شالویی:

پژوهش همراه آدمی زاد است

پژوهش همراه آدمی زاد است

به گزارش لباس دونی دستیار ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت پژوهش اظهار داشت:  معتقد نیستم پژوهش را به یک روز یا یک هفته منحصر کنیم؛ بلکه پژوهش همزاد آدمی است و از دل آن انسان می تواند هر لحظه حیاتی نو را برای خود رقم بزند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا محمود شالویی در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (۲۰ تا ۲۶ آذر) که بصورت وبیناری توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: اندیشه و فکر و باروری آن زمانی حاصل می شود که انسان سرگرم تحقیق و پژوهش باشد.
وی اضافه کرد: هیچ کس از نعمت پژوهش بی بهره نیست و هیچ کس نمی تواند خودرا از دایره و حلقه پژوهش به دور بدارد. پژوهش برای همه است؛ چه آنهایی که در این میدان وارد می شوند و جنبه رسمی می یابند و چه آنان که به این نام مشهور نمی شوند. هر کسی در دامنه ای از فکر و اندیشه فرو می رود ماحصل آن پژوهشی است که از این کوزه سر برمی آورد.
پژوهش الزاما از میان منابع رسمی حاصل نمی گردد و نمی توان آنرا منحصر کرد. از لحظه ای که انسان به سیمایی می نگرد یا در فکری فرو می رود، در همان لحظه در مقام پرداختن به این است که از وهن ذهنی و گمانی خویش برخیزد و به حقیقتی ورود پیدا کند که آن حقیقت امر قطعی قلمداد شود.
شالویی افزود: معتقد نیستم که پژوهش را به یک روز یا یک هفته پژوهش نماییم بلکه پژوهش همزاد آدمی است و لحظه لحظه او با فکر و تحقیق هم راه است و از دل آن انسان می تواند هر لحظه حیاتی نو را برای خود رقم بزند.
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: آنان که پژوهشگرند چراغ های روشنی را برای روندگان در راه راهشان برمی افروزانند و این چراغ های روشن است که زندگی را از ظلمت به روشنایی هدایت می کند.
وی اضافه کرد: گاهی تحقیقات محدود به خواصی می شود که از آن بهره های متناسب با نیاز و اندیشه خویش می برد ولی آنچه که بتواند عموم مردم را از آن مفید فایده بگرداند و سبب شود که همه از آن بهره گیرند آن وقت جامعه انسانی رو به شکوفایی و تعالی می برد چون همه از عواید آن بهره مند شده اند و عالمان برای این آمده اند که زندگی مردم را تا جایی که می توانند به رشد و تعالی برسانند و حیات را برای آنان با شادابی و نشاط و عقل و منطق سازگار کنند و رشته های معقولانه ای را برای آنان بپیچانند.
تلاش برای آثاری که در گردباد تاریخ از بین رفته اند
حسن بلخاری نیز در این مراسم اظهار داشت: همانگونه که نمی توان برای عبادت روز و هفته ای قرار داد، برای پژوهش نیز نمی توان یک روز و هفته مشخص کرد. پژوهش مانند عبادت است و اگر عبادت یک امر مستمر است پژوهش هم مستمر است و این مناسبت ها برای تکریم و یادآوری است.
وی اضافه کرد: یکی از جنبه های فوق العاده در عرصه پژوهش تلاش در جهت یافتن و احیای برخی آثاری است که فوق العاده در تاریخ اندیشه بشر موثر بوده و هست ولی بر اثر گردبادهای تاریخی و تاراج ناجوانمردانه زمان گمشده است.
بلخاری افزود: کتاب بسیار مهم ارسطو در فلسفه هنر (بوطیقا) دو جلد بوده و خودش در جلد اول اشاره می کند بحثی را در جلد دوم بیان می کنم و نکات جالبی را در آن جلد گفته و این اثر ارسطو در حقیقت انجیل فلسفه هنر شمرده می شود. ابن سینا نیز رساله ای در زمینه موسیقی با نام اللواحق داشته که در شفا نیز اشاره به این کتاب کرده و شرح مطلبی را به اللواحق واگذارده است. لواحق یعنی پیوست ها و مشخص است که به تفصیل نکاتی را بیان کرده ولی این کتاب گم شده است.
یکی از جنبه های پژوهش این است که در نسخه های خطی بگردیم و آثاری را در این جست و جوها پیدا نماییم. برای نمونه کتاب موسیقی کبیر اثر ابونصر فارابی نیز یکی از آثار بی نظیر در زمینه موسیقی است که جلد دوم آن مفقود شده است.
وی اضافه کرد: وجه دوم پژوهش دراین زمینه این است که با تامل کافی و توجه به پژوهش به رساله هایی رجوع نماییم که هم عرض رساله های مفقود است یا به دنبال نقل و گفت و گوهایی برویم که میان این بزرگان بوده است. این روش می تواند به گونه ای ما را به قسمتی از مسائل مفقود آگاه کند.
بلخاری با بیان یک تجربه اظهار داشت: فارابی در مقدمه موسیقی کبیر در باب نظریه مشهور فیثاغورث و اخوان الصفا مطالبی دارد. پژوهشگری که به نتایج علمی دست می یابد، بیشترین لذت را می برد و لذت پژوهش، سبب ژرفایی آن می شود و از جانب دیگر یک نوع کشف و شهود عقلی است.
بهروز محمودی بختیاری عضو هیات علمی دانشگاه تهران و پژوهشگر در زمینه های مختلف زبان شناسی خصوصاً گویش های ایرانی نکاتی را در حوزه گویش های ایرانی بیان کرد و اظهار داشت: در کنار زبان فارسی زبان های متنوعی داریم که شامل زبان های مردم ایران و زبان های ایرانی است.
ریشه شناسی زبان های رایج در ایران
وی اضافه کرد: زبان های مردم ایران ریشه ایرانی دارند ولی زبان های ایرانی زبان هایی هستند که یک ریشه اصلی ایرانی دارند و به فارسی اوستایی یا فارسی میانه برمی گردد. بطورمثال ترکی یک زبان ایرانی نیست هرچند مردم آذربایجان و اردبیل به این زبان صحبت می کنند یا زبان ارمنی یا گرجی یا عربی جزو زبان ایرانی نیست هرچند این افراد ایرانی هستند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: زبان های ایرانی زبان هایی هستند که ریشه آنها به فارسی میانه (پهلوی ساسانی) یا پارتی (پهلوی اشکانی) برمی گردد. زبان هایی که اصالتا ریشه انها به پهلوی اشکانی یا پارتی برمی گردد زبان های ایرانی شمال غربی است و زبان هایی که ریشه آن در پهلوی ساسانی است زبان های ایرانی جنوب غربی است.
وی افزود: زبان های ایرانی که امروز تکلم می شوند همگی از نظر زبان شناسی زبان های ایرانی غربی هستند. زبان های ایرانی شرقی در مرزهای ایران تکلم نمی شوند و در کشورهایی مانند افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و بخش هایی از چین صحبت می شوند. معروفترین زبان ایرانی غربی، فارسی و معروفترین زبان ایرانی شرقی پشتو است. زبان های ایرانی پرگویش که با جمعیتی بیش از میلیون در ایران تکلم می شوند شامل فارسی، گیلکی، کردی، مازندرانی، لری و بلوچ است.
محمودی اضافه کرد: آنچه برای پژوهش های زبان های ایرانی اهمیت دارد عبارت از شناسایی شمال غربی بودن و جنوب غربی بودن این زبانهاست و دیگر آگاهی نسبی از زبان های ایرانی میانه که برمبنای آن بتوان فهمید گویش مورد مطالعه به کدام متعلق می باشد و دیگر مرجع شناسی و منبع شناسی در زمینه زبان شناسی است. همین طور ضرورت رده شناسی زبان ها و گویش های ایرانی نکته مهمی است. چون در زبان های ایرانی شمال غربی به لحاظ آوایی خاصیت هایی وجود دارد که در زبان های جنوب غربی وجود ندارد.
اهمیت شناخت ریشه یک مساله و تاریخچه آن در بحث های فلسفی
حجت الاسلام روح الله فروغی استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: یکی از حوزه هایی که تحقیقات به شکل خوبی در آن جریان دارد، بحث علوم عقلی مانند فلسفه، کلام و عرفان است. پژوهش در این رشته ها مهمست و نباید غافل شویم. اگر این علوم در محافل و موسسات و مراکز علمی مورد توجه قرار گرفته اند بخش قابل توجهی از آن میراث پیشینیان ماست که برای پیشرفت این علوم تحقیقات فراوانی قرار دادند.
وی اضافه کرد: شناخت ریشه یک مساله و تاریخچه آن در بحث های فلسفی بسیار مهم می باشد. نگاه فیلسوفان مشاء و اشراقی یا فلسفه ملاصدرا نسبت به یک مساله باید مورد دقت قرار گیرد. بی اعتنایی ما از اتفاقی که در یک مساله فلسفی افتاده لطمه زاست و ما خیلی از زوایای یک مساله فلسفی را زمانی درک خواهیم کرد که ببییم فیلسوفان بزرگی مانند شیخ الرئیس و ملاصدرا و سایر فیلسوفان مهم چه تصویری از مساله داشتند.
فروغی با اشاره به اینکه نباید اسیر تقلید از فیلسوفان دیگر شویم اضافه کرد: معضلی که دراین زمینه وجود دارد، اکتفا کردن به منقولات دیگران است. گاهی برای ذکر کردن مطلبی از ابن سینا به سراغ اسفار می رویم درحالی که برای نقل اقوال باید بعنوان یک پژوهشگر در علوم عقلی به سراغ مصادر و منابع اصلی برویم.
احد فرامرز قراملکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، علی بهرامیان عضو شورای علمی بنیاد دائره المعارف بزرگ اسلامی و محمدامین ناصح عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند از دیگر سخنرانان این آیین بودند.


منبع:

1400/09/24
16:23:53
5.0 / 5
589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی