چندزبانگی، واقعیتی که سرمایه ملی است

چندزبانگی، واقعیتی که سرمایه ملی است

به گزارش لباس دونی یک زبان شناس معتقد است:  کسب و ایجاد هوشیاری زبانی درخصوص زبان فارسی و زبان های مادری امری ضروری است چون دسترسی به کدهای زبانی متفاومت توسط ایرانیان،  ظهور آن ها در عرصه های بین المللی را نیز تقویت خواهد کرد.


نگار داوری اردکانی - زبان شناس و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی درباره چند گانگی زبان های ایرانی و برجسته شدن زبان فارسی در بین آنها به ایسنا می گوید: همزیستی اقوام مختلف در ایران امری دیرینه است و ریشه در تاریخ کهن ایران دارد، به صورتی که در کتیبه های باستانی ایران می توان استفاده از چند زبان را بطور همزمان مشاهده کرد. به همین دلیل، ما در طول تاریخ ایران با برچسب منفی در مورد زبان های ایرانی روبه رو نیستیم.
در عین حال، او معیار رشد و برکشیده شدن زبان فارسی به پایگاه زبان ملی را طی یک پروسه طبیعی از پایین به بالا (مردمی) و بدون دخالت هیچ قدرت سیاسی می داند و معتقد است: زبان فارسی در طول قرون نقش زبان مشترک و بین المللی- فرهنگی در منطقه وسیعی از جهان را ایفا کرده و همچنان می کند.
داوری اردکانی بیان می کند: وحدت اقوام در ایران چنان بوده است که اولین مدرسه آموزش زبان فارسی در تبریز و به همت رشدیه به وجود آمد و این توجه و علاقه اقوام ایرانی را به زبان فارسی نشان میدهد.
او با اعلان اینکه مشکلاتی هم در آموزش زبان فارسی وجود داشته است، می افزاید: مشکل دراین زمینه از اقدامات پهلوی اول آغاز شد که با تجویز روش سوادآموزی یکسان در بین ایرانیان فارسی زبان و غیرفارسی زبان و با بهره گیری از کتاب های یکسان برای این دو گروه، کار یادگیری زبان فارسی را برای ایرانیان غیرفارسی زبان دشوار کرد.
این زبان شناس، فرهنگ سازی و ایجاد هوشیاری زبانی درباب زبان ملی و زبان های مادری رایج در ایران و نیز افزایش آگاهی از ماهیت، مزیت ها و معایب چندزبانگی آموزشی را از اقدام های مهمی که باید انجام شوند، می داند و می گوید: چند زبانگی واقعیت بیشتر کشورهای جهان است و زبان های مادری رایج در هر کشور در کنار زبان ملی سرمایه ملی آن کشور هستند؛ سرمایه هایی که در رشد، اعتلا، حفظ و پاسداری آنها باید کوشید.
او اشاره کرد: جایگاه زبان فارسی بعنوان زبان ملی جایگاه ویژه و ریشه داری در ساحت عاطفی هویت ایرانیان دارد و با برجسته ساختن، اقدامات بسیار خوبی در چهار دهه اخیر درباب زبان های مادری رایج در ایران انجام شده است.
داوری اردکانی با اشاره به آموزش زبان های کردی، ترکی و ارمنی در دانشگاه های ایران، توضیح می دهد: موضوع ایجاد چندزبانگی فردی در ایران لازم است مورد توجه جدی قرار گیرد چونکه دسترسی به کدهای زبانی متفاوت توسط ایرانیان، ظهور آنها در عرصه های بین المللی را نیز تقویت خواهدنمود. بدین سبب کسب و ایجاد هوشیاری زبانی درباب زبان فارسی و زبان های مادری امری لازم است.
منبع:

1400/11/29
12:08:59
5.0 / 5
668
تگهای خبر: آموزش , مدرسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس دونی