توسط دبیرخانه رویداد؛

فراخوان اولین جشنواره مردمی معماری عمار

فراخوان اولین جشنواره مردمی معماری عمار

لباس دونی: به گزارش لباس دونی، فراخوان اولین جشنواره مردمی معماری عمار توسط دبیرخانه این رویداد منتشر گردید.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، با انتشار فراخوان اولین جشنواره مردمی معمار عمار، ثبت نام در این رویداد از اول فروردین سال ۱۴۰۲ شروع می شود و تا ۱۵ اردیبهشت ادامه دارد. همینطور زمان ارسال آثار از یکم مرداد تا یکم شهریور سال ۱۴۰۲ است. داورها از یکم تا بیستم شهریور به بررسی و انتخاب آثار می پردازند.
جشنواره مردمی معمار عمار هفته آخر شهریور برگزار می گردد و برگزیدگان این دوره از جشنواره تقدیر خواهند شد.
انقلاب اسلامی جریان مبارکی بود که خداوند رحمان بوسیله امام خمینی (ره) در جهان جاری نمود و ساختار فکری و حیات اجتماعی ایران و مستضعفان را گرفتار تحولات اساسی کرد. در عرصه های متعدد بویژه در عرصه جلوه های هنری، این مفهوم توسط هنرمندانی که همراه و دل سپرده این ماجرا بودند جریان یافت و آثار عمیق و ماندگاری خلق شد.
اما جامعه معماری و شهرسازی نسبت کافی با این مفهوم عظیم و جهان جدید برقرار نکرد و در سرگردانی میان رجوع به سنت و تاریخ گرایی و همراهی با مدرنیته و غرب گرایی، به شرایطی نابسامان و آشفته در معماری و شهر مبتلا شد. در مناسبات سرمایه سالارانه و غرب گرای امروز باوجود وجود جوانان مؤمن و مستعد که به حاشیه رانده شدند، سرمایه اصلی انقلاب در نگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی یعنی مستضعفین و مسائل شأن مغفول مانده است.
هدف جشنواره معماری عمار در ابتدا فراهم کردن عرصه برای حضور فعال معماران و متخصصان و علاقه مندان جوان و مؤمن و مستعد در فضای معماری و شهرسازی است که زمینه ساز تجلی مفاهیم انقلاب اسلامی در کالبد و فضای معماری و شهر است.
در ادامه با عنایت به اینکه انقلاب اسلامی، عمومی ترین واقعه اجتماعی ایران بوده است و خیلی از فضای شهری، از یک فضای معمولی به مکان رویدادهای منحصر به فرد متعلق به انقلاب اسلامی تبدیل گشته اند، اما عملاً با رویکرد تغافل مسئولین امر، سیمای شهرها و روح حاکم بر کالبد فضاها، خالی از این جریان اجتماعی و فرهنگی، اعتقادی و سیاسی شده است. و رویدادها و حافظه تاریخی شهر از این خاطرات جمعی مبارک، تهی گشته و نسبت به انقلاب گرفتار فراموشی شده است.
رسالت این جشنواره با زنده سازی و باز نمایی ساختار انقلابی شهر از راه بازبینی و بازخوانی این مکان رویدادها و حساس کردن مسئولین به میراث ماندگار فرهنگی و معماری انقلاب اسلامی است.
بخش مردمی:
صاحبان اصلی انقلاب اسلامی مردم و مستضعفین وفادار به آرمان های حضرت روح الله هستند. و هیچ کس به خوبی این مردم توانایی با زنده سازی حافظه تاریخی اجتماعی شهر را نخواهد داشت.
جشنواره معماری عمار با ایجاد «پویش مردمی نشانه نگاری میراث معماری و فرهنگی انقلاب اسلامی» بنا دارد با کمک آحاد مردم کشور پهناور و عزیز ایران، مکان رویدادها و مکان شخصیت های انقلاب اسلامی که را به فراموشی سپرده شده اند را شناسایی و با کمک متخصصین معماری و شهرسازی به هویت ذاتی این فضاها جان تازه ببخشند.
بخش رقابتی:
جایزه روح الله شامل یادبود شهید روح الله عجمیان؛ مسابقه معماری و طراحی شهری منتخب مکان رویدادها، خاطره جمعی و حافظه تاریخی شهر حول محور انقلاب اسلامی است. در این دوره در حدود ۱۲ شهر و مقدار ۲۳ نقطه از مکان رویدادهای پژوهش شده به مسابقه گذاشته می شود.
بخش جایزه آرمان شامل یادبود شهید آرمان علی وردی، مسابقه طراحی مفهومی حول محور مفاهیم بنیادی و آینده معماری انقلاب اسلامی است. همینطور در این دوره به مفهوم خانه با رویکرد خانه: وادی مقدس خانواده، حریم خانه و تکریم خانواده می پردازیم. در این رقابت از بین آثار ارسالی به کامل ترین نگاه از لحاظ مفاهیم بنیادی معماری اسلامی ایرانی و رویکرد آینده پژوهی جایزه تعلق خواهد گرفت.
بخش جایزه مصطفی شامل یادبود شهید مدافع حرم افغانستانی دانشجوی سال آخر معماری پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران مصطفی کریمی و مسابقه بین المللی طراحی معماری و طراحی شهری مکان رویدادهای محور جبهه مقاومت است.
بخش رقابتی ویژه شامل مکان رویدادهای فتنه ۱۴۰۱ و مسابقه طراحی شهری و معماری مقتل شهیدان آرمان علی وردی و روح الله عجمیان است.
علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مسابقه و جشنواره می توانند با دبیرخانه مرکزی یا دبیرخانه های منطقه ای تماس بگیرند.


منبع:

1402/01/09
15:45:40
5.0 / 5
189
تگهای خبر: تخصص , جشنواره , طراحی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس دونی