهد داشت اظهار داشت: باتوجه به این مسئله كه جدول اجرایی دو سالن استاد ناظرزاده و استاد سمندریان بعنوان سالن های اقماری مجموعه تماشاخانه ایرانشهر در سال ۱۳۹۹ پر شده است تلاش می نماییم تا ضرر زمانی گروه هایی كه طی این مدت به جهت تعطیلی؛ اجرای آنها با اختلال روبه رو شده است را برطرف نماییم.

این مدیر هنری اشاره كرد: اما از نظر مالی باتوجه به اینكه تماشاخانه ایرانشهر بودجه حمایتی برای ارائه به گروه های نمایشی ندارد دراین زمینه كاری در دستور برنامه های این شورا قرار ندارد اما تلاش می نماییم در جدول اجرایی تماشاخانه ایرانشهر پس از موافقت اصولی از اداره كل هنرهای نمایشی در روزهای نوروز سالن های تماشاخانه ایرانشهر را برای جبران زمانی ناشی از تعطیلی نمایش هایی كه به جهت شیوع ویروس كرونا در كشورمان اجرایشان با اختلال مواجه گردید را جبران نماییم.
تمام تمهیدات برای ضدعفونی سالن های ایرانشهر در نظر گرفته شده است
دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر درباره تمهیدات این تماشاخانه برای میزبانی از مخاطبان در صورت باز شدن سالن ها و آغاز اجرای عمومی و احتمال حضور افرادی كه گرفتار این ویروس هستند اظهار داشت: قبل از تعطیلی و در روزهای تعطیلی نیز مجموعه تماشاخانه ایرانشهر و سالن های اقماری آن روزی دو نوبت با مواد ضدعفونی كننده پاك سازی می شد. همین طور موادی را برای ضدعفونی كردن مخاطبان و هنرمندان حاضر در این مجموعه در نظر گرفته ایم و این مسئله با رفع تعطیلی و آغاز اجرای دوباره آثار بار دیگر با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد.
ویروس كرونا كه رسما كووید – ۱۹ نام دارد، اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا كنون به حدود ۵۰ كشور سرایت كرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام نماید.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، آمار ابتلای قطعی به ویروس كرونا در ایران تا ظهر جمعه (نهم اسفند) به ۳۸۸ نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به ۳۴ نفر رسیده است همچنین۷۳ نفر از مبتلایان بهبود یافته اند.
این بیماری بااینكه واكسن و درمان خاصی ندارد؛ قابل پیشگیری است و به راحتی و با راهكارهای ساده می توان از شیوع و مبتلاشدن به این كرونا جلوگیری كرد؛ مردم باید از تردد و تماسهای غیرضروری و حضور در اجتماعات پرهیز كنند، فاصله منطقی را با همه افراد (یك متر) رعایت كرده و روبوسی و دست دادن را كنار بگذارند. همین طور افرادی كه علایم سرماخوردگی دارند، در منزل بمانند، به سرعت مراقبت های درمانی را بوسیله پزشكان انجام دهند و با سایر افراد تماس نداشته باشند.منبع:

1398/12/09
23:04:27
5.0 / 5
3578
تگهای خبر: تئاتر , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی