اخطار پزشكان به لندن، احتمال مرگ بنیان گذار ویكی لیكس در زندان

اخطار پزشكان به لندن، احتمال مرگ بنیان گذار ویكی لیكس در زندان

به گزارش لباس دونی گروهی از پزشكان و روانشناسان در نامه ای سرگشاده به دولت های انگلیس و استرالیا نسبت به وضعیت سلامتی جولیان آسانژ بنیان گذار سایت افشاگر ویكی لیكس ابراز نگرانی كرده و اخطار دادند كه او امكان دارد در زندان تلف شود.


۱۱۷ پزشك در این نامه كه یك نسخه آن در ژورنال پزشكی « لنست » انتشار یافته، خواهان آخر دادن به شكنجه روانی و بی توجهی به وضع سلامتی بنیان گذار ویكی لیكس شدند.
در این نامه آمده است: آسانژ به علت طولانی شدن تأثیر شكنجه روانی در سفارت اكوادور و زندان بلمارش، در وضعیت وخیمی قرار دارد و چنانچه در زندان تلف شود، بر اثر تأثیر شكنجه بوده است.
امضاكنندگان این نامه تصریح كردند، جامعه پزشكی نمی تواند در مقابل این رویداد سكوت كند و سَمت اشتباه تاریخ بایستد. آنها با اشاره به اینكه سیاست نباید در سلامتی افراد دخالت داده شود خواستند قبل از آنكه دیر شود، آسانژ به خدمات درمانی دسترسی داشته باشد.
نسخه ای از این نامه برای دولت های انگلیس و استرالیا ارسال شده است.
گروه معروف به پزشكان آسانژ سال قبل هم در نامه ای به وزیر كشور انگلیس اخطار دادند اگر به سرعت به وضع سلامتی آسانژ رسیدگی نشود، در زندان جان خواهد داد.
آسانژ ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تابحال در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید سپری می كند.
او در سال ۲۰۱۰ با استفاده از وبسایت ویكی لیكس، اسناد دیپلماتیك و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریكا در بمباران عراق و افغانستان افشا كرد كه برای دولت آمریكا شرم آور بود.
از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و الان با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریكا مواجه می باشد. افترا وی در آمریكا نقض قانون جاسوسی است كه می تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریكا منجر شود.
« نیلس ملزر - Nils Melzer » گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شكنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی می گوید: تداوم مواجهه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست می تواند به زودی به قیمت جان او تمام شود، مگر اینكه دولت انگلیس به سرعت این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی كند.
2023


1398/11/29
14:50:16
5.0 / 5
3901
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس دونی