عماد افروغ مطرح كرد؛

سایه سنگین سیاست روی فرهنگ حس می شود

سایه سنگین سیاست روی فرهنگ حس می شود

به گزارش لباس دونی عماد افروغ در نشست فرایند تصویب طرح ساماندهی مد و لباس اظهار داشت: سال هاست سایه سنگین سیاست بر فرهنگ را حس می نماییم و این سایه روی خیلی از موضوعات همچون طرح ساماندهی مد و لباس اثر گذاشته است.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، نشست حقوق فرهنگی و فرآیند تصویب طرح ساماندهی مد و لباس با حضور عماد افروغ جامعه شناس، سیاست مدار ایرانی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دورهٔ هفتم و سیده راضیه یاسینی پژوهشگر و دکترای تخصصی پژوهش هنر برگزار گردید.
سیده راضیه یاسینی پژوهشگر اظهار داشت: ما شاهد بودیم بازار ایران از دو دوره قبل به محصولات خارجی باز می شود که منطبق با پوشاک ایرانی نیست و برای مواجهه با این مورد نمایشگاه های مختلف مد و لباس را برگزار کردند.
وی اضافه کرد: متأسفانه روند بگونه ای است که هر نهاد و سازمانی که بنا به ذوق خودش فعالیتی در عرصه مد و لباس بر می دارد، هیچ نظارتی بر فعالیت ها صورت نمی گیرد و هیچکس پاسخگوی فعالیت هایش نیست. نمایشگاه های فصلی که برگزار می شود، منطبق با طرح ساماندهی مد و لباس نیست و تنها برگزاری این نمایشگاه ها سبب می شود که دست دلالان کوتاه شود و شاهد فرصت فروش برای تولیدکنندگان باشیم.
سال هاست سایه سنگین سیاست بر فرهنگ احساس می شود
در ادامه عماد افروغ جامعه شناس اظهار داشت: زمانی که مبحث عفاف و حجاب عنوان شد، شاهد مخالفت هایی بودم و زمانی که طرح در کمیسیون مطرح و تبدیل به طرح شد، آقای حدادعادل که در آن مقطع رئیس مجلس بود، گفت طرح را پس بگیرم، اما از آنجائیکه طرح را من به تنهایی دنبال نمی کردم، بلکه از جانب کمیسیون فرهنگی در آن مقطع دنبال می شد، امکان پس گرفتن وجود نداشت؛ چون من تنها مبدع طرح بودم.
وی اضافه کرد: بعد از مطرح شدن طرح و زمانی که طرح در فرایند تصویب قرار گرفت، جوسازی های مختلفی صورت گرفت اما در این جوسازی ها، اقلیت های دینی از طرح حمایت کردند. زمانی که طرح وارد صحن علنی مجلس شد، آقای حدادعادل نخستین کسی بودند که رای موافق به طرح را ثبت کردند. سرانجام بعد از کش و قوس های مختلف طرح به تصویب رسید.
این جامعه شناس اظهار داشت: طرح در آن مقطع برای کمیسیون اجتماعی و اقتصادی ارسال شد اما متأسفانه پاسخ و نظری از آنها دریافت نکردیم. اساسا اگر این کمیسیون ها پاسخ می دادند، نظراتشان می توانست به رفع کاستی های طرح کمک نماید و حتی طرح واقع بینانه تر تصویب می شد.
افروغ در ادامه اظهار داشت: سال هاست سایه سنگین سیاست بر فرهنگ را حس می نماییم و این سایه روی خیلی از موضوعات همچون طرح ساماندهی مد و لباس اثر گذاشته است. زمانی که کمیسیون امنیت ملی عنوان می کند که طرح به مصلحت نیست، شاید دو کمسیون اجتماعی و اقتصادی بر این تصور بودند که اگر نظری بر طرح دهند، مورد فشار قرار خواهند گرفت. طرح ساماندهی مد و لباس، اشاره ای بر کنترل حجاب ندارد و برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. ما در آن مقطع عنوان کردیم که مد ایرانی مغفول مانده است و باید پاس داشت.
وی در انتها اظهار داشت: زمانی که کشور توسط عده ای سیاست زده شود، برای سیاست زدگی تلاش می کنند. در واقع کسانی که می خواهند کشور را سیاست زده کنند، دوست ندارند کسی سیاسی شود. در مقطعی محصولات سینمایی سرشار از لودگی و لذت گرایی کاذب بود یعنی زمانی که فیلم جدی و سیاسی است، سریع ممیزی می شود و زمانی که فیلمی طنز است، سریعاً برای پخش امضا می شود. این امر نشان داده است که یک سری از آدم های سیاست زده بر کرسی مدیریت فرهنگی نشسته اند. آنها کوشش می کنند سطح ذائقه مردم را کاهش دهند.


منبع:

1401/04/12
17:11:04
5.0 / 5
463
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی