سفارش امام رضا (ع) به شیعیان از زبان حضرت عبدالعظیم

سفارش امام رضا (ع) به شیعیان از زبان حضرت عبدالعظیم

به گزارش لباس دونی امام رضا (ع) به حضرت عبدالعظیم فرمود: هیچگاه خودتان را مشغول دشمنی با یکدیگر نکنید. من با خود پیمان بسته ام که هرکسی چنین کند و یکی از دوستانم را به خشم آورد، از خدا بخواهم که او را در دنیا به شدیدترین صورت عذاب کند و در آخرت هم چنین کسی را از زیان کاران قرار دهد.


امام هشتم در ابتدا به حضرت عبدالعظیم فرمود: سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو که شیطان را به خودشان راه ندهند. آنان را به راست گویی و امانت داری و سکوت و ترک مجادله در کارهای بیهوده و دیدار از همدیگر و توجه به یکدیگر دستور بده. چونکه اینها مایه نزدیک شدن به من است.
امروز چهارم جمادی الثانی مصادف با سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی است؛ امام زاده ای که مرحوم آیت الله محمدتقی بهجت به مردم تهران هم سفارش می کردند هفته ای یک مرتبه به زیارت این دوستدار واقعی خاندان (ع) بروند و خودشان هم در سفر هایی که از تهران عبور می کردند، هم در راه رفت و هم در بازگشت اصرار داشتند به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) مشرف شوند. این جمله آیت الله بهجت در سالهای اخیر در ورودی های شهرری هم به چشم می خورد که اگر اهل تهران هفته ای یک بار به زیارتش نروند، جفا کرده اند.
عبدالعظیم حسنی (ع) به روایتی در سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. کنیه آن حضرت، ابوالقاسم بود و نسبش با چهار واسطه به امام حسن مجتبی(ع) می رسید و بنابراین او را عبدالعظیم حسنی نامیدند.
این دانشمند بزرگ شیعه در طول حیات خود؛ یعنی در عمر ۷۹ ساله خود توانست محضر امام هشتم تا امام هادی (ع) را درک کند و بهره های علمی و معنوی از آن بزرگواران برچیند و احادیث بسیاری را از آنان برای شیعیان و پیروان راستین ائمه معصومان روایت کند.
دوست واقعی ائمه
شخصیت علمی و مورد اعتماد عبدالعظیم (ع) بگونه ای است که گاهی امام هادی (ع) شیعیان را راهنمایی می کردند سوالات و مشکلات خویش را از این دانشمند بپرسند. یکی از امتیازات این دانشمند متقی، تواضع و فروتنی نسبت به ائمه معصومین (ع) بود، بگونه ای که یک مرتبه خدمت امام هادی (ع) رسید و عقاید دینی خویش را بر آن حضرت عرضه نمود و امام هم او را تایید کرده و در شان عبدالعظیم فرمود «انت ولینا حقا» یعنی تو دوست واقعی ما هستی.
زمانی که امام رضا (ع) در مدینه به سر می برد، این امکان برای حضرت عبدالعظیم (ع) فراهم بود تا به محضر آن حضرت برسد و بعد از شهادت آن امام یعنی در دوران امامت فرزندش یعنی امام جواد(ع) که در مدینه به سر می بردند، این توفیق همچنان برای حضرت عبدالعظیم (ع) فراهم بود تا با آن حضرت دیدار داشته باشد و از دانش آن بزرگوار، بهره گیرد و گاهی هم سوالات خویش را به صورت نامه از امام می پرسید و جواب مکتوب از امام دریافت می کرد.
شاید بتوان گفت سرشارترین و حساس ترین مقطع حیات حضرت عبدالعظیم (ع)، دوران امام دهم (ع) بود. گرچه امام هادی (ع) بخشی از عمر خود را در یک منطقه حفاظت شده نظامی و تحت نظر در سامرا گذراند و در آن دوران امکان ارتباط شیعیان با آن حضرت، کمتر و با مشکلاتی همراه بود؛ اما عبدالعظیم حسنی(ع) در همان زمان هم به محضر امام هادی(ع) می رسید و از او رهنمود می گرفت.
زمانی که این شیفته خاندان (ع) در سامرا به خدمت امام هادی (ع) می رسید و از محضرش استفاده می کرد؛ جاسوسان خلیفه ارتباط ایشان را با امام دهم گزارش و به دنبال آن، خلیفه دستور تعقیب و دستگیری وی را صادر کردند. بنابراین حضرت عبدالعظیم برای مصون ماندن از خطر خلیفه عباسی، خویش را از چشم ماموران پنهان و در شهرهای مختلف به صورت ناشناس، رفت و آمد می کرد و این وضع ادامه داشت تا اینکه به شهرری رسید.
وی به صورت یک مسافر ناشناس، وارد ری شد و در محله ساربان در کوی «سکه الحوالی» به منزل یکی از شیعیان رفت. مدتی در زیرزمین آن خانه به سر می برد و مردم از حضورش بی اطلاع بودند و تنها افراد انگشت شماری از شیعیان او را می شناختند و از حضورش در آن محله، آگاه بودند که آنان هم می کوشیدند که این خبر، فاش نشود تا خطری جان ایشان را تهدید نکند اما با گذشت زمان، افراد بیشتری حضرت عبدالعظیم را می شناختند و به خانه اش رفت و آمد می کردند تا از علوم و روایاتش بهره گیرند.
در روایتی به نقل از حضرت عبدالعظیم آمده است: به خدمت آقایم امام هادی (ع) رسیدم. پس چون چشمش به من افتاد، فرمود آفرین بر تو ای ابوالقاسم! تو به درستی دوست ما هستی.
حضرت عبدالعظیم از امام خواست تا دین خویش را بر آن حضرت عرضه نماید تا اگر مورد رضایت امام است، تا وقتی که خدا را ملاقات کند، یعنی تا هنگام مرگ بر آن ثابت قدم بماند و امام از او خواست تا دینش را بیان کند.
آنگاه این دانشمند به بیان اصول اعتقادی خود و مسائلی در باب توحید، نبوت، امامت و معاد پرداخت و امام هادی (ع) خطاب به او فرمود: ای اباالقاسم! قسم به خدا، مطالبی که گفتی، دین خدا است که برای بندگانش برگزیده است، پس بر آن پایدار باش! خداوند تو را بر اعتقاد ثابت در دنیا و آخرت پایدار کند.
این برخورد و رفتار حضرت عبدالعظیم حسنی با امام هادی (ع) محکی برای هر مسلمان است تا دین و اصول اعتقادی خویش را مرور کرده و تلاش کند تا آخر بر این اصول پایدار بماند و برخی معتقدند حدیث عرض دین سبب عظمت بیشتر و شخصیت حضرت عبدالعظیم شد.
حضرت عبدالعظیم (ع) بنا به نقلی بر اثر بیماری در سال ۲۵۲ هجری قمری در سن ۷۹ سالگی در پانزدهم شوال چشم از جهان فرو بست و در شهرری به خاک سپرده شد؛ بارگاهی که اینک زیارتگاه شیعیان است. سال جاری که وضعیت کرونایی کشور بهتر از سال قبل شده، آستان حضرت عبدالعظیم حسنی برنامه های متنوعی را برای دوستداران و شیعیان خاندان (ع) ترتیب داده است که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی انجام می شود.


منبع:

1400/08/19
12:19:45
5.0 / 5
629
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس دونی