دایناسوری که حراج می شود

دایناسوری که حراج می شود

به گزارش لباس دونی، بقایای یک دایناسور «استگوسور» درحالی بزودی به مزایده گذاشته خواهد شد که انتظار می رود به قیمت میلیونها دلار به فروش برسد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، حراجی «ساتبیز» در تابستان پیش رو میزبان یک هیولا خواهد بود. این حراجی در هفدهم جولای یک اسکلت نسبتا کامل از دایناسور «استگوسور» که ۳.۳ متر ارتفاع تا ۶ متر طول دارد و قدمت آن به حدود ۱۵۰ میلیون سال قبل بازمی گردد را به فروش خواهد گذاشت.
«آرت نت» نوشت، کارشناسان قیمت تقریبی این اسکلت را بین ۴ الی ۶ میلیون دلار برآورد کردند که اگر طبق پیشبینی ها فروخته شود به یکی از ارزشمندترین فسیل های دایناسور تبدیل خواهد شد.
این اسکلت که «آپکس» نام گرفته است در «کلرادو» و در محوطه ای کشف شده است که از مدت ها پیش محل کشف بقایای متعلق به «ژوراسیک پسین» بوده است.
«استگوسور» که یک موجود گیاهخوار بود، با یک سری صفحات بادبادکی شکل که در پشت و دمش قرار دارند که احتمالا برای دفاع و نمایش استفاده می شدند از سایر گونه ها متمایز می شود.
موزه ملی تاریخ لندن هم اکنون میزبان اسکلت مشابهی از یک «استگوسور» است که «سوفی» نام دارد و در سال ۲۰۰۳ در «وایومینگ» کشف شد.
این نخستین باری نیست که «ساتبیز» بقایای یک دایناسور را به مزایده می گذارد. این حراجی اولین بار یک فسیل تی -رکس به نام «سو» را در سال ۱۹۹۷ به قیمت ۸.۳ میلیون دلار به فروش رسانده بود. در سال ۲۰۲۲ هم یک «گورگوسور» به قیمت ۶.۱ میلیون دلار به فروش رسید و «ماکسیموس» که یک جمجمه تی-رکس است، هم به قیمت ۶.۱ میلیون دلار فروخته شد. همینطور بقایای «دوروت» که یک دایناسور «تریسراتوپس» بود در سال ۲۰۲۱ به قیمت ۷.۴ میلیون دلار به فروش رسید. حراجی کریستیز هم در سال ۲۰۲۲ یک اسکلت «ولوسی رپتور» را به قیمت ۱۲.۴ به فروش رساند.
اما فروش این بقایای ماقبل تاریخ همواره با انتقاد روبرو شده است. دیرینه شناسان به صورت ویژه از فروش بقایای این گونه های علمی بعنوان کالاهای لوکس انتقاد کرده اند.
منبع:

1403/03/15
14:54:40
5.0 / 5
106
تگهای خبر: لوكس , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس دونی