عبودتیان مطرح كرد؛

بخش های دولتی پای کار صنعت نوشت افزار نیستند

بخش های دولتی پای کار صنعت نوشت افزار نیستند

به گزارش لباس دونی، دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت اظهار داشت: امروز شرمنده جوانانی هستیم که با کمترین امکانات در صنعت نوشت افزار تحولاتی را رقم زدند اما متأسفانه بخش های دولتی پای کار نیامدند.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، نهمین نمایشگاه ایران نوشت قبل از ظهر امروز سه شنبه ۲۱ شهریور با حضور عباس علی آبادی وزیر صمت، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، سیداحمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت، تعدادی از مسؤلان فرهنگی به همراه خانواده شهید مصطفی صدرزاده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه اندازی شد.
سیداحمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت اظهار داشت: شاید سوالی پیش بیاید که با توجه به این تعداد تولید در صنایع مختلف کشور چرا در حوزه نوشت افزار این چنین ذوق داریم و به شکلی فضا را شلوغ می نماییم. شاید باید اینچنین پاسخ داد که امروزه در کشاکش زورآزمایی سیاستمداران دنیا تحت تاثیر رسانه ای و سرمایه داری، جوانان و نوجوانان مان زیر دست و پا له می شوند و خانواده ها نگران آموزه های رسمی و غیررسمی فرزندان شأن از راه این صنایع است؛ شخصیت هایی که بدون اجازه روی شخصی ترین وسایل فرزندان شأن قرار می گیرند و آنها را تا مسیری می برند که خواسته خانواده نیست؛ این نگران در بین همه والدین با هر سلیقه و طیف و نگاهی برای فرزندان شأن وجود دارد.
وی اضافه کرد: هر خانواده ای خط قرمزی دارد و دارای محدوده ای مشخص است و دوست ندارد تا فرزندش به سبکی که رسانه های غرب می خواهند، تربیت شوند. در همین راستا عده ای جوانان قریب به یک دهه می شود که روی این نگرانی اهتمام و سرمایه گذاشته اند و به طراحی و تولید پرداخته اند. در قسمتهایی ریسک کرده اند بخاطر والدینی که نگران تربیت فرزندان شأن هستند. همینطور امروز شاهد حضور بموقع صاحبان تجربه در حوزه نوشت افزار هستیم؛ آنهایی که کنار جوانان ایستادند تا این صنعت به تحول برسد.
دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت اظهار داشت: ما امروز شرمنده این جوانان هستیم؛ چونکه هنوز به صورت تمام قد بخش های دولتی پای کار نیامدند و این نگرانی و دغدغه را داریم. البته وجود شخصیت هایی چون حجت الاسلام خسروپناه در شورایعالی انقلاب فرهنگی می تواند قوت کار باشد.
وی اضافه کرد: اخیراً در عراق منزل یک دوست عراقی بودم. او در مورد سریال های تاریخی که ایران می سازد گفت بعد از پخش سریال مختار در عراق با وجود آنکه مختار اسم عربی است اما اسم کیان یکی از پرتکرارترین اسامی شد که عراقیان روی بچه های شأن نامگذاری کردند. همچون وی در ادامه اظهار داشت که سریال های ترکیه ای آنقدر نفوذ کرده اند که اسامی ترکی روی بچه های مان گذاشته می شود.
عبودتیان اظهار داشت: فعالیت در حوزه نوشت افزار یک قدم کوچک است که از تولید محصول تا خلق شخصیت می پردازیم. امیدواریم این حرکت مستمر باشد و تا سال آینده این صنعت وسعت بیشتری یابد و شاهد رشد و پیشرفت های بسیاری باشیم. همینطور همزمان با این نمایشگاه در استان ها نمایشگاه نوشت افزار برگزار می گردد. از تک تک شما حاضران می خواهم تا در صفحات مجازی تان مروج این نمایشگاه باشید.
حضور بیشتر از ۲۰۰ مجموعه خلاق در نمایشگاه ایران نوشت
در ادامه محمد یقینی دبیر نهمین نمایشگاه ایران نوشت ضمن اشاره به فعالیت بیست ساله این نمایشگاه اظهار داشت: ما سال جاری با بیشتر از دویست مجموعه خلاق همکاری می نماییم و تلاشمان اینست که جریان نوشت افزار، تبدیل به یک جریان قدرتمندی شود.
حقوق مؤلف کاراکترهای آثار کانون پرورش فکری را مجانی در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهیم
در ادامه محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان هم اظهار داشت: تلاش داریم برای سالهای بعد پیوست درست و قوی داشته باشیم و از قصه ها در گرافیکمان استفاده نماییم.
وی اضافه کرد: نمایشگاه ایران نوشت را یک جشنواره صنعت و هنر می دانم؛ چونکه اتفاق بزرگی در آن رخ داده است. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نزیک به ۲۵ اثر را تولید کرده است که یکی از آن انیمیشن بچه زرنگ است. ما تلاش خویش را می نماییم تا بتوانیم پیوست فرهنگی از کالاهای فرهنگی را داشته باشیم. در مورد بچه زرنگ هم تولیداتی داشته ایم.
معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: در کشور بیشتر از ۲۰ هزار کاراکتر و در کانون نزدیک به دو هزار کاراکتر در آثار تولیدی خلق شده است. ما این آمادگی را داریم تا با افتخار و به صورت مجانی حقوق مؤلف را در اختیارتان قرار بگیرد و این پیوست ادامه داشته باشد تا بتوانید در تولیدات از آن استفاده کنید.
در ادامه موسی فرزان نیا رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار اظهار داشت: در همه این سال ها تلاش مان را کردیم تا صنعت نوشت افزار به رشد و شکوفایی و پیشرفت برسد. معتقدیم علاوه بر وزارت خانه ها و اتحادیه ها باید همه دستگاه ها کنار هم قرار بگیرند تا در صنعت نوشت افزار تحول آفرینی کنند. صنعت نوشت افزار بیشتر نیازمند حمایت های دولتی است. از صداوسیما هم انتظار می رود تا در این حوزه کمک های لازم را داشته باشد.
وی اضافه کرد: در مقابل تهاجمات فرهنگی باید هزینه نماییم. در این حوزه باید کار و تلاش شود تا بتوانیم محصولی برای عرضه داشته باشیم. وقتی نمی توانیم کاراکتری را خلق نماییم، دیگر چه انتظاری داریم، از ورود کاراکترهای غربی که در جهت تهاجمات فرهنگی است. ما با این شیوه نمی توانیم در مقابل این تهاجمات مقابله نماییم. انتقاد ما اینست که همه دستگاه ها وارد میدان شوند.
رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار اظهار داشت: انیمیشن دارا و سارا ۱۰ سال پیش تولید شد. سال اول همه چیز برای عرضه خوب بود تا این که در سالهای بعدش شاهد افت بازار بودیم. ما متأسفانه نتوانستیم تبلیغ خوبی برای این محصول ایرانی داشته باشیم و بازار را از دست دادیم. حتی نتوانستیم جایگزین خوبی برای این کاراکتر پیدا نماییم. اجرای ضعیف ضربه ای زد که هنوز نتوانسته ایم به جبران ضرر بپردازیم.
وی اضافه کرد: به نظر می رسد کارهای فرهنگی باید پیوسته باشند؛ چونکه در کوتاه مدت این شیوه جواب نمی دهد. ما در این سالهای اخیر بسیار عقب مانده ایم و باید تلاش مضاعف داشته باشیم.
در ادامه مراسم از محصولات نوشت افزار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که مزین به تصویر شهید مدافع حرم مصطفی صدرزاده بود با حضور فرزندان شهید رونمایی گردید.


منبع:

1402/06/26
09:02:09
5.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی