در بیانیه ای تصریح شد؛

کسی مسئولیت حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را نمی پذیرد

کسی مسئولیت حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را نمی پذیرد

به گزارش لباس دونی خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس در اطلاعیه ای تاکید کردند: به رغم مسئولیت مدیران ستادی و استانی کسی مسئولیت این حادثه را نمی پذیرد بلکه اهتمام کردند با سکوت کامل از زیر بار آن شانه خالی کنند.


به گزارش دوشنبه ایرنا، در بیانیه خبرنگاران بازمانده از حادثه واژگونی اتوبوس در ارومیه که به کشته شدن دو خبرنگار منجر گردید آمده است:
۴۰ روز از آن چهارشنبه شوم می گذرد. چهارشنبه دوم تیر ۱۴۰۰. عصر تلخ و تیره ای که اتوبوس خبرنگاران محیط زیست ایران در راه فرعی پیرانشهر به نقده در استان آذربایجان غربی، واژگون و جامعه ایران داغدار شد. داغدار خبرنگاران؛ «مهشاد کریمی» و «ریحانه یاسینی» که جان عزیزشان را در این سانحه هولناک از دست دادند.
پس از گذشت ۴۰ روز از آن فاجعه، هیچ یک از برگزارکنندگان و دعوت کنندگان تور مطبوعاتی ارومیه، مسئولیت ناکارآمدی خودرا نپذیرفتند بلکه اهتمام کردند با سکوت کامل از زیر بار آن شانه خالی کنند. درحالیکه بنا به نظر «پلیس راه آذربایجان غربی»، مسئولان ستادی و استانی سفر نیز در آن سانحه نقش دارند. بدین جهت باید اعلام کنیم؛ ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، مدیریت روابط عمومی سازمان محیط زیست، و همین طور مسئولان استانی خصوصاً مدیریت محیط زیست آذربایجان غربی و مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه در این استان، که از مسبببان اصلی واژگونی اتوبوس خبرنگاران و مرگ دو خبرنگار هستند، تا حالا حاضر به عذرخواهی و استعفا نشدند و حتی از احوالپرسی و عرض تسلیت به خانواده جانباختگان و خبرنگاران هم دریغ کردند.
ما خبرنگارانی که از سانحه شوم واژگونی اتوبوس جان سالم به در بردیم، اعلام می کنیم؛ برای جلوگیری از پایمال شدن خون همکارانمان مهشاد و ریحانه و همین طور برای احقاق حقوق خود از مسببین آن سانحه شکایت کرده و با جدیت پیگیر روند قضایی هستیم. امید داریم که این مساله توسط قوه قضاییه با نهایت دقت و فوریت مورد رسیدگی قرار گیرد تا تک تک مقصران بعد از شناسایی به فراخور جزای خود مجازات شوند.
ما خبرنگاران معتقدیم این فاجعه نباید برای هیچ گروهی تکرار شود تا مبادا دیگر خبرنگاری، دانشجویی، دانش آموزی، سربازی، کارمندی و... جان خودرا بر اثر کوتاهی مسئولان و فرسودگی و نقص فنی خودرو ها، از دست دهد. این امر تنها در صورتی محقق می شود که فاجعه «اتوبوس خبرنگاران» با حساسیت ویژه از طرف نهاد قضایی دنبال و ثابت شود که جان شهروندان در این کشور واجد ارزش است و مقصران حتی اگر جزو مقامات و مسئولان باشند، به سزای عملشان می رسند.
لازم است تاکید کنیم؛ رسانه هایی که خبرنگارانشان در سانحه واژگونی اتوبوس حضور داشتند، می توانند از مسببان آن سانحه یعنی سازمان محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه از باب «ترک فعل» و «بی مبالاتی» به دادستانی کل و سازمان بازرسی کشور شکایت کنند و مستقل از دادخواهی خبرنگاران و خانواده جانباختگان، پیگیر روند قضایی باشند. بی گمان انتظار می رود؛ خبرگزاری های ایسنا و ایرنا که خبرنگاران باارزش خودرا در این سانحه از دست دادند، برای طرح شکوائیه از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس، پیشرو و الگوی دیگر رسانه ها باشند.
از طرف دیگر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خصوصاً معاونت مطبوعاتی انتظار داریم برای تدوین دستورالعمل و استانداردی بمنظور برگزاری سفرها و تورهای مطبوعاتی از طرف سازمان ها و ارگان های دولتی، اقدام نماید. ما خبرنگاران حاضر در سانحه واژگونی اتوبوس، جهت همکاری با وزارتخانه مذکور، بمنظور تهیه این دستورالعمل ملی، آمادگی خودرا اعلام می نماییم.
باید اشاره نماییم که هنوز برخی از خبرنگاران بازمانده از سانحه در بستر بیماری به سر می برند و همه خبرنگاران گرفتار لطمه های شدید روحی هستند. اتفاق کوچکی نبود که ما ۲۱ نفره رفتیم اما ۱۹ نفر برگشتیم و چه کسی می داند که این اتفاق چه زخم عمیق و غیر قابل جبرانی را روی قلب ما خبرنگاران بازمانده، به جا گذاشته است؟ زخم و جراحتی که گذشت ۴۰ روز و شب هم مرهمی برای آن نشد. ۴۰ روز و شب را با اشک و حسرت به هم دوختیم اما افسوس که مرور هزارباره آن لحظات دردناک، مهشاد و ریحانه دو همکار عزیزمان را به ما برنگرداند. هزاران بار آرزو کردیم که ای کاش زمان به عقب برمی گشت و اصلا راهی سفر ارومیه نمی شدیم. البته بی دعوت که نرفته بودیم. همه می دانید؛ ما خبرنگاران و عکاسان به دعوت ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان حفاظت محیط زیست جهت تهیه گزارش از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، به جهت اینکه بار دیگر صدای محیط زیست ایران باشیم، این سفر ناتمام را شروع کردیم.
در اختتام ضمن تسلیت مجدد به خانواده جانباختگان «مهشاد کریمی» و «ریحانه یاسینی»، از کلیه هم وطنان و اهالی رسانه که در طول این مدت، شریک غم و جویای احوال ما بودند، سپاسگزاریم و بار دیگر از همه رسانه ها خواهشمندیم؛ بمنظور احقاق حق همکاران و هم صنفان خود و برای محاکمه مقصران سانحه «واژگونی اتوبوس خبرنگاران» در کنار ما باشند.
امضاکنندگان: آسیه اسحاقی، نگار اکبری، فاطمه باباخانی، مریم جعفری، سمیرا خباز، زینب رحیمی، زهرا رفیعی، آیسان زرفام، علی شریف زاده، مرتضی صادقی، حسن ظهوری، کیمیا عبدالله پور، سهیل فرجی، فروغ فکری، زهرا کشوری، مهدی گوهری، صدرا محقق، ابراهیم نژادرفیعی وفاطمه هنرور.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، ۲۵ نفر از خبرنگاران رسانه های کشور بامداد چهارشنبه ۲ تیر برای بازدید از طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه عازم پیرانشهر شدند که اتوبوس آنان در ۱۵ کیلومتری این شهرستان گرفتار حادثه شد.
این حادثه در منطقه بیگم قلعه پیرانشهر رخ داد.
متاسفانه ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران ساعی و متعهد خبرگزاری های ایرنا و ایسنا در این حادثه غم انگیز جان خودرا از دست دادند.منبع:

1400/05/12
11:51:34
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی