معاون هنری:

بیشتر از ۴۷۰۰ آموزشگاه هنری داریم

بیشتر از ۴۷۰۰ آموزشگاه هنری داریم

لباس دونی: رونمایی سامانه كارت تدریسِ مربیان آموزشگاه های آزاد هنری، روز چهارشنبه ۱۱اردیبهشت ماه در ساختمان دفتر موسیقی اجرا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، این نشست با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیر دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علی اكبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودكی، داوود گنجه ای، حسن ریاحی، فریماه قوام صدری، از اعضای شورای مركزی نظارت بر آموزشگاه های آزاد هنری و… انجام شد.
محمد اله یاری در ابتدای این نشست اظهار داشت: دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری بعنوان متولی اصلی ساماندهی، سیاست گذاری، الگو سازی و اجرای فرایندهای آموزش هنر در كشور است و به منظور تضمین كیفیت سطح آموزش در آموزشگاه های آزاد هنری، همین طور استفاده از توانمندترین مدرسان، سامانه ای طراحی و راه اندازی كرده است.
اله یاری در ادامه اظهار داشت: فاز نخست سامانه كارت صلاحیت تدریس مربیان آموزشگاه های آزاد هنری، سال گذشته، سپس وقفه ای هفت ساله در پنجم آذرماه ۱۳۹۷ به نشانی http: //aes.farhang.gov.ir افتتاح شد كه بیشتر از ۷۵۰ نفر متقاضی در این سامانه ثبت نام كرده اند.
اله یاری همین طور اظهار داشت: متقاضیان در صورت احراز شرایط و تخصص حرفه ای مربیگری در یكی از رشته های هنری مصوب، می توانند در آموزشگاه های آزاد هنری به تدریس بپردازند و مراجع نظارت و رسیدگی بر فعالیت های آموزشگاه های آزاد هنری در كلیه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر كشور باز این كارت را در بعد نظارتی بعنوان یكی از مدارك اصلی فعالیت آموزشی در آموزشگاه قلمداد می كنند و مدرسان، برای تدریس در آموزشگاه های آزاد هنری موظف به دریافت كارت تدریس هستند.
حسن نصرالهی مدیر واحد سامانه صدور كارت تدریس مربیان آموزشگاه های آزاد هنری اظهار داشت: با مدیریت مدیر آموزش این سایت شكل گرفته و مدت كوتاهی است كه به راه افتاده است.
تا الان ۷۵۰ ثبت نام در نسخه ابتدایی كار داشتیم كه اگر مدارك آنها كامل باشد كارت های ابتدایی صادر خواهند شد.
حسن ریاحی در ادامه برنامه اظهار داشت: خوشبختانه این روزها شاهد رخ دادن اتفاقات خخوب، برنامه ریزی شده و منظم به نفع هنرمندان در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم كه جای تبریك و تشكر دارد و امیدوارم از این دست فعالیت ها ادامه داشته باشد.
داوود گنجه ای هم اظهار داشت: چنانكه دكتر ریاحی گفت، فعالیت های مناسبی در معاونت هنری انجام شده است. خوب است كه پس از ۴۰ سال متوجه شدیم آموزش ركن اصلی فرهنگ سازی بوده و به مانند اقتصاد نیست، مملكت ما نیاز به فرهنگ سازی دارد.
او افزود: ما در ۵۰ سال قبل مركز فرهنگ و حفظ اشاعه را راه اندازی كردیم و امروز شاهد نتایج آنرا كه استادان امروزی هستند، شاهدیم.
گنجه ای افزود: این روز را كه مقارن با روز معلم است به خودمان تبریك می گویم و امیدوارم شاگردان آگاهی تربیت نماییم. دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در دوره اخیر با انگیزه و فعال برای آموزش هنر تلاش می كند.
فریماه قوام صدری دیگر سخنران این برنامه باز اظهار داشت: من یك معلم ساده هستم و بالقطع آرزوی هر معلمی همیشه پیشبرد راه آموزش بوده و هست.
در ادامه نشست، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ضمن تبریك روز معلم اظهار داشت: در امروز در موسیقی با ناهنجاری رو به رو هستیم و یا گوش مردم لطمه دیده مشكل از آموزش است چونكه آموزش از اصول بنیادی در حوزه موسیقی به حساب می آید.
او افزود: بخش آموزش در تمام این سال ها دغدغه ما بوده و مسئولیت آن به ما سپرده شده بود اما در اواخر دولت نهم بدون دلیل این بخش از خانه موسیقی گرفته شد و ما هرچقدر گفتگو كردیم، اعتراض كردیم و فریاد زدیم به جایی نرسید.
او افزود: امروزه ما شاهد آموزشگاه هایی هستیم كه واجد صلاحیت نبوده و با پروانه هایی كه براحتی دست به دست می شود، مواجهه هستیم كه باید به جد پیگیری و اصلاح گردد چون جز چالش های اصلی و جدی محسوب می شود. خوشبختانه در این دوره دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، فعالیت هایی را برای ساماندهی آموزش هنر انجام داده است.
سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مراسم رونمایی اظهار داشت: سامانه كارت مربیان آموزشگاه های آزاد هنری كار بزرگ و اساسی است كه به همت همكارانم در دفتر آموزش شكل گرفت، بااینكه بسیار دور ولی بالاخره انجام شد.
حسینی افزود: هرچقدر به جلو پیش می رویم اهمیت سنگ بنای اولیه (آموزش) بیشتر مشخص می شود. آنچه مهم می باشد ما به پدیده ای هنر می گوئیم كه دلالت بر محدودیت هایی ندارد، هنر اساسی ترین كارش آموزش است، در آموزش هنر ما غیر از مهارت های هنری باید فضایی را فراگیر نماییم كه هنرجویان مستعد چیزهای دیگر و مفاهیم ناب تری را فرا گیرند. در نظام سنتی آموزش هنر به خصوص هنرهایی كه در زیست بوم ما ریشه های عمیق دارند، مهیاسازی هنرجو از اهم مسائلی بود كه به آن پرداخته می شد؛ در آن نظام سپس سال ها اتفاقی كه می افتد آموختنی است كه به تأیید خواص و اقبال عام می رسد و خود هنرجو بعنوان استادی می رسد.
حسینی افزود: نكته مهم در این جهان تجربه شده اقبال عام به هنرجویی بود كه استاد شده بود و این اقبال به معنای عوام پسندی نبود، حاصل چنین تربیتی این می شد كه وقتی به اثر هنری می رسیدیم، پروسه هنری را در روح و جان آن می دیدیم و با دیدن یك تابلوی نقاشی، خط و یك قطعه موسیقی سلوك این اثر را می دیدیم كه محصول یك نظام آموزشی پیچیده و تجربه شده بود.
او اشاره كرد: توسعه انسانی و رشد شهرنشینی باعث شده كه نیاز كمی افزایش پیدا كند و دیگر تاب و طاقت در آموزش های سینه به سینه نباشد. دشواری و سختی در حوزه آموزش هست اما به مدد استادان می شود بر دشواری ها پیروز شد.
معاون امور هنری در ادامه اظهار داشت: امروز بیشتر از چهار هزار و ۷۰۶ آموزشگاه هنری داریم كه از این تعداد دو هزار و ۴۰۱ آموزشگاه در حوزه تجسمی، ۱۵۰ آموزشگاه در حوزه هنرهای نمایشی و ۱۸۰۰ آموزشگاه هنری موسیقی و تعدادی آموزشگاه در زمینه هنرهای سنتی داریم. وقتی درباره صلاحیت تدریس هنر سخن می گوئیم مراد تنها آموزش موسیقی نیست بلكه تمامی هنرهاست.
وی ادامه داد: افزایش كمی و توسعه فضای آموزشی منجر به این می شود كه به اقتضای زمان پیوندی بین داشته ها و نیازهایمان برقرار نماییم هر چقدر این پیوند استوارتر باشد حاصل آن بی فایده نخواهد بود و اگر اقدام نسنجیده باشد، گره ی بر گره های قبل از خود افزوده ایم.
این سامانه گامی در امتداد دولت الكترونیك و شفافیت فرآیندها و مجوزها و متعلق به تمام رشته های هنری است. بزرگترین سرمایه كشور ما سرمایه فرهنگ و هنر است كه ما موظف هستیم این میراث را در اختیار نسل آینده قرار دهیم و هر چقدر بتوانیم این میراث را اصیل تر به نسل بعد برسانیم، آیندگان ما خوشنودتر خواهند بود.
در ادامه از سامانه صدور كارت تدریس مربیان آموزشگاه های آزاد هنری رونمایی گردید.
منبع:

1398/02/13
13:16:33
5.0 / 5
4846
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس دونی