احمدوند مطرح كرد؛

اختصاص بسته های حمایتی وزارت ارشاد برای صنایع فرهنگی

اختصاص بسته های حمایتی وزارت ارشاد برای صنایع فرهنگی

لباس دونی: به گزارش لباس دونی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پشتیبانی از تولید این پوشش ها و عروسک ها، بسته حمایتی قرار داده تا به پشتیبانی از صنایع خلاق بخصوص عروسک ها بپردازد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، نمایشگاه عروسکی پوشش اقوام «جومه» قبل از ظهر امروز دوشنبه ۲۶ تیر با حضور یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیل جانعلی پور مدیرکل اداره مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مژده مصحفی توانا مدیر نمایشگاه «جومه» افتتاح و از ۹۰ عروسک دست بانوان هنرمند ایرانی رونمایی گردید.
یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نمایشگاه پوشش اقوام ایرانی در چارچوب عروسک های مناطق مختلف ایران توسط دبیرخانه صنایع فرهنگی ایران که در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده درحال برگزاری است. در این نمایشگاه عروسک های مختلف از مناطق مختلف با تاکید بر پوشش اقوام مختلف که معمولا برگرفته از افسانه ها و خرده فرهنگ های آن مناطق هستند، قرار داده شده است. نمایشگاه می تواند برای خانواده ها جذاب باشد.
وی اضافه کرد: این نمایشگاه می تواند ایده هایی برای صاحبان صنایع فرهنگی و تولیدکنندگان داشته باشد، حتما این عروسک ها و پوشش های اقوام، نماینده خوبی برای فرهنگ ایرانی در نقاط مختلف هستند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تنوع پوشش عروسک ها و فلسفه تولید آن پوشش ها که معمولا در کنار آن عرضه شده است، به طور عمده در ارتباط با افسانه و داستانی از یکی از اقوام ماست؛ همینطور هنر تولید لباس مختلف آمیخته از هنر و فرهنگ است؛ هنرمندان عروسک ساز این پوشش ها را در چارچوب عروسک در این نمایشگاه عرضه کردند.
وی افزود: یکی از خصوصیت های این نمایشگاه گردآوری و پژوهش هنرمندان عروسک ساز است که نتیجه پژوهشها را در چارچوب عروسک آورده اند و امروز شاهد نمایش این عروسک های اقوام هستیم. همینطور جشنواره فیروزه که در مرداد برگزار می شود، همچون جشنواره هایی است که در آن صاحبان صنایع و مشاغل و بخش خصوصی و همچنین حامیانی از بخش دولتی و عمومی در یک فرایند و رویداد به صورت اشتراکی در مورد تولید آنها گفت و گو خواهند کرد.
احمدوند اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پشتیبانی از تولید این پوشش ها و عروسک ها، بسته حمایتی قرار داده تا به پشتیبانی از صنایع خلاق بخصوص عروسک ها بپردازد. این بسته های تسهیلاتی متنوع است. تسهیلات مالی حمایتی در این بسته وجود دارد؛ همینطور زمینه حضور مشاوره های تولید و راه اندازی کسب و کار، اعطای مجوزهای لازم بعنوان مؤسسات فرهنگی که دارای شخصیت و هویت حقوقی باشند، برای این کار فراهم گشته است. امیدواریم بتوانیم بازارسازی مناسبی برای این کار انجام دهیم.
وی اضافه کرد: بازارسازی تنها برای حوزه عروسک نیست، بلکه عمده فعالیتهای دبیرخانه صنایع فرهنگی در حوزه های مختلف صنایع فرهنگی است. به همه این حوزه ها کمک خواهیم کرد تا این صنایع فرهنگی وارد بازار شوند.
نمایشگاه بعدی عروسک اقوام در مکزیک برگزار می شود
در ادامه مژده مصحفی توانا مدیر نمایشگاه «جومه» اظهار داشت: در این نمایشگاه ۱۰۰ عروسک به معرض نمایش گذاشته شده است؛ از سال ۹۲ به آموزش مجانی حوزه اسباب بازی پرداختم و از آنجائیکه آموزش ها مجانی بود، از آنها درخواست کردم تا از عروسک های محل، شهر و منطقه خودشان برایم بگویند و در چارچوب آن به طراحی عروسک بپردازیم. از سال ۹۸ که شاهد شیوع کرونا بودیم و همه هنرجویانم در منزل بودند، به آنها گفتم که از پوشش شهر و منطقه خودشان برای طراحی عروسک استفاده کنید. در نهایت آن چه که امروز مشاهده می کنید، نتیجه آن تلاش ها بود. خیلی از عروسک سازانی که امروز ما آثارشان را در این نمایشگاه شاهد می باشیم، عروسک ساز نبودند.
مدیر نمایشگاه «جومه» اظهار داشت: تا کنون در نمایشگاه آسوکه واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران، فرهنگسرای نیاوران، وزارت میراث اصفهان به نمایش عروسک های اقوام پرداختیم. حضور در نمایشگاه مکزیک برنامه آینده ماست. همینطور تا کنون برای کشورهای استرالیا، عمان و کویت، ژاپن، بلغارستان، لبنان، آلمان، ارمنستان و استان سلیمانیه در عراق نمایشگاه عروسک اقوام را برگزار کرده ایم و عرضه عروسک ها را در آنجا داریم.

وی از مسؤلان درخواست حمایت کرد و اظهار داشت: برای برگزاری نمایشگاه ها، از هزینه های شخصی خودمان پرداخت می نماییم درحالی که از مسؤلان درخواست حمایت و صدور مجوز را داریم. همینطور سال جاری در یکی از نمایشگاه های نوشت افزار، قراردادی انجام داده ایم در خصوص این که در پشت جلد نوشت افزارها عکس عروسک های بومی را قرار دهیم. همینطور نشانگر و سرمدادی هم به آنها اضافه شده است. تصاویر عروسک ها گرفته شده و در اختیار آنها قرار داده شده است.
همچنین این نمایشگاه تا روز جمعه ۳۰ تیر در برج آزادی از ساعت ۱۱ تا ۱۹ برقرار است و علاقمندان از ساعت ۱۱ تا ۱۹ می توانند به برج آزادی رجوع کنند.

1402/04/30
11:16:40
5.0 / 5
269
تگهای خبر: آموزش , پوشش , جشنواره , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس دونی