معاون وزارت میراث فرهنگی:

واحدهای فرآوری کنجد اردکان بخشی از جاذبه های گردشگری یزد است

واحدهای فرآوری کنجد اردکان بخشی از جاذبه های گردشگری یزد است

به گزارش لباس دونی معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه افزون بر۴۰۰ کارگاه فرآورده های کنجدی در شهرستان اردکان فعال است، اظهار داشت: هر یک این واحدها خصوصیت های منحصر به فردی برای خود دارد بنابراین سالهای آینده میتوان بازدید از این مراکز را هم در دستورکار قرار داد.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی اصغر شالبافیان روز جمعه در آیین اختتامیه دومین جشنواره محصول کنجدی اردکان اضافه کرد: جشنواره ها موتور محرکه توسعه مقاصد گردشگری می باشد، بر استمرار و تولید محتوا در این عرصه تصریح کرد.
وی افزود: سال آینده، سال تولید محتواهای گردشگری به زبان های خارجی با استفاده قانونی از ظرفیت های معین اقتصادی این رویدادهاست.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهارکرد: گردشگری، صنعت رویداد محور است و به جهت اینکه بتوانیم مقاصد جدیدی ایجاد نماییم باید جرقه هایی را برای توسعه مقاصد این حوزه فراهم نماییم.
وی با اشاره به اینکه رویدادها بعنوان محرکه و گام اولیه توسعه مقاصد جدید است، علت آنرا ارتباط بسیار ساده تر و قابل فهم تر عموم مردم با جشنواره ها دانست و از آن بعنوان نقطه ثقل توسعه مقاصد گردشگری یاد کرد.
شالبافان استمرار این قبیل رویدادها و جشنواره ها در کشور و اردکان را هم مهم خواند و اظهار داشت: برگزاری منظم و دقیق تر جشنواره ها خیلی بهتر در مقصد شدن اردکان کمک می نماید.
وی تصریح کرد: وقتی این تدبیر در مردم اردکان بود که بدون این که کنجد در اردکان کشت شود، بتوانند خویش را بعنوان مهم ترین شهر تولید فرآورده های کنجدی کشور معرفی کنند، در واقع از این موتور محرکه و متمایز کننده از دیگر شهرهای استان و کشور برخودار هستند.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی با تکیه بر ضرورت تولید محتوا برای غنای بیشتر در چنین جشنواره هایی اظهار داشت: برگزاری جشنواره نقطه شروع توسعه مقصد گردشگری می باشد ولی استمرار آنها نیازمند معرفی محتواهای ساخته شده آن در کل کشور است.
وی افزود: بنابراین دبیرخانه جشنواره فرآورده های کنجدی باید به صورت کامل مستقر در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان یزد قرار گیرد و این نه تنها در مورد این جشنواره بلکه در موارد دیگر ظرفیتی برای تبدیل یک منطقه به مقصد گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در مورد اهمیت تبدیل شهرهایی مانند اردکان به مقصد گردشگری بخصوص شهرهایی که به مرکز استان هایی مانند یزد نزدیک است، اظهار داشت: شهرهای یزد نباید رقیب هم در توسعه گردشگری باشد بلکه می تواند در حوزه گردشگری نقش مکمل یکدیگر را ایفا کند و بخشی از بار گردشگری مرکز استان را به دوش بکشد.
شالبافان از تدبیر نمایندگان مجلس و پیشنهاد وزارت میراث برای اختصاص بودجه سال آینده به تولید محتوای گردشگری به زبان های خارجی هم خبرداد و اظهار داشت: این مورد در لایجه بودجه مطرح و در کمیسیون تلفیق هم تصویب گردید.
وی ابراز امیدواری کرد که با تایید این مصوبه در شورای نگهبان، هزینه تولید و ترجمه این محتواها به زبان خارجی در چارچوب هزینه های قابل قبول مالیاتی به شکل قانونی و انگیزه بخش اجرا می شود و از ظرفیت های معین اقتصادی که به خوبی در استان یزد از آنها استفاده می شود، میتوان بیشتر بهره گرفت.
وی در ادامه ضمن اشاره به تهیه تقویم رویدادهای گردشگری در اداره توسعه گردشگری داخلی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، اظهار داشت: هدیه امروز ما به مردم اردکان این است که جشنواره های محصولات کنجدی اردکان، انار عقدا و هم جشنواره زردک بخش خرانق بعنوان رویدادهای ملی در تقویم گردشگری ابلاغ شود که در سطح ملی هم از آنها حمایت خواهیم کرد.
این مسئول خاطرنشان کرد: منتها برای توسعه گردشگری احتیاج به مفاهمه است چون که برگزاری این جشنواره ها دارای ظرافت هایی است و نباید باعث تلقی های متفاوتی از آنها شود بنابراین در ابلاغیه به استان ها در مورد جشنواره ها، استانداردهایی را هم داریم و تمامی ارزش های محلی، فرهنگی و اسلامی پاس داشته شود و مورد احترام قرار گیرد.
وی به ذکاوت یزدی ها در ایجاد ارزش افزوده در صنایعی مانند فرآورده های کنجدی، نساجی و فرآوری حنا که مواد اولیه هیچ کدامشان در داخل استان تولید نمی گردد، اشاره نمود و آنرا فرصتی برای استان برشمرد.
شالبافان ضمن اشاره به انسجام و اتحاد و نوع نگاه تمامی مسئولان استان به گردشگری، اظهارکرد: این خصوصیت ها در یزد اقتضا می کند که یزد در توسعه گردشگری تنها به استان اکتفا نکند بلکه می تواند الگویی برای سایر استان ها هم باشد و در توسعه گردشگری دیگر مناطق بخصوص استانهای همجوار کمک نماید.
همچنین نماینده مردم اردکان و رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، این شهرستان را قطعه ای از بهشت ایران عنوان نمود و اظهار داشت: می توانیم میزبان جشنواره های گوناگونی باشیم و تبدیل به بهشت جشنواره های ایران شویم.
محمدرضا دشتی اردکانی با اشاره به اینکه در مورد فرآورده های کنجدی ۵۰۰ کارگاه وجود دارد که ۴۰۰ واحد به صورت رسمی فعال است، اظهار نمود: اداره کل میراث فرهنگی یزد در اردکان ۲ سال گذشته اقدام های قابل توجهی در این خصوص انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه پردیسان اردکان در بافت قدیمی با حمایت متجمع صنعتی و معدنی شرکت چادرملو درحال بازسازی است، اظهار داشت: هفت خانه در این مجموعه به صورت مکان های اقامتی فعال خواهد شد.
این نماینده استان یزد از پیگیری ثبت جهانی چهار کاروانسرای اردکان خبرداد و اظهار داشت: با عنایت به حمایت های کمیته گردشگری خوراک میراث فرهنگی استان نوید اتفاق خوبی در این عرصه برای اردکان در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.
دشتی اردکانی با اشاره به اینکه اردکان کنجد ندارد، اظهار داشت: این شهرستان ارزش افزوده کنجد وارداتی از سایر استان ها و خارج کشور را بوجود می آورد و این کارگاه های کوچک می تواند نجات دهنده اقتصاد این شهر باشد.
وی با اشاره به اینکه سبقه این فعالیت اقتصادی در اردکان بسیار طولانی است و امروز این محصول در تمامی کشور و گاها دنیا شناخته شده است و حرف برای گفتن دارد، با تکیه بر پیشگیری از خام فروشی، اظهار داشت: باید از پدران ما یاد بگیریم که خام فروشی در هیچ صنعتی حتی معادن را هم نداشته باشیم و ارزش افزوده آنرا خلق نماییم.
نماینده مردم اردکان به برگزاری جشنواره اردکان گرام و جشنواره انار عقدا هم اشاره نمود و اضافه کرد: سال آینده جشنواره محصولات خرانق را هم باکیفیت خیلی خوب برگزار می گردد و علاوه بر آن می توانیم میزبان جشنواره های گوناگونی باشیم و تبدیل به بهشت جشنواره های ایران شویم.
دشتی، اردکان را مرکزی ترین نقطه ایران و آنرا قطعه ای از بهشت ایران از حیث میراث فرهنگی و ظرفیت های دیگر خواند و اظهار داشت: باید با ظرفیت مجلس و ظرفیت های وزارت میراث فرهنگی بتوانیم این ظرفیت ها را مورد استفاده قرار دهیم.
این نماینده مجلس با بیان اینکه اردکان باید مقصد گردشگری قنات هم شود، اظهار داشت: قنات های زنده در این شهرستان داریم و گردشگری قنات می تواند احیا شود ولی این مهم حمایت وزارت میراث فرهنگی را می طلبد.
وی به شرایط حاد منطقه شامل ادامه جنگ روسیه و اوکراین، به سرانجام رسیدن توافق برجام و بسته شدن بودجه ۱۴۰۱ اشاره نمود که و اظهار داشت: در این ماه مبارک شعبان باید برای همدیگر دعا نماییم تا عزت این ملت بیشتر از پیش نمایان شود.
در آخر این مراسم با حضور استاندار، معاونان استانداری و برخی از مسئولان حاضر از تندیس دومین جشنواره فرآورده های کنجدی اردکان رونمایی و از تولیدکنندگان و غرفه داران حاضر در این جشنواره با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.
مرکز شهرستان ۱۳۵ هزار نفری اردکان که در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.منبع:

1400/12/13
16:36:04
5.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لباس دونی