۲ پرونده پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس خراسان جنوبی به ثبت رسید

۲ پرونده پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس خراسان جنوبی به ثبت رسید

به گزارش لباس دونی مسوول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: 2 پرونده پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس این استان در نخستین همایش پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس کشور عنوان شد و به ثبت رسید.


سید احمد برآبادی روز یکشنبه به رسانه ها بیان کرد: این همایش بهمن امسال در شهرستان ماهشهر استان خوزستان انجام شد و از ۴۰ پرونده ای که استانهای مختلف کشور به اداره کل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی ارسال کرده بودند، ۶ پرونده به ثبت رسید.
وی اضافه کرد: ۲ پرونده "پاسداری از مراسم کوزه شکنی شهرستان قاینات" و "پاسداری و پشتیبانی از استاد ذوالفقار بیتانه در دوتارسازی شهرستان فردوس" همچون این ۶ پرونده است که در این همایش عنوان شد و جزء نخستین پرونده های پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.
مسوول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی تنها استان کشور است که ۲ پرونده در این همایش به ثبت رساند.
بتازگی با ثبت پنج اثر طبیعی و یک بنای واجد ارزش، تعداد آثار ثبت شده استان خراسان جنوبی در لیست میراث ملی به ۹۷۳ اثر رسید.
این آثار شامل کال سردر و پدیده زمین شناسی چین جعبه ای طبس، درخت چنار کهنسال مهوید فردوس، درخت کهنسال بادامک قاین، درخت کهنسال شاه توت روستای افین زیرکوه و بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند است که بتازگی ثبت ملی شدند.
۷۹۰ بنا و محوطه تاریخی و فرهنگی، ۲ اثر میراث معماری صنعتی، ۸۰ اثر طبیعی، ۸۸ اثر معنوی و ۱۳ شیی تاریخی در خراسان جنوبی ثبت ملی شده است.

1400/12/01
23:38:32
5.0 / 5
334
تگهای خبر: صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی