علامتی مطرح كرد؛

ایده پردازی یک فرآیند خلاقانه برای تحقق ایده هاست

ایده پردازی یک فرآیند خلاقانه برای تحقق ایده هاست

به گزارش لباس دونی، مدیرعامل کانون پرورش فکری اظهار داشت: ایده پردازی یک فرآیند خلاقانه برای شکل دهی و تحقق ایده ها و ساده ترین معنا برای فرآیند شیوه انجام کار است، پس یک فرآیند به حساب می آید.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، آیین پایانی اولین رویداد ایده پردازی «ثامر» با حضور حامد علامتی مدیرعامل و معاونان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با معرفی برگزیدگان در سالن غدیر مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری برگزار گردید.
در این مراسم حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری، فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون پرورش فکری، محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری، سمیه سادات ابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری، کارشناسان و مربیان کانون پرورش فکری و داوران حضور داشتند.
در این مراسم حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر خم اظهار داشت: عید غدیر خم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و مسیر اسلام را پس از پیامبر اکرم (ص) مشخص می کند؛ در اواخر عمر پیامبر اکرم (ص) برخی نگران بودند که بعد از ایشان تکلیف چیست؟ اما واقعه غدیر این مورد را روشن و مسلمانان را امیدوار کرد. از طرفی غدیر روز تکمیل اسلام و مأموریت پیامبر (ص) است؛ طبق آیه شریفه قرآن «الیوم الکملت لکم دینکم» تمام تلاشهای پیامبر در این روز تکمیل و مأموریت انجام شد.
وی اضافه کرد: نقش دهی و سهم دهی به مردم در حکومت اسلامی از دیگر آثار غدیر است. وقتی واقعه غدیر را مطالعه می نماییم یکی از نکات برجسته در آن نقش دادن به مردم است و یکی از علل پایدار واقعه غدیر ایفای نقش مردم در تثبیت و انتقال جایگاه غدیر است. برای جایگاه غدیر از ظرفیت مردم در پذیرش، تثبیت، تأیید و تبلیغ استفاده شد و متواترتر از روایت غدیر دیگر چیزی نداریم.
علامتی افزود: عید غدیر مصداق بارز درهم تنیدگی دیانت و سیاست است. یکی از دلایلی که نشان داده است اسلام به دنبال حکمرانی و تولیت جامعه بوده همین واقعه غدیر است. در واقعه غدیر هم دیانت برجسته است و هم سیاست. مدیریت جامعه اسلامی مهم می باشد. اصل مدیریت و مبنای مشروعیت مدیریت جامعه همواره در میان اندیشمندان مورد بحث بوده است.
مدیرعامل کانون پرورش فکری اظهار داشت: واقعه غدیر کلید درهم تنیدگی شیعیان و اهل تسنن و یکی از زیباترین جلوه های غدیر پذیرش آن از جانب اهل سنت و شیعه است. واقعه غدیر بدون شک موضوعی است که شیعه و سنی روی آن وفاق دارند. باآنکه اختلاف در برداشت و ترجمه دارند. اگر ما «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را مبنا قرار بدهیم و کلمه مولا را به معنای سرپرست و ولی نگیریم اینکه این کلمه معنای دوست و محب می دهد را هم شیعه قبول دارد و هم اهل سنت. یعنی ترویج محبت خاندان در میان اهل سنت از غدیر شکل گرفت و ما در دنیا بیشتر اهل سنت را محب خاندان می بینیم که این بسیار با ارزش و راهبردی است.
وی به مبحث رویداد ثامر پرداخت و با تاکید بر اهمیت ایده پردازی اظهار داشت: ایده پردازی بی هزینه ترین فرآیند در مقابل حل مسائل است؛ این را از من به یادگار داشته باشید. با اینکه در اولین مرحله ایده پردازی برای حل مسائل مورد استفاده قرار می گیرد اما شاید فرایندها و اتفاق های مختلفی در این راه باشد که شروع همه آنها با ایده است.
علامتی اضافه کرد: ایده پردازی یک فرآیند خلاقانه برای شکل دهی و تحقق ایده هاست. در اینجا چند عنصر اصلی وجود دارد؛ اول اینکه یک فرآیند است؛ ساده ترین معنا برای فرآیند شیوه انجام کار است، پس ایده پردازی یک فرآیند به حساب می آید.
مدیرعامل کانون پرورش فکری افزود: مورد بعد خلاقانه بودن است؛ یعنی یک شیوه انجام کار مبتنی بر خلاقیت باشد. خلاقیت هم از آن واژه هایی است که در عین سادگی فهمش کمی راحت نیست؛ خلاقیت یعنی آفرینندگی. توان ساختن یا خلق کردن چیزی یا راه کارهایی نو برای حل یک مشکل یا مسأله. همه اینها می تواند تعاریفی از خلاقیت باشد.
وی در قسمت دیگری از صحبت هایش ضمن اشاره به شعار تابستان سال جاری کانون پرورش فکری اظهار داشت: ما سال جاری شعار تابستان را «تابستانتو بساز» قرار دادیم.
علامتی اظهار داشت: معتقدیم سه دوره برای کودکان و بخصوص نوجوانان تعریف می شود. کودکان و نوجوانان در دوران سنتی بازیگری می کردند؛ شما در کوچه و خیابان هم می دیدید که بچه ها همه جا بازی می کنند. در دوران مدرن بچه ها به سمت عاملیت حرکت می کنند؛ می خواهند نقش آفرین باشند و نقش خویش را پیدا کنند. اما آن چه در دوران کنونی در حال سپری کردن هستیم دوره خالقیت بچه هاست. بچه ها به دنبال خلق هستند.
مدیرعامل کانون پروش فکری اظهار داشت: یکی از گرایش های جدی بچه ها به بازی های کامپیوتری برای همین خلق کردن است. خلق کردن مبتنی بر ایده است. ایده پرداز این جریان هم خود کودک و نوجوان هستند تا به خالقیت برسند. به خاطر همین برای تابستان سال جاری شعار «تابستانتو بساز» را انتخاب کردیم که مبتنی بر این نظام فکری است.
وی اضافه کرد: عنصر دیگر در تعریف خلاقیت شکل دهی و تحقق است. باید بتوانیم ایده ها را شکل بدهیم و زمینه تحقق آنها را فراهم کنیم؛ این رویداد بستر شکل دهی و تحقق است. رویداد ایده پردازی مربیان کانون در واقع اقدامی جدید برای شکل دهی و تحقق ایده های مربیان کانون پرورش فکری در حوزه کودک و نوجوان است.
علامتی افزود: همانطور که ابتدا عرض کردم ایده پردازی بی هزینه ترین یا کم هزینه ترین فرآیند در مقابل حل مسایل است. ایده پردازی هزینه ای ندارد اما آثار و ارزش و مالکیت دارد. چون می تواند مبدأ خلق ثروت باشد. محل خلق ایده ذهن و فکر است. به همین خاطر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی مبدأ همه چیز سرمایه گذاری می نماید و در اینجا روی فکر، ذهن و خلق سرمایه گذاری دارد.
وی اضافه کرد: یک هویت جدید بصری برای کانون طراحی نموده ایم که آقای کوروش پارسانژاد زحمت آنرا کشیده اند. ما در این هویت بصری دایره را بعنوان هویت جدید برای کانون برگزیده ایم. دایره را هم از سر مرغک کانون الهام گرفته ایم. سر مرغک کانون پرورش فکری که نشان از ذهن و فکر است بعنوان پایه اصلی کار طراحی شده است و همه هویت های بصری کانون بر مبنای آن شکل خواهد گرفت. یکی از آثار آن باید همین رویداد ایده پردازی باشد چون که مبتنی بر فکر، ذهن و خلاقیت است.
مدیرعامل کانون پرورش فکری اظهار داشت: پیش از این در کانون نظام پیشنهادها بود که این ساختار هم اکنون دیگر کارکردی ندارد. این که شما به سمت ایده پردازی رفته اید برای توانمندی سازمان خیلی خوب است. این کار را در کانون ریشه دار و ایده های برجسته را ثبت کنید. مالکیت ایده ها را ارزش گذاری کنید و ایده های موثر را برای عملیاتی شدن به نام خود افراد عملیاتی کنید.
وی افزود: طبق آماری که دادند بیشتر از یکصد ایده در مبحث ها و مسائل کانون به این رویداد ارسال شده است. برای شروع خوب است اما حداقل در هر سال هر مربی باید با یک ایده جدید در این رویداد شرکت نماید.
حامد علامتی در انتها ضمن تشکر از شرکت کنندگان، داوران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: روی آموزش ایده پردازی هم کار کنید. کارگاه ها و برنامه هایی در این حوزه بوده است اما این را در طول سال ادامه بدهید. روش های ایده پردازی را آموزش بدهید تا به یک خروجی مناسب برسیم.
باید در حوزه ایده پردازی سرمایه گذاری کنیم
در ادامه فلاح معاون فرهنگی کانون پرورش فکری اظهار داشت: کانون پرورش فکری قبلاً سامانه پیشنهادها داشت و زمانیکه ما در معاونت فرهنگی کارمان را شروع کردیم درخواست راه اندازی باردیگر این سامانه عنوان شد اما این سامانه را جواب گو ندیدیم و درنتیجه رویداد ایده پردازی «ثامر» را راه اندازی کردیم و نخستین دوره را به مربیان کانون اختصاص دادیم.
وی افزود: تصمیم براین شد اولین دوره این رویداد داخل کانون مطرح شود و ایده های زیادی هم ارسال شد. درنهایت ۱۰۶ ایده جمع آوری شد که ایده های نسبتاً کاملی است ولی جای کار بیشتری دارد.
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری اظهار داشت: این رویداد امکانی را فراهم می آورد تا هرکس ایده ای به ذهنش رسید در یک قالب فنی مطرح کند، ایده های موازی را ببیند و درنهایت کانون آن ایده را اجرایی کند.
وی اضافه کرد: مربی ها استعداد زیادی در حوزه تعلیم و تربیت و کودک و نوجوان دارند اگر بتوانند تراوش های ذهنی خویش را در چارچوب یک ایده مطرح کنند ایده های خوبی شکل خواهد گرفت.
فلاح اظهار داشت: اگر می خواهیم سازمان را توانمند نماییم چاره ای نداریم جز در حوزه ایده پردازی کار نماییم و به کار آینده پژوهانه، آینده نگری و… توجه داشته باشیم.
وی اضافه کرد: باید در حوزه ایده پردازی سرمایه گذاری نماییم. بی گمان ساختارهای تعلیم و تربیت دست خوش تغییرات جدی خواهد شد. با ورود هوش مصنوعی و سبک زندگی که هوش مصنوعی در آن نقش دارد، تغییرات قابل توجهی شکل می گیرد.
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری با بیان اینکه سبک زندگی که مبتنی بر بستر دیجیتال است خصوصیت های خودش را دارد، اظهار داشت: کانون پرورش فکری باید نسبت به تغییر رویکردها در حوزه تعلیم و تربیت چرخش مناسب داشته باشد و ما با آینده پژوهی پیش دستانه برنامه ریزی نماییم.
وی به رویاپردازی اشاره داشت و اظهار داشت: شاید لازم باشد روی رویاپردازی هم کار نماییم. رویاپردازی می تواند سکوی خوبی برای ایده پردازی باشد و کانون در این راه هم فعال است و بشدت نیازمند رویاپردازی است. هم اکنون باید در حوزه های مدیریت هم از این رویاپردازی استفاده نماییم.
فلاح در انتها از داوران برای فعال کردن جریان ایده پردازی و کسانی که در برگزاری این رویداد تلاش داشتند تقدیر نمود.
«ثامر» فرصتی برای شکوفایی استعدادها و افزایش روحیه خلاقیت
سپس سعیده عزیزیان مدیرکل آموزش و پژوهش کانون پرورش فکری اظهار داشت: اولین رویداد ایده پردازی «ثامر» به منظور ترویج، توسعه و تشویق فرهنگ خلاقیت وفاداری مبتنی بر نوآوری؛ شناخت افراد ایده پرداز، نوآور و خلاق؛ ایجاد بستری مناسب برای معرفی ایده های نوآورانه؛ گسترش فرهنگ مشارکت و همکاری داوطلبانه، همراه با تقویت روحیه مسئولیت پذیری و تعلق سازمانی؛ ارج نهادن به شأن و منزلت انسانی کارکنان و بهره گیری و ارتقای توانایی ها و سرمایه های فکری آنها؛ شکوفایی استعدادها و افزایش روحیه خلاقیت، نوآوری و تشویق هم اندیشی و کارگروهی؛ ایده پروری در فعالیتهای فرهنگی، هنری، ادبی، ستادی و اداری و ایجاد فضای حمایتی از ایده پردازان کانونی برگزار گردید.
وی اضافه کرد: فراخوان اولین رویداد ایده پردازی «ثامر» سال ۱۴۰۲ هم زمان با هفته پژوهش منتشر گردید. پس از انتشار فراخوان با بهره مندی از مشاوره داوران در نهایت ۱۰۶ ایده قابل طرح به ارزیابی اولیه رسید که از این تعداد ۲۲ ایده به مرحله نیمه نهایی و ۷ ایده به مرحله نهایی رسید.
عزیزیان در انتها اظهار داشت: «ثامر» مرجعی برای تبادل دانش، تجربه و ایده های نو است. این جریان ادامه دارد و مقرر است باردیگر در فرایند منتورینگ (مشاوره و راهنمایی) قرار بگیرد.
همچنین هفت ایده رسیده به مرحله نهایی در قسمت های مختلف برنامه از جانب ایده پردازان ارائه شد. این هفت ایده به این شرح است؛
۱. ایده «ترسیم پرتره (نیمرخ) نوجوان کانونی» از جانب اعظم ایزدی از استان فارس و با هدف شکل گیری هویت تازه برای نوجوانان در مراکز کانون، تأثیرات بلندمدت تربیت اعضای کنشگر، آموزش و تربیت مبتنی بر نیازسنجی دقیق و مخاطب شناسی برای فهم نیازهای مطالعاتی نوجوانان و تأثیر رسانه ها و فناوری در جهت دهی به سمت کانون و فعالیتهای آن.
۲. ایده «چی خوبه؟» از جانب ملیحه باقری از اداره کل آفرینش های فرهنگی کانون و باهدف مرجعیت کانون در سیاستگذاری فرآیندهای طراحی و تولید محصولات فرهنگی و هدایتِ سبد مصرف محصولات فرهنگی.
۳. ایده کو (برنامه ی کاربردی مراکز کانون پررورش فکری کودکان و نوجوانان) از جانب وحید خسروی از اداره کل آفرینش های فرهنگی کانون و با هدف دسترسی سریع و آسان کاربران با عنایت به گستردگی استفاده کاربران از فضاهای مجازی، استفاده تبلیغاتی از این برنامه کاربردی در جهت شناساندن هر چه بیشتر کانون به عامه مردم و بالا رفتن آمار اعضای کانون و ترغیب خانواده ها برای عضویت فرزندان شان در کانون و استفاده از فعالیتهای آن به سبب سرعت در کسب اطلاعات و برنامه های کانون.
۴. ایده «آزمایشگاه سیار» از جانب بی با رهسپار از استان سیستان و بلوچستان و با هدف فراهم کردن فرصتی شاد، برای اعضای مراکز سیار شهری و روستایی جهت انجام فعالیتهای علمی، تقویت و پاسداشت روحیه پرسشگری و کمک به پرورش تفکر تحلیلی و منطقی کودکان.
۵. ایده «پویش قصه گویی محلی» از جانب فریبا عزتی حق از استان همدان و با هدف شناسایی و ترویج آداب و رسوم محلی و حفظ لهجه های درحال انقراض به کمک قصه.
۶. ایده «طرح راه اندازی مراکز خانواده محور کانون پرورش فکری «طرح کانون خانواده» از جانب شهرزاد قهرمانی از کرمانشاه و با هدف ایجاد ارتباط کیفی بین کودک و خانواده، مهارت افزایی والدین در تربیت کودک و نوجوان و تکمیل فرآیند تربیت به واسطه نقش آفرینی والدین.
۷. ایده «برگزاری جشنواره ملی سرودهای فولکلوریک (آواهای آیینی)» از جانب زهره یزدی زاده از استان قزوین و با هدف ایجاد پیوستگی تازه کانون با خانواده ها در حوزه یک رویداد تازه، بروز توانمندی و اثرگذاری کانون در زمینه ای جدید و جلب توجه و بازتاب رسانه ای تازه برای کانون، ایجاد زمینه تجربه های تازه برای مربیان و اعضای کانون و توجه به درون داشت ها و اولویت های زیست بومی در فعالیتهای کانون.
در نهایت و بر مبنای رای هیات داوران به ترتیب «بی با رهسپار» از استان سیستان و بلوچستان و «ملیحه باقری» از اداره کل آفرینش های فرهنگی کانون رتبه های اول و دوم و «زهره یزدی زاده» از استان قزوین و «فریبا عزتی حق» از استان همدان به صورت مشترک رتبه سوم را به دست آوردند.
حاضران در سالن هم این ایده ها را داوری کردند و در نهایت ایده وحید خسروی از اداره کل آفرینش های فرهنگی کانون برگزیده این بخش شناخته شد.
از برگزیدگان با اهدای تندیس و لوح تقدیر، قدردانی و به صاحبان دو ایده دیگر هم به واسطه راه یابی به مرحله نهایی لوح تقدیر اهدا شد.


منبع:

1403/04/10
10:21:14
5.0 / 5
123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لباس دونی