وزیر ارشاد در اختتامیه نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران:

اجرای امور با مردم، نظارت و تسهیل گری با دولت

اجرای امور با مردم، نظارت و تسهیل گری با دولت

به گزارش لباس دونی محمدمهدی اسماعیلی نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران را فرصتی برای مدیران تصمیم گیر دولت برشمرد و اظهار داشت: این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای مدیران تصمیم گیر دولت بود تا با قدرت و ظرفیت های مردمی آشنا گردند.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه روز گذشته در اختتامیه اولین نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران اظهار داشت: تمام ریل گذاری های حاکمیتی و مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی و دولت مردمی بر این اصل و اساس استوار است که مردم مسئولیت اجرای امور را عهده دار شوند و دولت نیز در جایگاه نظارتی و تسهیل گری قرار گیرد. در شب اول ثبت نام در روزهای انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری، جلسه طولانی با آقای رئیسی برای انتخاب رویکرد حاکم در دولت داشتیم که در نهایت عنوان «دولت مردمی» برگزیده شد اما دولت مردمی فقط شعار دولت نیست بلکه رویکرد کلان حاکم بر دولت برای بازتولید قدرت نرم جمهوری اسلامی است.
اسماعیلی در ادامه به سالگرد اولین روز استقرار دولت مردمی اشاره نمود و اضافه کرد: امروز نمادها و رویکرد های دولت در خصوص نهضت بازگشت به مردم، قابل مشاهده می باشد و احیای جهاد سازندگی و فعال سازی حلقه های میانی تنها نمونه ای از پویا شدن این نهضت است که این رویکردها در اولین نمایشگاه «هم افزایی مدیریت ایران» ارائه شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به مطالبه مقام معظم رهبری در اولین دیدار اعضای هیات دولت مردمی اشاره و اشاره کرد: در نخستین جلسه ای که همزمان با روزهای شروع به کار دولت مردمی، به محضر مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان مطالبه ای داشتند در خصوص اینکه به جبهه فرهنگی و مردمی اعتماد نماییم و ما در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کار را از همان ابتدا شروع کردیم و امروز در استانهای مختلف، مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد را به چهره های انقلابی و متعهد سپرده ایم که امیدواریم این مدیران با اعتقاد کامل و مسئولیت پذیری در تقویت حوزه نظارت و تسهیل گری دولت قدم بردارند.
او این نمایشگاه را فرصتی برای مدیران تصمیم گیر دولت برشمرد و اظهار داشت: این نمایشگاه فرصتی مغتنم برای مدیران تصمیم گیر دولت بود تا با قدرت و ظرفیت های مردمی آشنا گردند و بتوانند از ظرفیت های مردمی برای حل مشکلات پیش روی خود استفاده کنند برای اینکه این رویداد به خوبی توانسته بود قدرت گروههای مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را به نمایش بگذارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر برگزاری این نمایشگاه در استانهای مختلف کشور با محوریت نگاه دولت در توزیع عدالت در همه بخش های دولت، بیان کرد: تقسیم امکانات و بهره مندی مردم از زیرساخت ها، رویکرد عدالت محور و تحول گرایانه دولت می باشد که با به صحنه آوردن حلقه های میانی و گروههای مردمی به جریان افتاده است. امیدواریم با ادامه این مسیر امکان رشد تفکر اصیل مردمی گرایی در حکمرانی در بخش های مختلف بیش از گذشته فراهم گردد.
اسماعیلی اشاره کرد: شکل گیری جامعه و دولت اسلامی مقدمه تشکیل جامعه موعود تمدن نوین اسلامی است که تحقق آن در گرو اعتماد به حلقه های میانی و جبهه فرهنگی انقلاب است که با عزم رئیس جمهور محترم در اجرای منویات مقام معظم رهبری به زودی این مسیر طی خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به رویکرد حوزه سیاستگذاری انقلاب اسلامی در موضوعات در رابطه با به کارگیری توان مردمی در اداره کشور اشاره و اظهار نمود: انقلاب اسلامی بواسطه ماهیت اندیشه ای که از آن نشأت گرفته است، گفتمانی است که با حضور آگاهانه مردم برای تاسیس انقلاب اسلامی عجین شد و همین مسأله در ادامه ماهیت انقلاب اسلامی را شکل داد. مزیت مطلق و نقطه اتکای نهضت اسلامی مردم ایران به سبب جنس اندیشه ای است که مبتنی بر حضور حداکثری مردم است، حضوری که با اتحادی آگاهانه سبب تاسیس نظام دینی شد.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر این که انقلاب اسلامی از ابتدا برمبنای گفتمان مردم شکل گرفت، عنوان کرد: در حقیقت این انقلاب فاطمی الحدوث و حسینی البقاء است، برای اینکه رهبری مرجعیت دینی، پیشرانی حاکمیت اسلامی، شعارهای دینی و مذهبی، مناسبت های دینی و مطالبی از این دست یک تقویم کاملاً شیعی را رقم زده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیشینه تشکیل نهادهای مردمی پرداخت و اظهار نمود: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، حفظ امنیت در قالب نهادی به نام کمیته در مساجد شکل گرفت و نهادهای دیگری مانند سپاه پاسداران، جهاد سازندگی، کمیته امداد و بنیاد مسکن از دل مردم تشکیل شدند و به اداره امور پرداختند که ذات این نهادها از همان ارزش های دینی مبتنی بر تقویم شیعی مردم که از عاشورای سال ۱۳۴۲ پایه ریزی شد، الهام گرفته بود.
اسماعیلی با اشاره به اینکه پس از اختتام جنگ تحمیلی کارهای مردمی به حاشیه رفت، اظهار داشت: دفاع مقدس با پدیده ای به نام بسیج بیست میلیونی اداره شد اما بعد از جنگ تحمیلی اندیشه ای در زمینه حکمرانی قوت پیدا کرد، که یک نگاه بروکراتیک به حل مسائل داشت که نتیجه آن به حاشیه راندن کارهای مردمی بود، در نتیجه می توان گفت، انحرافی که در دوران بعد از دفاع مقدس در راه انقلاب اسلامی بوجود آمد از این زاویه نگاه پدید آمده بود، از سویی دیگر از اواخر دهه ۸۰ تا اوایل دهه ۹۰ این ایده که از قالب نهادهای موجود باید به سمت ایجاد حلقه های میانی حرکت نماییم، در جامعه حمکفرما شد که این ایده برای اولین بار از طرف مقام معظم رهبری در جمع گروههای وابسته به تفکر انقلابی مطرح شده بود. معتقدیم امروزه هیچ بن بستی در نظام تصمیم گیری و اعتلای انقلاب اسلامی وجود ندارد و بن بست برای جهل سیاست گذاران و مدیرانی است که نسبت به قدرت بی نظیر حلقه های میانی ناآگاه است.
آیین اختتامیه اولین دوره نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام علیرضا پناهیان سخنران مذهبی در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) انجام شد.
منبع:

1401/05/06
15:57:37
5.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لباس دونی