علامتی خبر داد؛

محصولات کانون پرورش فکری در جام جهانی عرضه می شود

محصولات کانون پرورش فکری در جام جهانی عرضه می شود

به گزارش لباس دونی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: کانون برای شناساندن فرهنگ ایرانی - اسلامی، با حضور هنرمندانش، محصولات کانون را در جام جهانی 2022 قطر عرضه خواهدنمود.



خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین جام جهانی است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در کشور قطر انجام خواهد شد. این نخستین جام جهانی است که در خاورمیانه و یک کشور عربی انجام می شود.
البته این برای بار دوم است که کشوری از آسیا میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. بار اول در سال ۲۰۰۲ ژاپن و کره جنوبی میزبان این رقابت ها بودند. علاوه بر این، این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و بعد از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه ریزی شده است.
به دلیل شرایط جغرافیایی و اقلیمی کشور میزبان و با توجه به این که ماه های معمول برگزاری مسابقات، مصادف با شروع تابستان در این کشور است و دمای این منطقه در این موقع از سال دست کم به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد، بنا بر این تصمیم گرفته شد که برای نخستین بار در دوره های جام جهانی در فصل پاییز اجرا شود. مسئولان میزبانی این دوره از بازی ها تعهد داده اند که از تکنولوژی های مدرن جهت کاهش دمای ورزشگاه ها برای رفاه حال حاضران استفاده می نمایند. بنا بر این اظهار نظر، این تکنولوژی می بایست دمای ۴۳ درجه ای هوا در ورزشگاه ها را تا ۱۹ درجه سانتیگراد کم کند.
به همین منظور دستگاه های فرهنگی در امتداد معرفی فرهنگ و هنر ایران و درخشش هنرمندان کشورمان برای حضور در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ هنرمندان را اعزام می کنند.
از آنجا که تقویت ارتباط کودکان ایرانی با دیگر ملت ها و آشنایی با منطق گفت و گو میان فرهنگ های مختلف بشری و نیز رابطه بیشتر و عمیق تر با ایرانیان خارج از کشور مهم ترین اهداف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محسوب می شود، تا جایی که کانون طی این سال ها به مناسبت های مختلف بین المللی گروههای تئاتر و قصه گویان کانونی و دیگر هنرمندان خودرا به کشورهای مختلف اعزام می کند.
همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پرتالی را به آدرس koodak۲۴.ir مناسب تمام کودکان و نوجوانان فارسی زبان سراسر دنیا طراحی نموده است و امکان دستیابی آسان به اطلاعات را، با صرف حداقل زمان ممکن، به وجود آورده است. پرتال کودک و نوجوان هم اکنون شامل پانزده سرویس: کتاب، قصه، شعر، کاردستی، بازی و سرگرمی، فیلم، پویانمایی، قصه گویی، شنیداری، اسباب بازی، اخبار، مقاله، بانک اطلاعاتی و اعلام برنامه است.
مخاطبان این پرتال، کودکان و نوجوانان، والدین و مربیان و فعالان حوزه کودک و نوجوان هستند. معرفی همه محصولات و خدمات فرهنگی کانون، امکان ارائه محتوا و خدمات سایر نهادها و مؤسسات در رابطه با حوزه ی کودک و نوجوان قسمتی از کارهای پرتال است.
در همین راستا حامد علامتی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به کارهای کانون در بیست ودومین دوره جام جهانی فوتبال، اظهار داشت: کانون در این دوره از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، اهتمام دارد در شناساندن فرهنگ ایرانی – اسلامی به شرکت کنندگان، ایفای نقش داشته باشد، بنا بر این با توجه به این که به لحاظ ادبی، هنری، فرهنگی تجربه داریم، دراین زمینه از ظرفیت های کانون بهره مند خواهیم شد.
وی افزود: در روزهای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، مقرر است برخی از هنرمندان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به قطر ببریم تا برخی از محصولات کانون را در آنجا عرض نماییم. البته ممکنست تعدادی از هنرمندان اعزامی کانون لزوماً عضو کانون نباشند اما بنا داریم تا از محصولات تولیدی هنرمندان در این ایام استفاده نمائیم و هنر ایرانی - اسلامی را به جهانیان بشناسانیم.
مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان اظهار داشت: همچنان تعداد اعزامی از طرف کانون به جام جهانی ۲۰۲۲ معین نیست و درحال رایزنی هستیم. البته باید اظهار داشت که برخی از دانش آموزانی که درحال تحصیل هستند و عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران هستند، در برنامه های مان مشارکت خواهند داشت.
علامتی اظهار داشت: ما در امارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نداریم اما برای دانش آموزانی که در مدارس بین المللی تحصیل می کنند، خدمات کانون را به داخل مدارس برده ایم و در مدارس برای شأن تعدادی از برنامه های کانون را در آنجا اجرائی می نماییم.
وی اضافه کرد: توسعه کارهای بین المللی در دستور کار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و دراین زمینه بناست با کشورهایی چون سوریه و عراق همکاریهای مشترکی شکل بگیرد. همین طور حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر یکی از این کارهای بین المللی کانون محسوب می شود.
مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: در امتداد تبادلات فرهنگی و هنری برنامه هایی برای حوزه بین الملل داریم تا در این عرصه تقویت شویم و بتوانیم اقدامات مؤثری را محقق نماییم.
پیش از این حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی پور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم به اهتمام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به موضوع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اشاره کرده و اظهار داشته بود: برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر زمینه ای برای معرفی فرهنگ و هنر ایران و درخشش هنرمندان کشورمان است که باید باتوجه به ظرفیت بسیار غنی و قابل توجهی که در عرصه فرهنگ و هنر در ایران داریم برای دیپلماسی فرهنگی بهره جست.


منبع:

1401/08/20
14:07:33
5.0 / 5
200
تگهای خبر: تئاتر , خدمات , دستگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی