روز تلخ حفاران بدون مجوز

روز تلخ حفاران بدون مجوز

لباس دونی: فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی در خوزستان با بیان دستگیری دو نفر حفار غیرمجاز، از کشف و ضبط دو دستگاه فلزیاب بدون مجوز نیز آگاهی داد. در قزوین نیز پنج نفر هنگام حفاری بدون مجوز دستگیر شدند.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، سرهنگ رامین مکناوی ـ فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان ـ درباره ی روند دستگیری دو نفر حفار بدون مجوز توضیح داد: برابر گزارش مسؤول پایگاه حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ایذه، مأموران پاسگاه انتظامی بخش سوسن از توابع این شهرستان در بازرسی از یک خودرو، موفق به کشف و ضبط یک دستگاه فلزیاب به همراه متعلقات آن شدند.
او اضافه کرد: مأموران این پاسگاه حین بازرسی از یک خودروی سواری کاپرا یک فلزیاب کشف و ضمن توقیف خودرو، ۲ فرد غیربومی را نیز با هویت معلوم دستگیر کردند.
بگفته فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان، دستگاه فلزیاب مکشوف بر طبق دستور مقام قضایی به اداره میراث فرهنگی شهرستان ایذه تحویل داده شده است.
سرهنگ رامین اظهار داشت: بر طبق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوعست و متهمان به شش ماه تا یک سال حبس محکوم می شوند و اشیای مکشوفه نیز به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و آلات و ادوات حفاری نیز به نفع دولت ضبط می شود.
در شهرستان بهبان نیز یگان حفاظت میراث فرهنگی یک دستگاه فلزیاب بدون مجوز را کشف و ضبط کرده است.
سرهنگ رامین مکناوی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان در این زمینه توضیح داد: برابر گزارش مسؤول پایگاه حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهبهان، در تاریخ ۱۱ آبان ماه ساعت ۱۰ صبح، یک دستگاه فلزیاب به اداره میراث فرهنگی بهبهان تحویل گردید که در بررسی و تحقیقات صورت گرفته، دستگاه فلزیاب مکشوف به همراه سه دستگاه گیرنده رادیویی و یک صفحه رادار، توسط پاسگاه بیدبلند از فردی با هویت معلوم کشف و ضبط شده بود و بنا به دستور دادیار شعبه اجرای احکام کیفری شهرستان بهبهان، تحویل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد.
او همین طور اظهار داشت: این مساله از راه مراجع قضایی در حال پیگیری است و نتایج آن اعلام خواهد شد.


فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان درباره ی مجازات استفاده از فلزیاب بدون مجوز اظهار داشت: بر طبق ماده واحد قانون دریافت مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری و تبلیغ استفاده از دستگاه فلزیاب مصوب ۱۳۷۹/۱۲/۱۵ مجلس شورای اسلامی و بخشنامه اجرائی آن مصوب ۱۳۸۲/۱۲/۱۶ هیأت وزیران، هرگونه فعالیت در مورد دستگاه های فلزیاب، معدن یاب، لزوماً باید با مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گیرد.
او اشاره کرد: یگان حفاظت میراث فرهنگی استان خوزستان، با افرادی که به خرید و فروش دستگاه فلزیاب اقدام می کنند، قاطعانه برخورد خواهدنمود و بر طبق قوانین آمره، متخلفان از مفاد قوانین مربوط به فلزیاب، به ضبط و مصادره دستگاه فلزیاب محکوم می شوند.
سرهنگ رامین همین طور اظهار داشت: چنانچه دستگاه فلزیاب حین حفاریِ بدون مجوز به قصد کشف اموال فرهنگی ـ تاریخی استفاده شود، علاوه بر مجازات پیش گفته، مرتکب به یک سال تا سه سال حبس مجازات مقرر در ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.
اما در شهرستان آوج استان قزوین نیز، فرمانده انتظامی از دستگیری پنج نفر هنگام حفاری بدون مجوز در روستای مصرآباد اطلاع داده است. از حفاران، آلات و ادوات حفاری کشف و همین طور یک دستگاه خودروی سواری مورد استفاده آنها توقیف شده و حفاران نیز با تشکیل پرونده تحویل مرجع قضائی شده اند.
در این زمینه بخوانید:
حفاران بدون مجوز در آوج ناکام ماندند
منبع:

1401/08/14
22:32:02
5.0 / 5
343
تگهای خبر: خرید , دستگاه , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی