آمریکا تابوت سبز غارت شده را به مصر پس داد

آمریکا تابوت سبز غارت شده را به مصر پس داد

به گزارش لباس دونی، تابوت دان چوبی باستانی که با نامِ «تابوت سبز» شناخته می شود، از یکی از موزه های ایالات متحده آمریکا، بعنوان یک اثر تاریخی غارت شده به مصر بازگردانده شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از الجزیره، بعد از اینکه مقام های ایالات متحده آمریکا، «تابوت سبز» را بعنوان اثر تاریخی شناسایی نمودند که سال ها قبل از مصر غارت شده است، این تابوت دان چوبی باستانی را از موزه علوم طبیعی هیوستون به مصر بازگرداندند.
بازگشت این تابوت باستانی مصر بخشی از تلاشهای دولت مصر برای پایان دادن به قاچاق آثار تاریخی مسروقه این کشور است. در سال ۲۰۲۱، مقام های مصری موفق شدند پنج هزار و 300 اثر تاریخی مسروقه را از سراسر جهان به مصر بازگردانند.
«مصطفی وزیری»، دبیرکل شورایعالی آثار باستانی مصر اعلام نمود: این تابوت دان تاریخی به فاصله ۶۶۴ قبل از میلاد تا ۳۳۲ قبل از میلاد متعلق می باشد.


طول این تابوت دان به حدود سه متر می رسد و روی آن چهره یک انسان با استفاده از رنگ های روشن نقاشی شده است. گمان می رود این تابوت دان به کاهن عالی رتبه ای به نام «آخنمات» (Ankhenmaat) تعلق داشته باشد. بعضی از نوشته های روی این تابوت دان از بین رفته است.
این اثر باستانی در جریان مراسمی و بعد از برگزاری یک کنفرانس خبری در قاهره به مصر تحویل داده شد.
سه ماه پیش مقام های ایالات متحده آمریکا این تابوت دان باستانی را بعنوان اثر باستانی شناسایی نمودند که از یکی از گورستان های مصر غارت شده است. این اثر باستانی در سال ۲۰۰۸ از راه آلمان به ایالات متحده آمریکا منتقل شده بود.
منبع:

1401/10/13
15:12:19
5.0 / 5
372
تگهای خبر: موزه , نقاشی‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی