خانواده به پزشك و وكیل نیاز دارد و مراكز فرهنگی تجاری به گرافیست

خانواده به پزشك و وكیل نیاز دارد و مراكز فرهنگی تجاری به گرافیست

به گزارش لباس دونی برنامه های ویژه روز جهانی گرافیك، جمعه ششم اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان آغار به كار كرد.


به گزارش لباس دونی به نقل از واحد ارتباطات و رسانه و اداره كل هنرهای تجسمی، این برنامه ها به همت انجمن طراحان گرافیك و با حمایت اداره كل هنرهای تجسمی برگزار گردید و فاطمه كركه آبادی رئیس انجمن و زهرا پاشایی، دبیر هفته گرافیك برنامه های هفته گرافیك را تشریح كردند.
در افتتاحیه هفته گرافیك، هادی مظفری، مدیركل هنرهای تجسمی با تبریك روز جهانی گرافیك به خانواده بزرگ طراحان گرافیك اظهار داشت: ایكودی سازمان جهانی دیزاین امسال را به نام زنان نامگذاری كرده است. ایكودی خواسته به این بهانه زنان طراح را كه خوب دیده نمی شوند به عرصه بیاورد و ما هم این را به فال نیك می گیریم.
مظفری اضافه كرد: با عنایت به آمار در بازه زمانی سی ساله از سال ۶۵ تا ۹۵ بیشتر از سه میلیون نفر در رشته های هنری دانشگاه تحصیل كرده اند. یك میلیون نفر از این تعداد در شته های تجسمی درس خوانده اند و از این یك میلیون نفر هم ۵۰ درصد در رشته گرافیك فارغ التحصیل شده اند. این آمار در نگاه نخست شاید نگران كننده به نظر بیاید ما اگر بپذیریم هنرمند گرافیست ارتباط تصویری را می شناسد و هارمونی و نظم را درك می كند، جای نگرانی نیست. من فكر می كنم همان گونه كه هر خانوده ای به یك پزشك و وكیل نیاز دارند هر سازمان و نهاد و مركز فرهنگی و تجاری به طراحان گرافیست، نیازمند است. اگر این اتفاق بیفتد هنوز این تعداد طراح گرافیك برای كشور ما كم است.
مظفری اظهار داشت: ما هنوز نیاز داریم از طراحی گرافیك استفاده نماییم و ایران زیباتر خواهد شد اگر گرافیك به زندگی ما نزدیك شود.
در مراسم افتتاحیه روز جهانی گرافیك از بانوان طراح ایرانی مهنوش مشیری، طاهره محبی تابان و مینو واثقی به پاس سال ها فعالیت در حوزه تصویر سازی، آموزش خلاق و طراحی قدردانی گردید.
در ادامه مراسم هم نمایشگاه ایران و تركیه با زنان طراح افتتاح شد، این نمایشگاه شامل طراحی گرافیك زنان ایرانی و تركی متولد ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۹ بود كه ۸۰ پوستر از زنان طراح تركیه و ۸۰ پوستر از زنان طراح ایرانی به معرض نمایش گذاشته شده بود.
در بخش دیگر نمایشگاه از گذشته با زنان طراح راه اندازی شد كه شامل طراحی های زنان متولد دهه های ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ خورشیدی شمسی است. این قسمت مستندسازی بخشی از گذشته تاریخ طراحی گرافیك ایران است كه شامل پوستر، جلد كتاب، لوگو و بسته بندی است.
برنامه های هفته گرافیك تا ۱۳ اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر برگزار می گردد.1398/02/08
11:41:36
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: طراحی , موزه , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس دونی