معاون وزیر فرهنگ تاكید كرد:

مسیر اهدای كتاب برای سال های آینده ترسیم شود

مسیر اهدای كتاب برای سال های آینده ترسیم شود

به گزارش لباس دونی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت توزیع كتاب در مناطق محروم كشور را ضروری برشمرد و اظهار داشت: باید در طرح های اهدای كتاب از تجربیات كشورهای دیگر بهره برداری و مسیر اهدای كتاب برای سالیان آینده، ترسیم شود.محسن جوادی در نشست هماهنگی پویش اهدای كتاب به مناطق محروم اظهار داشت: راه اندازی این پویش به معنای این نیست كه احتیاج به تامین كتاب در شهرهای بزرگ وجود ندارد، بلكه اولویت ما شهرهای كوچك و روستاها هستند. در سال های اخیر چهره فرهنگی روستاها بر خلاف گذشته تغییر پیدا كرده است و میزان كتابخوانی هم به طبع آن افزایش داشته است.

وی با اشاره به برنامه های معاونت امور فرهنگی برای كتابخوانی در مناطق روستایی اظهار داشت: طرح های ضربتی با همكاری برخی نهادهای دیگر در حال انجام می باشد تا فضاهای مدرن تری را برای كتابخوانی در روستاها ایجاد كند تا از این طریق در تشویق مردم روستایی به كتابخوانی موفق تر عمل نماییم.

جوادی افزود: معاونت امور فرهنگی سالیانه رقم قابل توجهی برای تجهیز كتابخانه های مدارس و كتابخانه‎ها اهدا می‎كند اما باید توجه داشت كه اهدای كتاب بدون نیازسنجی تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر لزوم مدیریت توزیع كتاب در مناطق محروم كشور اظهار داشت: باید تلاش شود تا تقاضاها هم تحریك شوند و بر مبنای تقاضاهای روستاها و یا مناطق محروم كتاب به مناطق ارسال شود. برای این منظور باید پایگاهی ایجاد شود تا بعد از جمع آوری كتاب های اهدایی نسبت به طبقه بندی و رده بندی آنها اقدام گردد و با استفاده از نظرات اهالی فرهنگ خصوصا نویسندگان نسبت به توزیع كتاب ها به روستاها اقدام نمود.

وی خاطرنشان كرد: ایجاد طبقه بندی برای كتاب ها و مشاركت انجمن‎ها و نهادهای مردمی می تواند به نتایج پرباری منتج شود و از انبارشدن كتاب در كتابخانه‎ها جلوگیری كند. متاسفانه در غیر این صورت، كتاب های اهدایی انبار خواهند شد و نتیجه مطلوب از آنها حاصل نخواهد شد. باید مقاصد ارسال كتاب به خوبی شناسایی شوند و با عنایت به ظرفیت ها و نیازهای آنها، اهدای كتاب صورت گیرد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر اطلاع رسانی و تبلیغات یكپارچه و واحد برای پویش اهدای كتاب به مناطق محروم اظهار داشت: باید تلاش شود تا این پویش مردمی بماند و از دولتی شدن یا مطرح شدن نام‎ افراد و یا گروه‎های خاص در آن جلوگیری شود تا ماندگاری بیشتری پیدا كند. همینطور با این اقدام این پویش به رسالت خود كه اهدای كتاب به مناطق محروم است، دست خواهد یافت.

وی اولویت دیگر پویش اهدای كتاب به مناطق محروم را استفاده از تجربیات دیگر كشورها و مطالعات پژوهشی دانست و اظهار داشت: باید تلاش شود از تجربیات كشورهای دیگر بهره برداری شود. همینطور دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی می تواند درباره آن كارهای پژوهشی انجام دهد و مسیر اهدای كتاب را برای سالیان آتی، ترسیم كند.

در ادامه این جلسه مدیركل دفتر مطالعات و برنامه‎ ریزی های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با اشاره به جمع آوری بیشتر از ۵۰ هزار نسخه كتاب در پویش اهدای كتاب به مناطق محروم عنوان كرد: این دفتر با تجریه چندین ساله خود در برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب توانسته است، احاطه خوبی به ظرفیت كتابخوانی در مناطق روستایی و محروم پیدا كند و می تواند از ظرفیت خود در ارسال هدفمند كتاب به مناطق محروم استفاده نماید.

ابراهیم حیدری افزود: همینطور می توانیم از ظرفیت های معاونت امور فرهنگی مانند نمایشگاه های كتاب استانی بهره برداری نماییم تا با واگذاری جمع آوری كتاب برای این پویش توسط انجمن‎ها و نهادهای مردمی هر استان، میزان مشاركت مردمی در این پویش را افزایش دهیم.

براساس اعلام روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه جلسه هم اعضای شورا به بحث و تبادل نظر درباره نحوه جمع آوری و اهدای كتاب پرداختند.

طرح ملی تجمیع كتب مازاد و ارسال به كتابخانه های مناطق محروم كشور با عنوان «پویش اهدای كتاب به مناطق روستایی كشور» با شعار «با كتاب میشه...» همزمان با هفته كتاب در دهه پایانی آبان ماه كلید خورد.
این پویش با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و كتابخوانی در میان اقشار محروم جامعه، رشد كمی و كیفی شاخص مطالعه شهروندان و نهادینه شدن كتابخوانی، آشناسازی شهروندان با مقوله اهدا كتاب و كمك به اقشار كم درآمد و ضعیف كه قادر به خرید كتاب های نو نیستند و می توانند بدین وسیله كتب مورد نظر خویش را تأمین كنند، تشكیل شده است.


1398/09/18
13:44:54
5.0 / 5
5000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی