چند خبر از كانون پرورش فكری كودكان؛

چرا آسمان دور است؟ نمایشگاهی برای توضیح مفهوم مرگ به كودكان

چرا آسمان دور است؟ نمایشگاهی برای توضیح مفهوم مرگ به كودكان

به گزارش لباس دونی منتخبی از كتاب هایی با مبحث مرگ در چارچوب نمایشگاهی با عنوان «چرا آسمان دور است؟» در كتابخانه مرجع كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به معرض نمایش گذاشته می شوند.


به گزارش اداره كل روابط عمومی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، در این نمایشگاه كه از اول تا آخر بهمن برپاست، ۷۵ عنوان كتاب فارسی و غیرفارسی (۴۷ عنوان فارسی و ۲۸ عنوان غیرفارسی) با مبحث «مرگ» در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
بر همین اساس، خداحافظ راكون پیر، فراتر از یك رویا، چرا آسمان دور است؟، عشق من زنده بمان، “NIE MEHR WOLKENGUCKEN MIT OPA?”، “MY FATHER’S ARMS ARE A BOAT”، “Dock، Death and the Tulip”. “The Heart and the Bottle” همچون آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه بهمن كتاب خانه مرجع كانون است.
كتاب خانه مرجع كانون هر ماه منتخبی از آثار خویش را در چارچوب نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار می دهد. نمایشگاه چرا آسمان دور است؟ از اول تا آخر بهمن ۱۳۹۸ روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ بامداد تا ۱۶ پذیرای علاقه مندان است.
كتاب خانه مرجع كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، پلاك ۲۴، ساختمان شهید ملك شامران واقع شده است.
حضور نماینده مركز ملی اسیتژ ایران در پروژه نسل بعدی پاكستان ۲۰۲۰
حجت زینالی از اعضای فعال مركز ملی اسیتژ ایران در سومین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاكستان ۲۰۲۰ شركت خواهد نمود. مركز ملی اسیتژ ایران (سازمان بین المللی تئاتر برای كودكان و نوجوانان) بعد از انتشار فراخوان پروژه نسل بعدی پاكستان ۲۰۲۰، مدارك متقاضیان شركت در این برنامه را بررسی و یك نفر كه شرایط كافی برای حضور داشت را به دبیرخانه این رویداد معرفی نمود و در انتها حجت زینالی پذیرفته شد.
در این دوره از برنامه ۱۵ هنرمند جوان از پاكستان و ۱۵ هنرمند از میان ۱۵۰ متقاضی از سراسر جهان كه به صورت حرفه ای در حوزه تئاتر كودك و نوجوان فعالیت دارند و كمتر از ۳۶ سال هستند، جهت شركت در این برنامه انتخاب شده اند. طرح نسل بعدی یك ابتكار هیجان انگیز و پیشرو از اسیتژ بین الملل است كه با استقبال از چهره های جدید و پشتیبانی از هنرمندان جوان و به منظور تقویت روابط بین المللی در حوزه تئاتر پایه ریزی شده است. این برنامه یك پروژه طراحی شده برای پشتیبانی از شبكه های هنری و فرهنگی، مبادله و همكاری بین هنرمندان در جشنواره ها و دیگر برنامه های بین المللی از راه یك برنامه خاص است.

در این رویداد هنری شركت كنندگان می توانند ضمن تبادل تجربه و ارتباط با هنرمندان دیگر كشورها در مورد روش های متنوع هنری بحث و گفتگو كنند. بر همین مبنا شركت در كارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان بین المللی، برگزاری جلسه های بحث و گفتگو و گشت شهری در لاهور از برنامه های این پروژه به شمار می آید. سومین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاكستان ۲۰۲۰ از ۶ تا ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۹ در شهر لاهور برگزار می گردد.
خانه ها، كتابی برای قصه گویی دسته جمعی منتشر شد
چهل وسومین كتاب از مجموعه قصه مرغك كانون با عنوان خانه ها از جانب انتشارات كانون انتشار یافته است. خانه ها با نویسندگی و تصویرگری، طراوت جلالی فراهانی، نام چهل وسومین كتاب از مجموعه كتاب های قصه های مرغك؛ كتاب های تعاملی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان بعنوان كتاب های دسته جمعی است كه برای نخستین بار به چاپ رسیده است.
این كتاب همان گونه كه نویسنده و تصویرگرش در ابتدای كتاب توضیح داده است، داستانی بدون متن دارد با تصاویر متفاوتی از چند خانه كه با حضور یك گربه زرد در همه ی خانه ها به هم متصل می شوند. ازاین رو كتاب خانه ها، كتابی است كه خود مخاطب باید داستان آنرا كشف كند.
در ابتدای این كتاب آمده است: با هم داستان بگوییم، ما كه امكان دارد پدر، مادر، خواهر، برادر، مربی و... باشیم، می توانیم با كودكان مان داستان بگوییم. داستان گفتن، راه سخن گفتن و گفتگو را باز می كند. گفتگو به شنیدن، تمركز، قضاوت و تفكر انتقادی، تفكر خلاق و... كمك می نماید. كتاب «خانه ها»، داستانی بدون متن است؛ اما در دل كتاب، در هر صفحه، خانه ای است كه هر خانه داستانی دارد. نویسنده در ادامه مقدمه كتاب آورده است: «می توانیم كنار هم بنشینیم و با گربه ی كتاب همراه شویم. خانه به خانه برویم و داستان هر خانه را بگوییم، در هر خوانش نكته های تازه كشف نماییم و با تاكید بر آن داستانی نو و تازه بگوییم.
قصه های مرغك مجموعه ای از كتاب هاست كه بازی، سرگرمی، و تصویر را با متن همراه می كند تا به بالا رفتن توانایی های متنوع كودكان كمك نماید. (كمك می كند تا دنیای پیرامون شان را بهتر حس كنند و بشناسند، با كنجكاوی به دنیا بنگرند و حساس و جست وجوگر بار بیایند. ذهن شان پرورش پیدا كند و نیروی اندیشه در آنها رشد كند.)
كتاب خانه ها با شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه به قیمت ۸ هزار تومان در فروشگاه های محصولات فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در سراسر كشور و مجموعه شهر كتاب در دسترس علاقه مندان قرار دارد.


1398/11/02
14:33:20
5.0 / 5
4819
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس دونی