از گوته تا حافظ

آغاز هفته فرهنگی آلمان در شیراز

آغاز هفته فرهنگی آلمان در شیراز

لباس دونی: آیین افتتاح رسمی هفته فرهنگی آلمان در شیراز به مناسبت دویستمین سال انتشار دیوان غربی - شرقی گوته به همت شهرداری شیراز و همكاری سفارت آلمان در ایران، اجرا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، حیدر اسكندرپور _ شهردار شیراز _ با اشاره به برگزاری این هفته فرهنگی كه افتتاحیه آن روز پنجشنبه (۹ آبان ماه) در آرامگاه لسان الغیب حافظ برگزار شد، در سخنانی اظهار نمود: خداباوری، انسان دوستی، عشق، صلح، مدارا و زندگی نقطه پیوند حافظ ایرانی و گوته آلمانی است. همه ما به حافظ و گوته به خاطر آفرینش زیبایی های ماندگار ادبی، به پاس آموختن حكمت، عشق و زندگی، ارج نهادن به مسلمانی، همدلی، مدارا، دوستی و صلح مدیون هستیم.
او با اشاره به اینكه «شیراز در گذر زمان زادگاه فرهیختگان و بزرگانی بوده است كه هریك شهره زمانه خود بوده اند»، افزود: گوته ۲۰۵ سال پیش با شعر حافظ آشنا شد و شیفتگی او به حافظ و تاثیر اشعارش در روح حكیمانه او به سرودن دیوان غربی - شرقی منجر گردید. این تاثیر به شكلی بود كه گوته شخصیت برجسته حافظ را شاعر شاعران جهان می خواند و خودرا همزاد حافظ پنداشته و نیمه گمشده خودرا در او می بیند، با او متحد می شود و كمال می یابد.
تجربه ادبی گوته، ایرانیان و آلمانی ها را گرد هم آورده است
همین طور میشائیل جوزف هرمان كلور برشتولد - سفیر آلمان در تهران - در این آیین سخنانش را با خواندن بیت «بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم» از حافظ شیرازی شروع كرد و اظهار داشت: دنیای برساخته از تفكر خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی دنیایی شاعرانه و مبتنی بر دوستی و عشق است و او بود كه دویست سال پیش گوته ادیب و شاعر آلمانی را به مسیر رسیدن به نقطه عطفی در تفاهم ملت ها هدایت كرد. او دویست سال پیش ورای مرزهای زمانی و كشوری، گفتمانی تازه با همزاد تازه یافته خود در شیراز شروع كرد و این تجربه ادبی، امروز، ما ایرانیان و آلمانی ها را گرد هم آورده است.
سفیر آلمان در تهران تصریح كرد: هفته فرهنگی آلمان در شیراز به بهانه گذشت دو سده از نگارش دیوان غربی-شرقی گوته برگزار می شود؛ اما سوژه فراتر از این است چون این دیوان نمادی است از تساهل، تسامح، نزدیك شدن به هم و پذیرش و درك متقابل است.
او اضافه كرد: امیدوارم كه روابط آلمان و ایران بیشتر از پیش تقویت شود و دو كشور از دوره های پرتلاطم به سلامت گذر كنند و در راه اندیشه گوته و حافظ قدم گذارند.
ضرورت تكیه بر فرصت های گفت و گو در فضای ملتهب كنونی جهان
سید عبدالرزاق موسوی - رئیس شورای اسلامی شهر شیراز - نیز در آغاز رسمی هفته فرهنگی آلمان با اشاره به زوایای مختلف شخصیت گوته و تاثیر حافظ بر این شاعر آلمانی اظهار داشت: مقایسه شخصیت های برجسته جهان فارغ از بُعد مكان و زمان، فراهم آورنده امكان قضاوت عادلانه پیرامون زبان مشترك ملت ها است.
او با اشاره به اینكه گوته اندیشمند، متفكر، هنرمند و شاعر بزرگ غربی ابتدا بوسیله آیات قران كریم با فرهنگ شرق آشنا شد، اضافه كرد: گوته با ابیات سعدی و بیش تر حافظ آشنایی یافت و ارتباطی معنوی و روحانی با حافظ شیرازی برقرار كرد.
موسوی بر لزوم تكیه بر فرصت های گفت و گو و نزدیك شدن انسان ها به یكدیگر در فضای ملتهب كنونی جهان تاكید و بیان كرد: حوزه های مشترك فرهنگی، اجتماعی، علمی و بطور خاص ادبیات و آثار فاخر این دو شاعر بزرگ ایران و آلمان، فرصت بسیاری برای این مهم فراهم می آورد. تابحال از این ظرفیت بزرگ، برای تبدیل یونیفرم های جنگ و ستیز به دست دوستی و محبت، به قدر كافی بهره نبرده ایم؛ چونكه بهره گیری از این ظرفیت ها و تبدیل سربازخانه های جنگی به اتاق های گفت و گو از رسالت های مشترك فرهیختگان دو كشور است.
هفته فرهنگی آلمان به مناسبت دویست سالگی دیوان غربی - شرقی، حافظ و گوته از ۹ تا ۱۳ آبان در شیراز برپاست. در این هفته فرهنگی برنامه های مختلفی همچون اجرای موسیقی كلاسیك، برگزاری نمایشگاه های مختلف ادبی، نمایش و نقد فیلم با حضور دونرسمارك (كارگردان برنده اسكار آلمانی)، شعرخوانی و داستان خوانی برگزار می گردد.
منبع:

1398/08/15
20:09:24
5.0 / 5
4449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس دونی