کشف مقبره زیرزمینی در مصر

کشف مقبره زیرزمینی در مصر

به گزارش لباس دونی، کاوش جدید باستان شناسان در مصر به کشف مقبره زیرزمینی و چند عبادتگاه منجر گردید.


به گزارش لباس دونی به نقل از انشنت اوریجینز، وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر از کشف مجموعه مقبره زیرزمینی یک فرد عالی رتبه و چهار عبادتگاه در «سقاره» اطلاع داد.
این مقبره چشم گیر برای فردی به نام «Panehsy» ساخته شده بود که پیشکار معبد «آمون» بود و در حوالی ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد و در دوران حکومت فرعون «رامسس دوم» زندگی می کرد.
ساختمان محل دفن این فرد شبیه به یک معبد ساده ساخته شده است. این ساختمان، یک ورودی، یک حیاط داخلی با ایوان ستون دار و دالانی را شامل می شود که به اتاقک های خاکسپاری زیرزمینی و چند عبادتگاه منتهی می شود. این مقبره در نزدیکی مقبره مشهور «مایا»، یکی از مقام های عالی رتبه دوران حکومت فرعون «توت عنخ آمون» کشف شده است.


باستان شناسان زمانی که وارد مقبره «Panehsy» شدند، نقش هایی را روی دیوارهای این بنا دیدند که این مرد را به همراه همسرش در مقابل میزی مملو از پیشکش ها به تصویر می کشد. در این مکان همینطور تصاویری از کاهنان و پیشکش های مذهبی کشف شد. همینطور وجود نقاشی کاهنی به نام «Piay» حین انجام اعمال خاکسپاری نشان داده است که «Panehsy» دستیاری داشته که مسؤول خاکسپاری بوده است. با عنایت به تصاویری که «Piay» را با پوست پلنگ روی شانه هایش و حین انجام مراسم خاکسپاری «Panehsy» نشان می دهد، میتوان نتیجه گرفت که «Panehsy» فرزندی نداشته؛ چونکه در غیر این صورت پسر بزرگ او باید این مراسم را اجرا می کرد.


باستان شناسان علاوه بر این مقبره، چهار عبادتگاه کوچک در محوطه کشف کردند که روی دو مورد از آنها تصاویر سالم از صحنه های در ارتباط با خاکسپاری وجود دارد. در یکی از این عبادتگاه ها تصویر حکاکی شده‌ی نادری از مالک مقبره و خانواده او وجود دارد.


قابل توجه ترین این عبادتگاه ها برای فردی به نام «یویو» (Yoeyoe) ساخته شده است که در زمان حیات برای گنجینه فرعون ورقه طلا می ساخت. هرچند اندازه این بنا فقط یک متر مربع است، اما کیفیت و جزئیات به کار رفته در طراحی های این مکان قابل توجه است.
باستان شناسان ایتالیایی و هلندی بعد از مدتی وقفه به علت همه گیری کرونا، سال قبل برای کاوش به محوطه ای باستانی در «سقاره» بازگشتند. کشف این مقبره یکی از چندین اکتشافات مهم و قابل توجهی است که به تازگی در «سقاره» صورت گرفته است.
بیشتر بخوانید:
گورستانی به وسعت تاریخ مصر باستان
به قول «مصطفی وزیری»، دبیر شورایعالی آثار باستانی مصر، این یافته های جدید می تواند اطلاعاتی در رابطه با تغییرات گورستان سقاره در دوران دودمان نوزدهم مصر عرضه نماید.

منبع:

1402/01/28
01:44:20
5.0 / 5
305
تگهای خبر: طراحی , كیفیت , نقاشی‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس دونی