شب شعر انقلاب با عنوان روح و ریحان در بیروت برگزار گردید

شب شعر انقلاب با عنوان روح و ریحان در بیروت برگزار گردید

به گزارش لباس دونی انجمن هنری وادبی «ابداع» با همكاری مركز توسعه پایدار لبنان وابسته به شهرداری منطقه«حاره حُریك» بیروت چهارشنبه شب شب شعری را به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران برگزار كرد.


در این شب شعر كه در مركز همایش های این شهرداری برگزار گردید تعدادی از شاعران، ادب دوستان، ساكنان منطقه شیعه نشین جنوب بیروت و هم «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان شركت كردند.
در آغاز این برنامه، خامه یار در سخنانی با تبریك سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر و همزمانی آن با ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن، این روز را بهترین زمان برای ابراز محبت نسبت به پیامبر اكرم (ص) و خاندان آن حضرت برشمرد.
وی با بیان این كه هنرمندان و شاعران بهترین افرادی هستند كه در طول تاریخ توانسته اند با كاربرد زیباترین و گویاترین واژه ها به بیان افكار و اندیشه های ناب بپردازند، تصریح كرد: تاثیر ادبیات پربار فارسی و عربی از گذشته تابحال در تبیین مفاهیم انسانی در سراسر گیتی، آشكار است.

رایزن فرهنگی كشورمان همینطور به سالروز ولادت حضرت زهرا و جایگاه زن از نگاه امام خمینی و نقش او بعنوان ستون خیمه جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: امام خمینی دامان زن را معراج مرد و ساحت پاك و جایگاه رفیع زنان را به بهترین شكل معرفی كرده است.
خامه یار تصریح كرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه زن در بیان شهیدان مطهری، بهشتی، مرحوم علامه طباطبایی و هم امام خمینی به صورت كامل و با بیانی رسا تبیین و حقوقی را كه اسلام برای زنان در نظر گرفته به بهترین وجه معرفی شده است.
وی به حضور فعال زنان در جامعه اسلامی ایران در ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی اشاره و تصریح كرد: ابعاد و روابط انسانی و اخلاقی میان حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) الگوی والای خانواده است.
خامه یار زبان شعر و مدح حضرت زهرا و روز زن را بهترین شیوه برای تبیین جایگاه او معرفی نمود و از حضور ادیبان و شاعران و هم جمعیت ابداع و مركز توسعه پایدار كه زمینه برگزاری شب شعر را فراهم نمودند، قدردانی كرد.

سپس ۹ تَن از شاعران جوان مرد و زن، با زیباترین واژگان، هنرمندانه آفرینش های ادبی و سروده های خودرا با مفاهیم فاخری عرضه نموده و به ستایش بانوی نمونه بشریت پرداختند،
آنان هم چنین در مدح حضرت فاطمه زهرا، انقلاب اسلامی، امام خمینی و سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس شعر گفتند و بارها مورد تشویق حاضران قرار گرفتند.
در ادامه برنامه «علی عباس» شاعر سرشناس لبنانی و رئیس جمعیت ابداع طی سخنانی از شاعران جوان و ابتكارهای ادبی آنان ستایش كرد و رایزن فرهنگی ایران را بخاطر فعالیتهای فرهنگی اش ستود.
در آخر برنامه لوح یادبود توسط خامه یار به یكایك شاعران تقدیم و به وی هم به پاس فعالیت هایش لوح سپاس توسط مركز ادبی ابداع و شهرداری حاره حُریك اهدا شد.
در حاشیه این برنامه نمایشگاه خوشنویسی انفرادی محمد مؤذن هنرمند لبنانی برپا و تابلویی توسط این هنرمند به رایزن فرهنگی كشورمان اهدا شد.1398/12/01
22:12:06
5.0 / 5
4351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی