با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

اولین گذر فرهنگ و هنر خراسان در مشهد راه اندازی شد

اولین گذر فرهنگ و هنر خراسان در مشهد راه اندازی شد

لباس دونی: ایرنا- بازار فرهنگ و هنر با رویكرد رونق تولید و با عنوان ˮاولین گذر فرهنگ و هنر خراسانˮ در مشهد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از مسئولان شهری و استانی شامگاه پنجشنبه راه اندازی شد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم شروع به كار این گذر در مشهد اظهار داشت: طبق اعلام مركز آمار، مصرف فرهنگی شامل فرهنگ، هنر و تفریح خانوارهای ایرانی كمتر از دو درصد سبد خانوار است كه مصرف فرهنگی و هنری حدود یك درصد از این دو درصد را شامل می شود.
سید عباس صالحی اضافه كرد: متاسفانه كشش و تقاضای مصرف فرهنگی و هنری در خانوارهای ایرانی بالا نیست و این درحالی است كه در اتحادیه اروپا میانگین مصرف فرهنگ و هنر ۸.۵ درصد سبد هزینه خانوار است.
وی افزود: در سال رونق تولید، حوزه فرهنگ و هنر در بخش اقتصادی نیز جایگاه قابل توجهی دارد همچنان كه وقتی به اقتصاد جهانی نگاه می نماییم سهم فرهنگ و هنر در اقتصاد و درآمد تولید جهانی افزایش قابل توجهی داشته است و بیشتر از دو هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار میزان گردش مالی در فضای بازار فرهنگ و هنر جهان است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ۵۴ درصد سهم این بازار مربوط به تلویزیون، هنرهای تجسمی و فضای رسانه و مجلات است و جریان روبه رشدی در دهه اخیر در حوزه اقتصادی فرهنگ و هنر شكل گرفته كه جریانی شتابنده است.
صالحی اضافه كرد: در حوزه اشتغال و كارآفرینی نیز سهم اشتغال فرهنگ و هنر در اقتصاد جهانی رو به افزایش است و ۳۰ میلیون شغل بالفعل در حوزه فرهنگ و هنر در جهان وجود دارد كه در این میان هنرهای تجسمی در ردیف نخست اشتغال زایی قرار دارند.
وی افزود: در كشور ایران نیز شاهد جریان قابل توجه خلاق اجتماعی در حوزه فرهنگ و هنر هستیم و تعداد نسل جوان در این عرصه روز به روز افزایش یافته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: سال ۱۳۶۷ تعداد دانشجویان هنر كشور حدود پنج هزار نفر بود كه این تعداد در سال ۱۳۹۷ به حدود ۹ هزار نفر رسیده است.
صالحی اضافه كرد: حلقه مفقوده زنجیره فرهنگ و هنر در ایران این است كه به رغم سابقه فرهنگی، هنری كهن كشور و نسل جوان مشتاق فعالیت در این عرصه، مصرف فرهنگی در سبد مصرف خانوار ایرانی پایین است.
وی افزود: دسترسی به كالاهای فرهنگی و هنری دسترسی ظریف و ناپیوسته ای است اما اگر بتوانیم فرصت دیده شدن كالاهای فرهنگی و هنری را فراهم نماییم كشش مصرف ایجاد می شود و گذرهای فرهنگ و هنر از راهكارهای تحقق این مهمست كه شهر مشهد نیز ظرفیت ساخت این گذرگاه ها را دارد و می تواند فرصت وسیعی در كشش تقاضای فرهنگی ایجاد كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مسجد، مدرسه و بازار در فرهنگ ایران در كنار هم هستند و بازار، مكمل مسجد و مدرسه است و بخش خصوصی باید بطور جدی سهم تاریخی خودرا در سه گانه مسجد، مدرسه و بازار ایفا كند.
صالحی اضافه كرد: با عنایت به تجربه سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت خراسان رضوی و مشهد بنظر می رسد افتتاح گذر فرهنگ و هنر می تواند با كمك و سرمایه گذاری بخش خصوصی در افزایش تقاضای فرهنگی موثر باشد.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در این مراسم اظهار داشت: گذر فرهنگ و هنر از سیاست های كلان وزارت فرهنگ است و مجموعه ای از كسب و كارهای فرهنگی در كنار خلاقیت فرهنگی را گرد هم می آورد تا بستری برای گفت و گو فراهم گردد.
جعفر مروارید اضافه كرد: بیانیه گام دوم انقلاب و تاكید بر جوانان بعنوان ظرفیت های انقلاب اسلامی در فضاهای فرهنگ و هنر خودرا نشان خواهد داد.
وی افزود: برش فرهنگی مثلث توسعه فرهنگی - اقتصادی استاندار خراسان رضوی نیز در اقتصاد فرهنگ و هنر آشكار است و زوار و مجاوران مشهدالرضا (ع) باید این فرصت را پیدا كنند تا در كنار خرید كالاهای تجاری، كالاهای فرهنگی را نیز در سبد كالای خود قرار دهند و فرهنگ و هنر را جزء انكار ناپذیری از زندگی شهری بدانند.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: فرهنگ و هنر در مشهد زنده به رقابت فرهنگی و خلاقیت فرهنگی است و اقتصاد فرهنگ و هنر می تواند مولد این خلاقیت باشد.
شهردار مشهد نیز در این مراسم اظهار داشت: به شدت نیازمند لطافت هنر در زندگی روزمره هستیم و گذر فرهنگ و هنر نشان میدهد كه در روزمره ترین رفتارهای خود می توانیم بهره ای از ذوق و هنر داشته باشیم.
محمد رضا كلایی اضافه كرد: امیدوارم گذرهای مختلف فرهنگ و هنر در شان شهر مشهد راه اندازی شود و چنانچه نظام بهره برداری این طرح، درست طراحی شده باشد به پررونق ترین گذر فرهنگی كشور تبدیل خواهد شد.
اولین گذر فرهنگ و هنر خراسان در چارچوب ۹۶ واحد تجاری و یك واحد نگارخانه در مجتمع تجاری آسمان راه اندازی شد.
همین طور در این مراسم از بزرگترین قرآن كتابت شده بر روی چرم جهان رونمایی گردید.منبع:

1398/09/08
10:21:15
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: خرید , خلاقیت , طراحی , مدرسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس دونی