معطلی پشت مرزهای ایران!

معطلی پشت مرزهای ایران!

لباس دونی: درحالی که وزارت خارجه قبل تر از صدور سه روزه ویزای ایران سخن گفته بود، اما برخی آژانس داران ایرانی از تاخیرهای طولانی در صدور ویزا و معطلی گردشگران در مرزها خبر می دهند. بگفته تورگردانان، در چند ماه اخیر درنگ در صدور ویزا از طرف نهادهای مربوطه، منجر به لغو بیشتر سفر توریستهای خارجی به ایران شده است.


صدور ویزای ایران از اوایل سال ۱۳۹۹ با همه گیری کرونا، بسته شدن مرزها و لغو پروازهای بین المللی همسو با خیلی از کشورها متوقف گردید. در آبان ماه ۱۴۰۰ عزت الله صرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود که در نتیجه مذاکرات او با ستاد کرونا، صدور ویزای ایران بعد از حدود ۲۰ ماه توقف، باردیگر ازسرگرفته شده است.
در همان روزها، نماینده وزارت خارجه از سرعت عمل در صدور ویزای ایران و پاسخ دهی تا کمتر از سه روز سخن گفت. محمود ادیب، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه آذرماه ۱۴۰۰ در همایشی در مشهد که آژانس داران عراقی نیز حضور داشتند، اظهار داشته بود: بعد از یک دوره ۲۰ ماهه مربوط به شیوع ویروس کرونا و فراگیری واکسیناسیون در دنیا و ایران، روند صدور ویزا در وزارت امور خارجه بالا رفته است. بطوریکه برای تعدادی از کشورها صدور روادید را پنج تا شش برابر افزایش داده و از ۵۰۰ ویزا به ۳۰۰۰ مورد در روز رسانده ایم.
اینک، اما گزارش های تورگردانان ایرانی از تاخیرهای طولانی مدت در صدور ویزا خصوصاً برای اتباع کشورهای امریکا، کانادا و انگلیس حکایت دارد؛ کشورهایی که بطور معمول پروسه صدور ویزای آنها تا قبل از کرونا دو هفته تا نهایت یک ماه طول می کشید، ولی حالا تعدادی از تورگردانان به ایسنا اطلاع داده اند که در ماه های اخیر این فرآیند، طولانی تر شده و پاسخ دهی به درخواست ویزای گردشگری این کشورها گاه تا دو ماه طول کشیده است، به همین خاطر برخی از گردشگران یا از سفر به ایران انصراف داده اند یا تورشان به ناچار لغو شده است.
ابراهیم پورفرج، رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران نیز از معطلی های طولانی مدت گردشگران در مرزهای فرودگاهی برای گرفتن ویزا، به ایسنا آگاهی داد و اظهار داشت: سرعت صدور ویزا در دوران کرونا به نسبت گذشته، پایین آمده است، گاهی با تاخیرهای طولانی مدت مواجهیم. برخی گردشگران که با ویزای فرودگاهی قصد سفر به ایران را دارند، تا چهار ساعت در فرودگاه امام خمینی (ره) معطل شده اند. مسافری که پنج ساعت از فرانسه و ایتالیا به ایران پرواز داشته به همان اندازه در فرودگاهی که تجهیزات و امکانات کافی برای استراحت و حتی نشستن ندارد، باید معطل بماند تا ویزا بگیرد.
او به پیگیری های که تا حالا در این زمینه از وزارت خارجه و معاونت گردشگری داشته است، اشاره نمود و اضافه کرد: اساسا همه دلیلهای این تاخیرها و معطلی ها به وزارت خارجه برنمی گردد، اما در مبادی ورود به کشور تعداد نیروهای صادرکننده ویزا خیلی کم است و تجهیزات به شدت محدود است. در فرودگاه محدودیت ها و مشکلاتی وجود دارد که صدور ویزای فرودگاهی را به شدت کُند کرده است، البته با مسؤول کنسولی وزارت خارجه صحبت هایی شده و مقرر است جهت بررسی و حل این مسأله اقداماتی شود، اما باید سرعت عمل بالاتر رود و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم یاری کند.
پورفرج افزود: سوای اینکه توریست باید در صف طولانی بانک در فرودگاه بایستد، نماینده بیمه در مبادی مرزی گاهی در پروسه صدور ویزا سنگ اندازی هایی دارد، باید تمام مشکلات را شناسایی و برطرف کنند.
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان درباره ی تاخیرهای طولانی مدت در صدور ویزای گردشگران کشورهای خاص، همچون امریکا، کانادا و انگلیس که پروسه طولانی تری را باید طی کنند، اظهار داشت: کمبود نیروی انسانی در دفتری که درخواست گردشکران این کشورها را بررسی و تایید آنرا به وزارت خارجه ابلاغ می کند، سبب شده بطورمثال بررسی یک درخواست که ۴۸ ساعت طول می کشید، دو هفته طول بکشد. اگر وزارت فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متولی ورود گردشگران به ایران است باید این مشکلات و کمبودها را برطرف کند.
این تورگردان اظهار داشت: آژانس های که گردشگر به ایران وارد می کنند حدود سه سال تعطیل بودند، حالا هم که با تلاش زیاد چندتا گروه، توریست به ایران می آورند به خاطر معطلی و تاخیر در ویزا، خیلی راحت همان چند توریست را از دست می دهند؛ تاخیر در صدور ویزا، گردشگران را برای آمدن به ایران مردد می کند. اگر با اضافه کردن فضا و نیروی انسانی مشکل ویزا حل می شود خوب این کار را انجام دهند. مشکلات مشخص است فقط باید آنرا برطرف کنند. اگر لازم است وزیر در دولت با دیگر وزرا به همکاری و توافق برسد، خوب این کار را انجام دهد. چرا باید برای آوردن توریست این همه سنگ اندازی شود!1401/06/12
10:47:03
5.0 / 5
389
تگهای خبر: سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس دونی