اعلام برنامه های جشنواره ملی اسباب بازی

اعلام برنامه های جشنواره ملی اسباب بازی

نشست خبری هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی با حضور مهدی علی اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری و اصحاب رسانه اجرا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، مهدی علی اکبرزاده در این جلسه اظهار داشت: هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی مانند دوره های پیشین این جشنواره بستری فراهم می آورد تا تولیدکنندگان اسباب بازی محصولات خودرا ارائه نمایند.
او ضمن اشاره به اینکه بخش رقابتی هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی با نگاهی متفاوت نسبت به جریان تولیدات ایرانی برگزار می شود، بیان کرد: در داوری اولیه، ۵۷۶ محصول مورد بررسی قرار گرفت که این تعداد بیش از دو برابر محصولات ثبت شده در بخش رقابتی ششمین جشنواره ملی اسباب بازی ست. بخش رقابتی هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی، به شناسایی استعدادها و کارهای اثربخش در زمینه اسباب بازی می پردازد و با دعوت از تولیدکنندگان اسباب بازی ایرانی و ایجاد فضای رقابتی سازنده و هدفمند، محصولات برتر تولیدشده در بازه زمانی شهریور ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ را داوری کرده و منتخبان بخش های مختلف، روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه معرفی و تقدیر خواهند شد.


مدیرعامل کانون افزود: در این دوره از جشنواره، محصولات بر طبق فاکتورهای بهترین تصویرسازی و گرافیک، بسته بندی، کیفیت چاپ، کیفیت چوب، کیفیت پلیمری، کیفیت فلزی، کیفیت پارچه، کیفیت مواد ترکیبی، بالاترین محصولات سازه و جورچین، بالاترین محصولات شبیه ساز دنیای واقعی و بالاترین سرگرمی حسی و حرکتی داوری شده اند.
علی اکبرزاده با اشاره به حامیان هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی اظهار داشت: ستاد گسترش فناوری ها و علوم شناختی معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با معرفی نمایندگان خود محصولات را در دو بخش ویژه اسباب بازی های فکری، شناختی و اسباب بازی های مروج فرهنگ حمل و نقل ترافیکی داوری کردند. همین طور امسال شورای نظارت نیز تقدیر ویژه ای از تولیدکنندگان منتخب خواهد داشت.
مدیرعامل کانون با بیان خبر برگزاری چهار نشست تخصصی در این دوره از جشنواره بیان کرد: در این وبینارها از سازمان های مختلف برای ارائه مباحث آموزشی و ترویجی در رابطه با صنعت و توسعه اسباب بازی دعوت شده است و بر همین اساس، چهار نشست تخصصی در ایام شنبه و یکشنبه ۲۱ و ۲۲ اسفندماه در دو نوبت بامداد (ساعت ۹ تا ۱۱) و بعدازظهر (ساعت ۱۴ تا ۱۶) برگزار می شود.
او افزود: «اسباب بازی های شناختی/ نگاهی بر بنیادی ترین کارکردهای اسباب بازی در جریان رشد»، «استانداردهای اسباب بازی/ چالش اسباب بازی خوب در نگاه حداقل های کیفیت»، «بازارهای جهانی، افق پیش رو/ مروری بر مهم ترین چالش های جهانی شدن و صادرات» و «تحولات فرهنگی و آثار آن در اقتصاد فرهنگ و اسباب بازی/ آینده صنعتی ترین کالای فرهنگی» عنوان های این چهار نشست است.


علی اکبرزاده افزود: چهار نشست تخصصی بخش علمی هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان توسعه تجارت، سازمان ملی استاندارد ایران، شورای عالی انقلاب فرهنگی، و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران برگزار می شود و در این جلسه ها، متخصصان مطرح بین المللی از کشورهای آلمان، بلژیک، دانمارک، لهستان، سنگاپور و هندوستان به ارائه تازه ترین دستاوردها و پژوهش های علمی خود در حوزه صنعت اسباب بازی خواهند پرداخت.
او با اشاره به اهدای نشان اسباب بازی برتر ایرانی اظهار داشت: امسال نیز مانند دوره های گذشته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مراسم تقدیر از برگزیدگان اسباب بازی ایرانی، نشان اسباب بازی های برتر را به تولیدکنندگان با کیفیت اهدا خواهدنمود. این نشان اسباب بازی برتر برای تولیدکنندگان و خانواده ها تأییدی بر کیفیت و شاخص بودن محصول خواهد بود و اسباب بازی های منتخب را در فروشگاه ها متمایز می کند. مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نمایشگاهی از بالاترین اسباب بازی های ایرانی و تولیدات منتخب را به نمایش خواهد گذاشت. این نمایشگاه از تاریخ ۲۱ تا ۲۳ اسفندماه برپا خواهد شد و ظرفیت و توانمندی اسباب بازی های ایرانی را نمایش می دهد. همین طور در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ همزمان با ماه مبارک رمضان در نمایشگاهی که از افطار تا سحر راه اندازی فروش محصولات تولیدی را خواهیم داشت بعلاوه این که، علاقه مندان می توانند این محصولات را از سایت دیجی کانون و فروشگاه اینترنتی کانون پرورش فکری به آدرس shop.kpf.ir خریداری کنند.
مدیرعامل کانون با اشاره به برگزاری نشست های تخصصی جشنواره بیان کرد: در دو سال اخیر، شرایط زندگی ما به سبب بیمای کرونا تغییر کرده. این تغییرات برای دست اندرکاران تولید اسباب بازی فرصتی ست تا برای تولید محصولات خود مطالعه داشته باشند. بیماری کرونا شرایط ارتباطی ما را تغییر داد و بیشتر به شکل مجازی تغییر نمود، بدین سبب کودکان و نوجوانان ما حضور در فضای مجازی را خیلی سریع تجربه کردند.
مهدی علی اکبرزاده در آخر اظهار داشت: با تحول در وضعیت اقتصادی، شیوه بازار و خرید محصولات هم تغییر نمود و در بازار اسباب بازی اثر گذاشت. در نشست های تخصصی جشنواره و نمایشگاه به این مساله ها خواهیم پرداخت.

جشنواره اسباب بازی بر پایه نیاز به صنعت اسباب بازی ست
در بخش دیگری از این جلسه، آیدین مهدی زاده تهرانی دبیر هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی اظهار داشت: از سال ۹۴ جشنواره ای با عنوان «جشنواره اسباب بازی» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام شد که یکی از خاصیت های آن، داشتن ساختار برون سازمانی ست.
او افزود: بخش زیادی از این جشنواره از طرف خود تولیدکنندگان و دست اندرکاران صنعت اسباب بازی برگزار می گردد و محفلی ست برای فعالان این حوزه تا در کنار یکدیگر قرار گیرند. در هفتمین دوره این جشنواره شاهد تغییرات زیادی در فرم و برگزاری باتوجه به تغییرات جامعه بوده ایم، در همین راستا، تغییرات به وجود آمده در هفتمین دوره نیز ثابت کرد که جشنواره بسیار پویا و منعطف است.


مهدی زاده اضافه کرد: یکی دیگر از خاصیت های مهم جشنواره اسباب بازی این است که بر پایه نیاز به صنعت اسباب بازی تشکیل شده و باتوجه به هدف اولیه خود که نیازسنجی جامعه در این صنعت است از نخستین دوره تا هفتمین دوره به فراخور نیازهای جامعه تغییراتی داشته است. در این دوره نیز جشنواره را گرفتار تحولاتی کردیم و منطبق با نیاز بازار با آن برخورد شد، اینگونه که جاهایی که عملاً لازم نبود کانون متولی باشد نقش آن کمرنگ تر شد و هرجایی که حس کردیم خلاء آن در صنعت اسباب بازی وجود دارد کانون مشارکت بیشتری داشت.
دبیر هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره در مرحله های مختلفی برگزار می شود، اظهار داشت: امیدوار هستم برگزاری در ماه های مختلف و این ادامه در حضور موجب شود تا این جشنواره به یک برند تبدیل گردد.
مهدی زاده در آخر اظهار داشت: امیدوار هستم جشنواره هفتم گامی به سمت بازارهای جدید، متنوع، منطقه ای و جهانی بردارد و تغییر نگرشی از یک صنعت نوپا و تازه کار به سمت یک صنعت رسمی و پایدار ایجاد شود. ما به هم افزایی این جشنواره امیدواریم و مطمئن هستیم که این سنگ بنای یک آینده درخشان است.
علاقه مندان می توانند جهت شرکت در نشست های تخصصی هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی به پایگاه جشنواره به آدرس irantoyfetival.ir مراجعه و ثبت نام کنند.1400/12/17
21:45:41
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس دونی