تلاش انجمن نجوم آماتوری برای قانونمند كردن فعالیت گروه های آماتوری

تلاش انجمن نجوم آماتوری برای قانونمند كردن فعالیت گروه های آماتوری

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از تلاش این انجمن برای تدوین قانونی در زمینه جانمایی گروه های نجوم آماتوری آگاهی داد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا مهندس مسعود عتیقی در ویژه برنامه انجمن نجوم آماتوری ایران در صفحه اینستاگرام این انجمن با عنوان "نجوم آماتوری در ایران" بزرگداشت روز و هفته جهانی ستاره شناسی در ایران را مربوط به سال ۱۳۸۰ دانست و اضافه کرد: هفته و روز جهانی ستاره شناسی بهانه ای برای در کنار هم بودن و تقسیم عشق به آسمان است.
وی با اشاره به فعالیت گروه های خودجوش نجوم آماتوری در کشور، اظهار نمود: این گروه ها که فعالیتشان برخاسته از عشق آنها به آسمان و پدیده های آنست، با هزینه های شخصی مبادرت به رصد آسمان می کنند و انجمن نجوم آماتوری ایران نیز از سال ۱۳۸۰ خورشیدی علاقمند بود تا توانایی های گروه های نجومی را معرفی نماید.
وی افزود: بر این اساس در دهه ۹۰ بی میل نبودیم که قانونی در زمینه پشتیبانی از کارهای نجومی تدوین و تصویب شود، ولی به سبب مشکلات موجود در کشور و شرایط اقتصادی و اجتماعی نتوانستیم که قانونگذاری مدونی در امتداد جانمایی گروه های نجوم آماتوری و نحوه حمایت بیشتر از آنها داشته باشیم.
عتیقی با تاکید بر این که این انجمن برای قانونمند کردن فعالیت گروه های نجومی آمادگی برای همکاری با اساتید و پیشکسوتان را دارد، تصریح کرد: خیلی از گروه های نجومی نیاز به حمایت مادی ندارند؛ بلکه نیازمند مساعدت های معنوی هستند تا بتوانند در اماکن عمومی رصد آسمان برگزاری برنامه های رصدی را با دیگران تقسیم کنند، همانطور که داگ برگر در نیم قرن قبل این اقدام را کرد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با ابراز امیدواری از این که دراین زمینه اتفاقات خوبی با حضور گروه های نجوم آماتوری در کشور رخ دهد، افزود: در دهه ۸۰ توانمندی های جوانان در این عرصه به اثبات رسیده است و ما اعضای بزرگی را در کنار خود داشتیم و توانستند کارهای بسیار بزرگ و شاخصی مانند برگزاری همایش بزرگ کشوری سال ۱۳۸۱ در فرهنگسرای بهمن، برگزاری نخستین روز جهانی ستاره شناسی همزمان با روز جهانی در روز شنبه ای که تربیع اول ماه نزدیک بود را رقم بزنند.
عتیقی، برگزاری هفته جهانی ستاره شناسی را از دیگر اقدامات این انجمن نام برد و اضافه کرد: این هفته کمک کرد که در ایام بیشتری خصوصاً روزهای تعطیل، برنامه هایی برای ترویج علم نجوم در بین مردم اجرا شود.
وی با تاکید بر این که در روز و هفته جهانی ستاره شناسی همه با یک شعال به آسمان نگاه می کنند، اظهار نمود: در روز جهانی ستاره شناسی تمام ستاره شناسان آماتور به بررسی زیبایی های آسمان می پردازند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با ابراز امیدواری از این که برگزاری نشست هایی در لایو اینستاگرام این انجمن فرصتی برای شنیدن صدای فعالان این عرصه باشد، اشاره کرد: ما در این برنامه ها در تلاش هستیم تا مشکلات و چالش های گروه های نجوم آماتوری را بازگو نماییم.1400/02/26
20:57:41
5.0 / 5
1034
تگهای خبر: زیبایی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی