ضرغامی:

موزه آبگینه آیینه تمدن ایران است

موزه آبگینه آیینه تمدن ایران است

به گزارش لباس دونی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: «موزه آبگینه و سفالینه های ایران» گنجینه ای از هنر شیشه و سفال، در طول قرون و آیینه تمام نمای تمدن ایران از چند هزار سال قبل است.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا از میراث آریا، سید عزت الله ضرغامی روز شنبه - ۷ اسفندماه- در حاشیه بازدید از بخش های مختلف موزه آبگینه و سفالینه های ایران اظهار داشت: این موزه واقعا آیینه تمام نمای تمدن ایران از چندهزار سال قبل و گنجینه ای از هنر مردم ایران در طول قرون و هزاره های متمادی است که متعلق به تمدن بشری است. بازدید از این موزه را به تمام علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران سفارش می کنم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: زمانی که سوابق آثار این موزه بررسی می شود، می بینیم که ایران پیشگام و پرچمدار در این دو حوزه بوده است و این مساله مهمی است. این موزه به لحاظ کارهای بسیار فاخر، ظریف، حساب شده، زیبا، برگرفته از اعتقادات و آیین های بسیار پرارزش است. پشت هر کدام از این آثار هنری دنیایی از اتفاقات فرهنگی و رفتاری و آیینی است که همکاران ما به خوبی توضیح دادند.

وی ادامه داد: همکاران ما در استان تهران و مدیریت مجموعه موزه آبگینه و سفالینه مدتی است که بازسازی و مرمت آنرا با عشق و علاقه و همینطور با وسواس و دقت انجام دادند. مرمت ها بسیار علمی و پرارزش است. خیلی از افرادی که به فعالیتهای این بخش از میراث فرهنگی علاقه مند هستند از موزه آبگینه بعنوان الگو بازدید کنند.
وزیر میراث فرهنگی افزود: ما به تعامل فرهنگی اعتقاد داریم. در کنار تهاجم فرهنگی که حرف بسیار درستی است و همواره باید مراقب آن باشیم، تعامل فرهنگی و ارتباطات فرهنگی و علمی بسیار پرارزش است و جمهوری اسلامی ایران کاملا همسو با این راهبرد است. ازاین رو به اعتقاد من این ویترین ها که سازنده اش ایرانی نیست، کاملا استاندارد و برای اشیای تاریخی ما با ظرافت ساخته شده و زیبایی های اثر را نشان داده است. این آثار را در کمتر جایی میتوان دید و در سطح جهانی جزو الگوها است.
رونمایی کتاب «راهنمای گردشگری تهران، ری و شمیران»


ضرغامی همینطور روز شنبه در حاشیه بازدید از موزه آبگینه و سفالینه از کتاب راهنمای گردشگری تهران، ری و شمیران رونمایی نمود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعد از رونمایی راهنمای گردشگری تهران، ری و شمیران اظهار داشت: این کتاب یک راهنمای گردشگری بسیار پرارزش است. تهران با قدمت ۲۳۶ساله ای که دارد در مرکز عمده ترین تحولات تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بوده است.
وی اضافه کرد: مردم برای گردشگری به نقاط مختلف کشور می روند که درست است، اما به همه آنها سفارش می کنم برای گردشگری تهران را هم انتخاب کنند، پایتخت برای تهرانی ها و هم برای سایر استان ها یکی از بهترین و متنوع ترین سوژه های گردشگری می باشد که کمتر به این مساله توجه شده است.
ضرغامی خاطرنشان کرد: تهران بسیار دیدنی است، خود تهرانی ها خیلی از نقاط دیدنی و جاذبه های تاریخی و فرهنگی را نمی شناسند، این یک خلا مهم در حوزه گردشگری بود که هم اکنون با زحماتی که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران (پرهام جانفشان) و همکارانشان انجام دادند، کتاب ارزشمندی با عنوان راهنمای گردشگری تهران، ری و شمیران طراحی و چاپ شده است.
وی افزود: برجستگی مهم این کتاب مهندسی بسیار خوبی است که روی مسیرهای مختلف گردشگری انجام شده است. اگر بخواهید تعداد زیادی از آثار را در تهران ببینید از روی این کتاب می توانید، یک مسیر را انتخاب کنید و بازدید کنید که سبب صرفه جویی وقت می شود؛ همینطور هارمونی و هماهنگی مناطق را به خوبی می توانید حس کنید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: در تعطیلات نوروز با عنایت به اینکه تهران خلوت است فرصت خوبی برای بازدید از آثار تاریخی این شهر است و مردم می توانند با یک برنامه ریزی خوب و با استفاده از این کتاب تهران گردی کنند.
کتاب راهنمای گردشگری تهران، ری و شمیران، هشت مسیر پیاده گردشگری در بافت تاریخی تهران، مسیر راسته های بازار تهران، چهار محور خیابان ولیعصر، مرکز شهر، سید خندان، غرب، محور گردشگری زیارتی، سیاحتی شهر ری، سه مسیر پیاده گردشگری در شمیران و مسیرهای کوهپیمایی تهران را روایت می کند.


منبع:

1400/12/07
20:05:15
5.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی