چند خبر از كانون پرورش فكری

آشنایی با مراحل رشد كودك برای پدر و مادرها راهگشاست

آشنایی با مراحل رشد كودك برای پدر و مادرها راهگشاست

به گزارش لباس دونی روانشناس و مدرس دانشگاه، با نگاهی به مراحل رشد كودكان و تفاوت های این دوران، اظهار داشت: آشنایی با مراحل رشد كودك برای پدر و مادرها راهگشاست.محمود گلزاری روز سه شنبه در نشست تخصصی زوال دوران كودكی، اظهار داشت: «نیل پستمن» در یكی از معروف ترین كتاب هایش زندگی در عیش، مردن در خوشی به مسائلی كه تلویزیون در زندگی انسان ها بوجود آورده است مانند دور شدن انسان ها از كتاب خواندن می پردازد. آن هم درست زمانی كه هنوز شبكه های اجتماعی به وجود نیامده بودند. تفاوت تلویزیون با كتاب این است در تلویزیون شما با تصویرهای به شدت گذرا مواجه می شوید و ذهن نمی تواند بر مطلبی متمركز شود. حتی صحبت های به ظاهر علمی، ولی در كتاب شما می توانید به عقب بازگردید. زیر جمله ها خط بكشید و در آنها تعمق كنید.

وی افزود: نكته دومی كه در كتاب زندگی در عیش و مردن در خوشی به آن اشاره می شود آن است كه تلویزیون با احساسات و هیجانات ما بازی می كند. نیل پستمن می گوید: خوب است كه شما با یك اتفاق خوب از ته دل بخندید و برای یك اتفاق بد گریه كنید. ولی تلویزیون نگاه دیگری به هیجانات دارد، زمانی كه شما می خواهید برای یك صحنه عاطفی در سریالی گریه كنید، یك دفعه تبلیغی پخش می شود كه شما را می خنداند. ازاین رو شما نمی دانید در آن لحظه باید چه احساسی داشته باشید.

گلزاری با اشاره به این كه كتاب دیگر پستمن زوال دوران كودكی است، اظهار داشت: وی در این كتاب به مراحل كودكی نگاه داشته است كه مبحث بحث امروز ماست. البته من مباحث دیگری هم در ارتباط با این مورد كه در این كتاب نیست مطرح خواهم كرد.

او با طرح این پرسش كه تعریف كودك چیست بیان نمود: كودك، بزرگسال كوچك شده ای نیست. كودك ذاتاً از نظر خصوصیت های روان شناسی متفاوت می باشد یعنی ابعاد رشدی و تحولی كودك متفاوت می باشد. ابعاد رشد هر انسانی در مراحل مختلفی همچون جسمی، شناختی، هیجانی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی متفاوت می باشد. هر مرحله با مرحله قبل و پس از خودش از نظر كیفی متفاوت است. نكته من این است كه كودك، مینیاتور شده بزرگ سال نیست. بلكه دنیای متفاوتی دارد.

این مدرس دانشگاه افزود: از نظر كیفیتی هم كودك دنیای دیگری دارد كه البته طبیعی است. در رشد هیجانی هم اینطور است، ترس های كودكان در هر مرحله ای متفاوت می باشد. ازاین رو كسانی كه با كودك كار می كنند، باید تفاوت این هیجانات را بدانند.

او درباره اهمیت آگاه بودن به مراحل رشد كودك اظهار داشت: آگاه بودن از مراحل رشد به ما كمك می نماید كه او را جلوتر از مرحله رشدش آموزش ندهیم و سبب می شود نگران نشویم از مسئله ای كه فكر می نماییم هنوز به آن نرسیده است.

گلزاری با بیان این كه مجموعه ی چند مرحله شاید یك سن خواهد شد، توضیح داد: بحث مهم روان شناسی، مراحل رشد و تحول انسان است. هم اكنون كتاب های خوبی در حوزه دانش روان شناسی تولید شده است. اوج و سیطره دوران رشد، مراحل كودكی است. كودك متفاوت می باشد، نه فقط با بزرگسال. هر كودكی یا به تعبیری هر انسانی در هر مرحله ای از رشد با انسانی در مرحله دیگر متفاوت می باشد. این مورد خیلی برای پدر و مادرها راه گشاست.

او افزود: شروع مطالعه مراحل رشد انسان با دوران نوجوانی در روان شناسی شروع شد و بعدها مطالعه دوران كودكی به آن افزوده شد. آگاهی از مراحل رشد از مسائل ضروری همه پدران، مادران و مربیان است. اگر آنرا بلد نباشیم یا مطابق آن سن عمل نمی نماییم، تكلیف زیادتر از او می خواهیم، یا تكلیف پایین تر تعریف می نماییم و او را در سنی تثبیت می نماییم. گاهی توقع های نامناسب داریم، به جهت اینكه نمی دانیم از این مرحله گذشته اند. پس زوال دوران كودكی با این تعبیری كه گفتم ناآگاهی به این جنبه هاست. در حالیكه مسئولیت جدی تربیت فرزندان با ما بزرگ ترهاست.

گلزاری در ادامه «خداوند» را مربی عالم دانست و اظهار داشت: خداوند رب العالمین است. «رب» یعنی مربی. در كتاب مفردات كه دانشمند لغت شناس، راغب اصفهانی نوشته است رب به معنای تربیت كننده مفهوم شده است. خداوند می فرماید، مرحله به مرحله شئی را پرورش دهید تا به تمامیت خود برسد. ازاین رو هیچ تربیتی بدون مرحله به مرحله رفتن و به تمامیت رسیدن صورت نمی گیرد.

این روانشناس افزود: روان شناسان بررسی نموده اند، هر چند سال كه مراحل رشد آن به هم نزدیك تر است را مرحله رشد نام گذاری كرده اند. مرحله نخست دوران جنینی است از انعقاد نطفه تا تولد، مرحله بعدی دوران نوزادی است كه از بدو تولد تا دو سالگی را در برمی گیرد، دوران خردسالی از دو تا ۶ سالگی است و آخرین مرحله كه كودكی است از ۶ تا ۱۲ سال است.

او با اشاره به دوران جنینی اظهار داشت: دوران جنینی، دوران مهمی است. ادبیات عرفانی ما هم اعتقاد دارد كه حركت انسان از پیش از تولد آغاز می شود. یادتان نرود مرحله ها خصوصیت چندگانه رشد نزدیك بهمی دارند.

گلزاری درباره رشد اجتماعی كودك توضیح داد: هر جا در روان شناسی كلمه اجتماعی را ببینید، یعنی دیگری. وقتی می گوییم رشد اجتماعی، یعنی چه ارتباطی با دیگران دارد كه تقریباً پس از ۶ سالگی شروع می شود. ازاین رو اگر كودك شما تا ۵ سالگی فردگرایی دارد و با كودكان دیگر بازی نمی كند، نباید نگرانش شوید.

او با تقسیم بندی توجه به كودك در قرن های مختلف و اشاره به خصوصیت هایی كه كودكان در قرن های ششم تا بیست و یكم با آنها شناخته می شدند، این جلسه را به پایان برد.

اهدای كتاب و نوشت افزار به كودكان سیل زده استان سیستان و بلوچستان

در روزهایی كه خیلی از هم وطنان همراه و هم نوا با مردم مناطق سیل زده ی سیستان و بلوچستان كمك های خویش را مشتاقانه به این مناطق ارسال كردند كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان هم بنا به رسالت خود، با اعزام كاروان امداد فرهنگی خود، متشكل از مربیان سراسر كشور، به یاری این گروه های سنی شتافت.

مربیان كانون علاوه بر انجام فعالیتهای فرهنگی هنری و برگزاری كارگاه های مختلف هنری، محصولاتی هم چون كتاب، سرگرمی، نوشت افزار و بسته های بهداشت فردی مثل مسواك، ظرف غذا و قمقمه آب، به كودكان سیل زده اهدا می كند.

این مربیان در محل اسكان موقت كودكان سیل زده حاضر می شوند و به فعالیتهای قصه گویی، شعرخوانی، بازی خلاق و برگزاری كارگاه های نقاشی، اریگامی، سفال گری و كاردستی هم می پردازند.

تماشاخانه سیار كانون هم با پخش فیلم و پویانمایی، اجرای گروه نمایشی «خاك» و برگزاری مسابقه در این روزها، به امدادرسانی فرهنگی به كودكان سیل زده استان سیستان و بلوچستان می پردازد.

امدادرسانان فرهنگی كانون تابحال در روستاهای گنبد علوی، گنبد سه پایه، چاهكیچی و دهستان هودیان از توابع بخش دلگان شهرستان ایرانشهر، روستاهای غلام محمد بازار و اوركی در كُنارك و روستای عوركی حاضر شده اند و در ایام آینده در دیگر مناطق سیل زده به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

طرح امداد فرهنگی «پیك امید» كانون با هدف خدمات رسانی به كودكان و نوجوانان مناطق كم برخوردار، كار مشترك معاونت فرهنگی و بسیج كانون است كه با حضور مربیان داوطلب كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان استان های مختلف كشور برگزار می گردد.نمایش كلوچه دارچینی در سینما تئاتر كانون

نمایش كلوچه دارچینی به كارگردانی مریم كاظمی یك مرتبه دیگر از جانب گروه تئاتر مستقل اما در محل سینما تئاتر كانون پرورش فكری كودكان ونوجوانان به روی صحنه می رود.

كلوچه دارچینی، نوشته دیوید وود كه حسین فدایی حسین آنرا به فارسی برگردانده، نخستین بار در سال ۹۳ با نقش آفرینی زنده یاد حسین محب اهری در مركز تولید تئاتر كانون روی صحنه رفته بود از روز سوم بهمن ۱۳۹۸ این دفعه در سالن سینما تئاتر كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان واقع در خیابان وزرا اجرا خواهد شد.

این نمایش مقرر است از ۳ بهمن همه روزه غیر از شنبه ها در ساعت ۱۹ میزبان عموم خانواده ها باشد و اجراهای بامداد آن هم به مدارس و مهدهای كودك اختصاص دارد.

در همین حال بازیگران و عوامل اجرای جدید این نمایش از جانب گروه تئاتر مستقل اعلام شده است كه بر مبنای آن، سیدجواد زیتونی، مریم كاظمی هومن رهنمون، عرفان میدانلو، نازنین صفا، حسام كلانتری، مهراد زمانی، فاطمه خدابنده لو، پریسا فلاح زاده، فربد تجویدی، سمیه بیگی، شادی كارآیین، هایده حسین زاده، زهرا روشن ضمیر، نرگس صفامنش و مهدی رمضان زاده بازیگران این نمایش هستند.

همچنین برخی از هنرجویان بازیگری آموزشگاه تئاتر مستقل (پنجمك) هم در نقش پرده ها كه جانبخشی شده اند؛ همراه بازیگران بزرگ سال، تجربه بازی در صحنه حرفه ای تئاتر را بدست می آورند.

مدیر تولید این نمایش علی یدالهی و اختر تاجیك عكاس حرفه ای تئاتر هم در كنار گروه است.

آهنگ سازی این نمایش را فرید نوایی انجام داده و طراحی صحنه را رضا مهدی زاده، طراحی لباس را زهرا بداغ آبادی، طراحی و ساخت عروسك را سهیلا باجلان و طراحی گریم را افسانه قلی زاده بر عهده دارند.

امیرعابدی عكاس، جواد اعرابی مدیراجرا، پریسا فلاح زاده طراح پوستروبروشور، زهرا شایان فر روابط عمومی، سهیلا آقایاری رزروشن، مهراد زمانی دستیار كارگردان، شقایق اصلانی و ریحانه كوثری مدیران صحنه، ریحانه دینی دستیار طراح لباس، سعید معروف پور دستیار طراح صحنه و همینطور خانم و آقای حدادی از شركت من تاب، همچون همكاران گروه تئاتر مستقل در اجرای كلوچه دارچینی هستند.

همچنین با هدف ایجاد فرصتی برای كسب تجربه كاری، برخی از هنرجویان و علاقه مندان هم بعنوان كارآموزان مدیریت صحنه در این پروژه به فعالیت می پردازند كه مدیسا قاضی، سبا كریمیان، مهرنوش شصتی، ساغر احمدی، اكرم هادیان، عاطفه خانی، كیانا كریمی، كامه وزیری، احمدرضا آقایی، سینا خدابخشی، مونا شریفی و حمید خسروی از آن جمله اند.

سینما تئاتر كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) واقع شده است.

شهردار همدان به كانون پرورش فكری اتوبوس اهدا می كند

شهردار همدان وعده كرد یك دستگاه اتوبوس جدید را در اختیار كانون پرورش فكری كودكان و نوجوان قرار دهد تا جایگزین مینی بوس قدیمی كتاب خانه سیار شهری كانون این شهر شود.

مینی بوس ۲۲ ساله كه در تمام این سال ها به مناطق حاشیه ای شهر همدان خدمات رسانی فرهنگی می كرد، در محل برگزاری دوازدهمین نمایشگاه استانی كتاب به «رادیو كتاب» تبدیل گشته بود تا كودكان و نوجوانان شركت كننده در این نمایشگاه را به مطالعه تشویق كند.

عباس صوفی شهردار همدان كه در آخرین روز فعالیت دوازدهمین نمایشگاه استانی كتاب همدان به محل دائمی نمایشگاه های بین المللی همدان آمده بود، از این كتاب خانه سیار مستقر در محل نمایشگاه بازدید كرد و فرسودگی این مینی بوس توجه او را به خود جلب كرد.

شهردار همدان بعد از شنیدن گزارشی در باره ی فعالیتهای این واحد سیار و احتمال تعطیلی آن به علت فرسودگی طی دستوری به روح الله وجدی هویدا، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهر همدان تصریح كرد كه نوسازی این واحد در دستور كار قرار گیرد.

صوفی خواهان آن شد كه در چارچوب طرح شهر دوستدار كودك، اتوبوسی در اختیار كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان همدان بعنوان كتابخانه سیار كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان قرار گیرد تا كودكان حاشیه شهر هم چنان از خدمات این واحد سیار بهره مند شوند و فعالیتهای كتابخانه باسابقه ادامه پیدا كند.
1398/11/01
18:52:27
5.0 / 5
4255
تگهای خبر: تئاتر , تخصص , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی