توسط رایزنی فرهنگی سفارت ایران

مراسم مجازی یلدا در ژاپن انجام شد

مراسم مجازی یلدا در ژاپن انجام شد

لباس دونی: نشست تخصصی معرفی ˮموسیقی سنتی ایرانیˮ به همراه کارگاه آموزشی و اجرای سنتور و همین طور حافظ خوانی توسط دو نفر از فارسی آموزان، توسط رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن در فضای مجازی اجرا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، رایزنی فرهنگی در سه سال قبل و همزمان با شب یلدا با استقبال جمع زیادی از فرهنگ دوستان و علاقه مندان ایرانی و ژاپنی، مراسم یلدا را به صورت حضوری برگزار می کرد که امسال به سبب شیوع ویروس کرونا و ضرورت حفظ پروتکل های بهداشتی و سلامت مخاطبان، این برنامه را به صورت مجازی برگزار نمود.
در این برنامه، کازونه اواساکی هنرمند برجسته ژاپنی که به موسیقی سنتی ایرانی و خصوصاً سنتور تسلط دارد در قالب پاورپوینت به سخنرانی و معرفی این هنر پرداخت و در قسمتی از برنامه نیز اجرای زنده چند قطعه سنتور را به نمایش گذارد.
در ابتدای نشست و بعد از معرفی برخی فعالیت ها، برنامه ها، نشریات و کتب رایزنی فرهنگی، دیوسالار ضمن تبریک این روز باستانی به ایرانیان مقیم و همین طور شرکت کنندگان اظهار داشت: ایران و ژاپن سابقه طولانی و تاریخی همکاریهای فرهنگی را تجربه می کنند که به بیش از 1300 سال می رسد و خوشبختانه تاثیرات مثبت و اشتراکات فراوان فرهنگی را می توان میان دو کشور بازشناسی و شناخت قرار داد که همچون آنان شب یلدا در ایران و سنت توئوجی یا انقلاب زمستانی در ژاپن است و بسیار خرسندیم که این برنامه را با محوریت معرفی موسیقی سنتی ایرانی بعنوان یکی از مهمترین و شناخته شده ترین هنرهای ایرانی در جهان برگزار می نماییم.
ایشان سپس به تاریخچه این هنر ایرانی اشاره نمود و اضافه کرد: سابقه این هنر به پیش از میلاد باز می گردد و جزء زیباترین و دلنشین ترین موسیقی در جهان شمرده می شود و در ژاپن هم علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب کرده است. رایزنی فرهنگی در طول 2 سال قبل دو دوره هفته موسیقی سنتی ایرانی را با همکاری بخش ها و موسسات مختلف ژاپنی به اجرا در آورده است و امروز و در این برنامه نیز با سخنان هنرمند ژاپنی آشنا به موسیقی ایرانی، با این هنر بیشتر آشنا خواهیم شد.
دیوسالار با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از فارسی آموزان ژاپنی در دانشگاه ها و مراکز مختلف آموزشی و همچون رایزنی فرهنگی هم اشاره نمود و اضافه کرد: رایزنی چه پیش از کرونا به صورت حضوری و چه پس از آن در فضای مجازی دوره های آموزشی را به اجرا در آورده که کماکان ادامه دارد و در این برنامه نیز دو نفر از فارسی آموزان عزیز ژاپنی نسبت به قرائت اشعاری از دیوان حافظ که بخش جدانشدنی از شب یلدای ایرانی است به همراه توضیحات ژاپنی ارائه می نمایند و امیدواریم با برطرف شدن و از بین رفتن این ویروس منحوس، هر چه زودتر بتوانیم به صورت حضوری در خدمت علاقه مندان و فرهنگ دوستان ژاپنی و ایرانی در این کشور باشیم.
در بخش دیگر برنامه، ایواساکی هنرمند ژاپنی به سخنرانی پرداخت و با تشکر از رایزنی فرهنگی برای دعوت به این برنامه در شب یلدا اظهار داشت: بنده بعنوان نوازنده سنتور و موسیقی دان در زمینه موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن فعالیت می کنم و بیشتر در رابطه با سنتور که یک ساز ایرانی است و تصاویری از بین النهرین در قرن ۵ یا ۶ پیش از میلاد وجود دارد که به این ساز بسیار شبه می باشد و احیانا در دوره ساسانی با تکامل آن به شکل امروزی تبدیل گشته است.
ایشان سپس به تاریخه موسیقی سنتی ایرانی و با محوریت سنتور پرداخت و در دستگاه شور قطعه ای را به اجرا در اورد که مورد تشویق قرار گرفت.
وی در بخش دیگری از برنامه به سئوالات پاسخ داد و در آخر نیز قطعاتی زیبا از این ساز را برای شرکت کنندگان به اجرا در آورد.
همین طور در بخش های جداگانه، دو نفر از فارسی آموزان رایزنی فرهنگی به قرائت ابیاتی از حافظ به همراه ترجمه ژاپنی آنان پرداختند و دراین زمینه تاموکی گوتو شعر:
بر سر آنم که گر ز دست برآید / دست به کاری زنم که غصه سر آید
خلوت دل نیست جای صحبت اضداد / دیو چو بیرون رود فرشته درآید
صحبت حکام ظلمت شب یلداست / نور ز خورشید جوی بو که برآید
بر در ارباب بی مروت دنیا / چند نشینی که خواجه کی به درآید
ترک گدایی مکن که گنج بیابی / از نظر ره روی که در گذر آید
صالح و طالح متاع خویش نمودند / تا که قبول افتد و که در نظر آید
بلبل عاشق تو عمر خواه که آخر/ باغ شود سبز و شاخ گل به بر آید
غفلت حافظ در این سراچه عجب نیست / هر که به میخانه رفت غافل آید
تاتسووو هاماگوچی هم که حدود 40 سال قبل در ایران زندگی کرده بود و خاطرات شیرینی از آن دوران دارد شعر:
گفتم غم تو دارم گفتا غمت سر آید / گفتم که ماه من شو گفتا اگر برآید
گفتم ز مهرورزان رسم وفا بیاموز / گفتا ز خوبرویان این کار کمتر آید
گفتم که بر خیالت راه نظر ببندم / گفتا که شب رو است او از راه دیگر آید
را قرائت نمودند.
همین طور در بخش های مختلف برنامه نیز نماهنگ هایی در رابطه با این شب و تصاویر مختلف دراین زمینه پخش گردید.
منبع:

1399/09/30
18:35:26
5.0 / 5
1227
تگهای خبر: آموزش , تخصص , دستگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی