مزرعه پرورش میگو خطری برای ژئوسایت نمكدان ندارد

مزرعه پرورش میگو خطری برای ژئوسایت نمكدان ندارد

لباس دونی: ایرنا- سایت پرورش میگو كه درغرب جزیره قشم در حال راه اندازی است، با ژئوسایت نمكدان ۶ كیلومتر فاصله دارد و تهدیدی برای آن محسوب نمی گردد.


رییس اداره شیلات قشم روز یكشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای واگذاری این زمین ۲۰ مجوز از دستگاه های مختلف همچون میراث فرهنپی و گردشگری، دامپزشكی، شركت های آب و برق و و غیر آن دریافت شده و تمام این دستگاه ها مجوزها را برای فعالیت این مزرعه صادر كرده اند.
محمد پرورش اضافه كرد: نقشه هایی كه از هفت سال قبل از موزه ژئوپارك و دیگر منابع درفات شده است، حوزه ژئوسایت نمكدان مشخص است و طرح پرورش میگو در آن قرار ندارد.
وی افزود: ۸۰۰ هكتار زمین برای اجرای ۲۰ طرح واگذار شده كه تمام سرمایه گذاران بومی قشم هستند.
رییس ادارله شیلات قشم خاطرنشان كرد: الان و با شروع اجرای طرح ۲۰ نفر از مردم روستای كانی مشغول فعالیت شده اند كه این امر نوید آینده ای بهتر برای مردم غرب جزیره را دارد.
وی اضافه كرد: علاوه بر آن ایجاد این سایت می تواند بر جذابیت گردشگری منطقه بیافزاید و گردشگران با پرورش میگو آشنا و از محصولات آن استفاده كنند.
پرورش تصریح كرد: اگر طرحی میراث فرهنگی قشم و ژئوسایت های گردشگری و یا محیط زیست این جزیره را با خطر مواجه كند، شیلات قشم با اجرای آن مخالفت می كند و اجازه فعالیت صادر نمی گردد.
وی اظهار داشت: انتظار می رود مردم و سایر مسئولان از سرمایه گذاران بومی كه سربازان كشور در جنگ اقتصادی حمایت كنند.
گنبد نمكی به ارتفاع حدود ۲۸۰ متر با قطر قاعده ای حدود هفت كیلومتر است؛ این مخروط نمكی به علت پدیده دیا پیریسم سر برآورده است.
در این گنبد هفت غار نمكی وجود دارد كه یكی از آنها طولانی ترین غار دنیاست و نمك های داخل غار حدود ۵۷۰ میلیون سال عمر دارند.
همچنین وجود چشمه های نمك و سفیدپوش كردن دره ها و زمین های اطراف این گنبد چشم اندازی زیبا به منطقه داده است.
قلمرو ژئوپارك قشم ۲۶۰ كیلومتر مربع شامل جزیره های قشم و هنگام و ۵۰۰ متر مرز حاشیه دریایی این جزایر و خلیج دیرستان است.
این ژئوپارك دارای ۲۵ سایت متنوع و اصلی همچون تنگه چاهكوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، دره شور و غار نمكدان است و مجاورت آن با جنگل های حرا واقع در شمال جزیره قشم كه دارای پنج عنوان تالاب بین المللی، ذخیرگاه زیست كره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش ها و جذابیت های طبیعی ژئوپارك قشم افزوده است.
ژئوپارك قشم تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در كنار تنوع سایت های مختلف را عرضه می كند و علاوه بر این، تنوع اكولوژیكی، دیرینه شناسی و فرهنگی خاصی دارد.
این ژئوپارك به علت موقعیت راهبردی آن در خلیج فارس و بعنوان نمونه منطقه ای كه در بین ژئوپارك های منطقه ی آسیای شرقی و ژئوپارك های اروپایی قرار گرفته، از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هنگام و لارك با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان قرار دارد.


1398/11/06
13:18:54
5.0 / 5
4491
تگهای خبر: دستگاه , محصولات , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لباس دونی