یك تصویرگر كتاب كودك مطرح كرد

كتاب های جشنواره پسند را بچه ها هم می پسندند؟

كتاب های جشنواره پسند را بچه ها هم می پسندند؟

به گزارش لباس دونی، یك تصویرگر كتاب كودك بر انجام یك تحقیق میدانی تصریح كرد كه نشان دهد كتاب هایی كه در جشنواره ها جایزه های بزرگی دریافت كرده اند، آیا به همان اندازه برای بچه ها هم جذاب بوده اند یا خیر.


وجیهه گلمزاری در گفتگو با ایسنا، در مورد الزامات تصویرگری كتاب كودك در علاقه مندی كودكان به كتاب و هم در رقابت با دیگر حوزه ها همچون انیمیشن اظهار نمود: واقعیت آن است كه تنها تلاش تصویرگر و یا نویسنده برای نگه داشتن كودك پای كتاب و علاقه مند شدن او به كتاب كافی نیست؛ نمی توان تنها از تصویرگر كتاب انتظار داشت. در این مبحث، پدران و مادران و اهمیتی كه به كتاب داده و این كه چه میزان كتاب را در دسترس كودكشان قرار دهند، از اهمیت برخوردار می باشد.
وی ضمن بیان این كه كیفیت تصاویری كه طراحی می شود، باید متوجه خصوصیت سنی كودك باشد، تصریح كرد: برخی جشنواره های در رابطه با تصویرگری كتاب وجود دارد و من فكر می كنم كتاب هایی كه در جشنواره ها امتیاز می آورد، شاید چندان برای كودان جذاب نباشد و به عقیده من خوب است یك تحقیق میدانی صورت گیرد، در خصوص این كه كتاب هایی كه در جشنواره ها جایزه های بزرگی دریافت كرده اند، آیا به همان اندازه برای بچه ها جذاب بوده اند و یا از آن استقبال شده و پرفروش بوده است یا خیر. جای چنین تحقیقاتی در این عرصه خالی است و شاید نهادی مثل كانون پرورش فكری كودكان كه مستقیما با كودك در ارتباط می باشد، چنین تحقیقاتی را بتواند انجام دهد.
این تصویرگر كتاب كودك عنوان كرد: كودكان و سلایقشان با یكدیگر متفاوت هستند؛ اما یك سری اصول اولیه و پایه در تصویرگری كتاب كودك وجود دارد؛ شامل این كه در گروه های سنی از قبیل گروه الف حدی از جزئیات را می توان بهره برد و برای گروه های سنی بالاتر، جزئیات بیشتر در تصویرگری مورد استفاده قرار می گیرد.
گلمزاری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تصویرگری كتاب در ایران نسبت به نمونه های خارجی تصریح كرد: بطور قطع مانند خیلی از دیگر حوزه های هنری كه در آن خارجی ها از ما جلوترند، در تصویرگری كتاب كودك هم همین گونه است؛ البته به عقیده من وضعیت ما در تصویرگری كتاب نسبت به دیگر حوزه ها و رشته ها بسیار بهتر است. به این خاطر كه تصویرگری كتاب همچون سینما یا انیمیشن احتیاج به هزینه های آنچنانی نداشته و یك تصویرگر با یك سری حداقل ها می تواند به نتایج خوبی برسد.
وی افزود: به صورت نمونه، ایران در خیلی از جشنواره های بزرگ تصویرگری دنیا شركت كرده و جوایز خوبی هم گرفته است و ازاین رو من فكر می كنم نسبت به دیگر رشته ها، در تصویرگری كتاب پیشرفت بهتری داشته و وضعیت خوبی داریم و آثار مطلوب در این عرصه بسیار است.1398/05/02
12:04:18
5.0 / 5
4756
تگهای خبر: جشنواره , طراحی , كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی