۲۵۶ اثر هنری تاریخی جهان اسلام در یك حراجی

۲۵۶ اثر هنری تاریخی جهان اسلام در یك حراجی

لباس دونی: مجموعه ۲۵۶ اثر متعلق به جهان اسلام درحالی در حراجی «ساتبی» لندن به فروش خواهند رسید كه شامل چندین اثر تاریخی و هنری ایرانی هم می گردد.


به گزارش لباس دونی به نقل از سایت حراجی «ساتبی»، ۲۵۶ اثر تاریخی هنری متعلق به جهان اسلام با قدمتی بیشتر از ۱۰۰۰ سال در تاریخ ۲۴ اكتبر (دوم آبان) در حراج خانه «ساتبی» لندن به فروش خواهند رسید كه شامل آثار پرارزش و تأثیر گذار ممالك گوناگون اسلامی در دوران و مكان های متنوع است.
در این میان چند ده اثر ایرانی هم چوب حراج می خورند كه اغلب متعلق به دوره قاجار و صفویه هستند و از آن جمله، به چندین نسخه قرآن و تابلوهای نقاشی، قلمدان، آینه دان، مینیاتور، ظروف سفالین، قبله نمای چوبی، كاشی های منقوش، ظروف مسی، دیگر اشیاء تزئینی و جواهرات می توان اشاره نمود.
۱۰ اثر مهم و گران قیمت این حراجی عبارت اند از:
ظرف سفالی آبی و سفید از تركیه
این اثر متعلق به سال ۱۴۸۰ میلادی از شهر «ایزنیكِ» تركیه است و هم اكنون هم به یك مجموعه دار آثار هنری در امریكا متعلق می باشد. تخمین زده شده این اثر با قیمت ۳۸۷.۳۰۰ تا ۶۴۵.۵۰۰ هزار دلار به فروش برسد.


- تابلو سفالی میناكاری شده عثمانی
یك تابلو سفالی با خطوطی از قرآن كه به تركیه و دوره عثمانی متعلق می باشد با قیمتی معادل۳۸۷.۳۰۰ تا ۶۴۵.۵۰۰ هزار دلار به فروش خواهد رفت. این اثر مربوط به سه ماهه آخر قرن ۱۶ میلادی است.


- آلبوم تصاویر لباس های بومی از تركیه
یك آلبوم فوق العاده از دوران عثمانی شامل تصاویر لباس های محلی متعلق به اواخر قرن ۱۹ است. این آلبوم دارای ۱۲۰ تصویر از لباس های محلی و لباس های تشریفاتی است و تخمین زده شده كه با قیمت ۲۵۸.۲۰۰ تا ۳۸۷.۳۰۰ هزار دلار چكش بخورد.


- دو نقاشی پرتره
یكی از این دو پرتره تصویری از «سلطان بایزید اول، پادشاه عثمانی» و دیگری تصویر«ژان پاریزو دو ولت، شخصیت جنگاور برجسته فرانسوی» را نشان می دهند. احیانا این آثار به یك نقاش ایتالیایی در سال های ۱۵۷۶ تا ۱۵۸۱ تعلق داشته باشند. مقرر است این دو پرتره با قیمت های ۲۵۸.۲۰۰ تا ۳۸۷.۳۰۰ هزار دلار به فروش روند.


- جواهر میناكاری شده
این جواهر میناكاری شده و دارای جواهر از شمال هند متعلق به اواخر قرن ۱۸ تا اوایل ۱۹. این اثر با قیمت تخمین زده شده معدل با ۲۵ تا ۳۸ هزار دلار چكش خواهد خورد.


- پرتره پرنس مغول، ۱۶۳۰
یك پرتره از پرنس مغول كه به شمال هندوستان متعلق می باشد با قیمت ۱۰.۳۲۸ تا ۱۵.۴۹۲ هزار دلار فروخته خواه دشد.


- پایه قرآن میناكاری شده، قرن ۱۵
این جا قرآنی نادر و مهمِ چوبی متعلق به دوران عثمانی، با عاج تزیین شده و با قیمت ۹۰.۳۷۰ تا ۱۲۹.۱۰۰ هزار دلار چكش خواهد خورد.


- قرآن مینیاتوری عثمانی
یك قرآن مینیاتوری متعلق به دوره عثمانی از تركیه با قیمت تخمین زده شده برابر با ۲۵.۸۲۰ تا ۳۸.۷۳۰ هزار دلار به فروش خواهد رفت. این اثر به سال های ۱۵۴۷ تا ۱۵۷۸ متعلق می باشد.
- اسطرلاب برنجی، ۷۵۲ هجری
این اسطرلاب برنجی كه با طلا مینیاكاری شده، توسط «محمد بن ابی بكر القاعده، سوریه» امضا شده. احیانا این اثر در دوره عثمانی بوده است.
- علم متعلق به دوران صفویه، ۱۶۰۹
این خنجر ایرانی كه به دوران صفویه متعلق می باشد، امضای فردی به نام «محمد بن رضا» به همراه تاریخ بر روی آن حك شده است. می توان گفت این علم نشان دهنده هنر فلزكاری و خطاطی دوران صفویه است. قرار شده این قطعه فولاد نگارگری شده با قیمتی معادل ۱۰۳.۲۸۰ تا ۱۵۴.۹۲۰ هزار دلار به فروش برسد.


حراجی كریستیز لندن هم یك روز بعد از برگزاری حراجی ساتبی، در روز ۲۵ اكتبر (سوم آبان) در حراجی خود با عنوان هنر دنیای اسلام و هند شامل قالی و فرش های شرقی در مجموع میزبان ۳۸۵ اثر از كشورهای ایران، هند، تركیه، چین، سوریه، عربستان، اسپانیا، روسیه، فلسطین، مراكش، اردن، ایتالیا، مصر، بریتانیا، عراق، ازبسكتان، تركمنستان و تونس خواهد بود كه در این میان ۱۵۰ اثر ایرانی از نسخ چندصد ساله قرآن و شاهنامه و مثنوی معنوی تا نقاشی های و كاشی های دوره صفوی و چندین تخته فرش پارسی با قیمت اولیه هزار تا بیشتر از ۲۳۰ هزار دلار هم چوب حراج می خورند.
چندین اثر ایرانی در هر دو حراجی ساتبی و كریستیز مشترك هستند و در هر دو حراجی در معرض دید و فروش مجموعه دارن و خریداران قرار می گیرند.
1397/07/25
17:21:48
5.0 / 5
4601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی