در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس؛

برگزاری اولین نشست ملی تخصصی پوشاک اقوام ایرانی

برگزاری اولین نشست ملی تخصصی پوشاک اقوام ایرانی

به گزارش لباس دونی، اولین جلسه ملی تخصصی پوشش ایرانی به میزبانی تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار می گردد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، نخستین جلسه ملی تخصصی پوشش ایرانی با مبحث استاندارسازی محتوای آموزشی لباس اقوام ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از ساعت ۹ تا ۱۹ انجام می شود.
سید رسول موسوی نژادیان معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس، در امتداد برگزاری اولین نشست تخصصی پوشاک اقوام ایرانی با مبحث استاندارد سازی محتوی آموزشی لباس اقوام ایران، اظهار داشت: استفاده از نقطه نظرات کارشناسان صاحب نام در زمینه الگوسازی و استانداردسازی محتوی آموزشی پوشاک اقوام ایرانی و هم افزایی و تجمیع نظرات، می تواند ما را به سمت یک الگوی مرجع سوق دهد.
وی با اشاره به جهت دهی به تولید پوشاک در مراکز تولیدی کشور توجه به مطالبی چون تدوین استانداردهای ملی لباس اظهار داشت: مبحث استاندارد در حوزه مد مدتی است مورد توجه ویژه کارگروه ساماندهی مد و لباس قرار گرفته و در راه بومی سازی اصول طراحی و دوخت درحال پیشرفت است.
وی اضافه کرد: بدون شک رویدادهایی چون نشست های تخصصی در حوزه مد و لباس می توانند زمینه گردهمایی کارشناسان از استانهای مختلف را بمنظور عرضه نقطه نظرات در زمینه استانداردسازی لباس اقوام ایرانی فراهم آورد.
حضور ۴۰ تن اساتید پژوهشگر از استانهای مختلف در نشست تخصصی پوشاک اقوام ایرانی
در ادامه پروانه امیریان، دبیر اجرایی این جلسه هم با اشاره به آغاز ایده اصلی این برنامه که از سال ۱۳۹۴ و از شیراز بوده است، دغدغه فعالان حوزه مد و لباس را قائده مند نبودن فاکتورهای تولید لباس ایرانی ذکر کرد و اظهار داشت: با کمک افراد متخصص و انجام پژوهش های متعدد، برای پیدا کردن راهکارهای عملیاتی اقدام کردیم.
وی اضافه کرد: برگزاری چهار رویداد متوالی جهت دست یابی به راهکارهای مورد نظر در دستور کار قرار گرفت. این رویدادها با رویکرد شناخت و آموزش طراحی و تولید لباس های ایرانی، ارتباط با آئین های سنتی ایران و تزئینات آنها در چهار دوره انجام شد که یکی از نتایج شاخص آن، تشکیل و ثبت گروه پیوند فرهنگ اقوام ایرانی بود که اعضای آن، کارشناسان مختلف از اقوام مختلف هستند.
امیریان، با اعلان اینکه مقصود از این پژوهش ها، در حوزه لباس اقوام ایرانی استفاده از نمادها و زیبایی های پوشاک اقوام در تولید پوشاک جدید است که با کمک گروه پیوند فرهنگ اقوام ایرانی قابل انجام است و باید در آخر منجر به طراحی لباس ملی ایرانی شود.
وی با اشاره به اولین نشست دو روزه تخصصی اظهار داشت: در این رویداد، حدود ۴۰ تن اساتید پژوهشگر از استانهای مختلف با پوشش اصیل فرهنگ اقوام آن استان حضور دارند که ابتدا در چارچوب مستندات میدانی، مطالب و پژوهش های خویش را عرضه خواهند کرد و تمامی مطالب در چارچوب استانداردهای آموزشی تدوین شده و الگوها با یک قالب، طراحی و در آخر به صورت نرم افزار در اختیار مرکز آموزشی، طراحان و تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت و امید داریم منابع آموزشی ارزشمندی آماده و چاپ شود که به عنوان منابع مرجع مورد استفاده مراکز دانشگاهی و بین المللی قرار گیرد.


منبع:

1402/02/22
22:48:07
5.0 / 5
239
تگهای خبر: آموزش , پوشش , تخصص , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس دونی