چگونه موسیقی به كالا تبدیل می شود

چگونه موسیقی به كالا تبدیل می شود

لباس دونی: «سال ۹۷ اتفاق هایی در موسیقی افتاد كه بعضی از آنها سبب خوشی و برخی سبب ناراحتی هستند.»


این را علی مغازه ای (پژوهشگر موسیقی اقوام) می گوید. وی در گفت و گو با ایسنا اظهار می كند: خبری منتشر گردید كه سال ۹۷ روند صدور مجوز آلبوم تسهیل شده است و این خوشحال كننده بود؛ اما تصویب قانونی برای برداشت یا دریافت ۱۰ درصدی از درآمد فروش بلیت كنسرت ها كه یك نوع مالیات یا در واقع سهم خواهی ۱۰ درصدی از درآمد هنرمندان شمرده می شود خبر ناراحت كننده ای بود. این نوع مالیات گیری یا سهم خواهی روش خوبی نیست چون خواه ناخواه نتایج بسیار منفی ای را به بار می آورد. هنر موسیقی معمولاً باید حمایت شود نه اینكه به هر شكل به آن فشار بیاید. حاصل این اقدام تغییر رویكرد تولید از هنر موسیقی به موسیقی بازاری خواهد بود و كالایی شدن موسیقی كمترین نتیجه این تصمیم خواهد بود.
وی همینطور بیان می كند: موضوعی بسیار لطمه زا در موسیقی نواحی در جریان است كه به اعطای درجه هنری به هنرمندان موسیقی نواحی برمی گردد كه من معتقد هستم این مساله در آینده تبعات بسیار نگران كننده ای دارد.
مغازه ای در این زمینه می گوید: وقتی درجه هنری با مدارك آكادمیك و دانشگاهی معادل است، اعطای آن از جانب یك سیستم اداری اشتباه محض است برای اینكه افرادی كه این درجه را دریافت می كنند، نمی گویند «درجه گرفتیم» بلكه می گویند «دكتری یا فوق لیسانس گرفتیم» و به داشتن آن مباهات می كنند. وقتی فردی بدون سواد و تحصیلات نوازنده درجه یكی است اما لیاقت او با گرفتن دكتری سنجیده می شود؛ كاری ضد هنر است و من بارها در این زمینه آگهی دادم.
او اضافه می كند: شورای ارزشیابی هنرمندان هم یك دفعه به من پاسخ داد، اما قانع كننده نبود و من جوابشان را هم دادم اما دیگر واكنشی نشان ندادند. ما مخالف توجه كردن به هنرمند نیستیم اما وقتی نام دكتری به هنرمند اطلاق می شود و تمامی توجهات قانونی مشروط و منوط به داشتن مدرك درجه یك می شود قوز بالا قوز است. تأیید دادن به هنرمند با چنین روشی ویران كردن كاخ هنر است كه در طول قرون بنا شده است. با این روش اگر یك هنرمندی دكتری نداشته باشند هنر آن فرد ثمین نبوده است و نتیجه اینكه اگر فردی فاقد چنین مدركی است هنرمند خوبی محسوب نمی گردد. در حقیقت ما با كارمان اینگونه افرادی را كه مدرك ندارند در شهر و دیارشان سرافكنده می نماییم.
مغازه ای پیشنهاد می دهد: به نظرم باید این نشان تغییر كند و نام دیگری بر آن نهاده شود. مدرك یا نشانی همچون نشان «تبرزین درویش خان» یا نشانی با هر عنوانی مانند «ساز باربد» و غیره. با اطمینان می گویم كه دود این كار در دراز مدت در چشم همه به خصوص بنای رفیع موسیقی ایران خواهد رفت و من آفت این درجه هنری را به خوبی در اقوام ایران دیدم.1398/01/27
20:57:09
5.0 / 5
4712
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی