حراج بزرگترین مجموعه از آثار اکسپرسیونیست آلمانی

حراج بزرگترین مجموعه از آثار اکسپرسیونیست آلمانی

لباس دونی: یک مجموعه خصوصی شامل حدود هزار اثر هنری در سبک اکسپرسیونیسم آلمانی در مونیخ چکش می خورد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، این مجموعه طی چهار سال آینده توسط حراج خانه کترر (Ketterer) در مونیخ حراج خواهد شد و درآمد حاصل از آن به سه موسسه خیریه اهدا می شود.
هرمان گرلینگر ۹۰ ساله از دهه ۱۹۵۰ آغاز به جمع آوری آثار هنرمندان گروه بروکه کرد و مجموعه او امروز یکی از بزرگترین مجموعه های جهان در نوع خودش است. از آثار موجود در این مجموعه میتوان به چند نقاشی، طراحی، نقاشی با آبرنگ، حکاکی روی چوب، سنگ تراش خورده و مجسمه اشاره نمود. تمرکز این مجموعه روی آثار بنیان گذاران گروه بروکه یعنی اریش هکل، ارنست لودویگ کرشنر، کارل اشمیت روتلاف و فریتز بلیل است و آثار ابتدایی و متاخر آنها را شامل می شود. همچون مهم ترین آثار موجود در این مجموعه میتوان به نقاشی دختر آبی در آفتاب (blue girl in the sun) از کرشنر اشاره نمود.
گروه بروکه گروهی از نقاشان و چاپگران آلمانی بودند که از سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۳ فعالیت می کردند و در این زمان نقشی محوری در گسترش اکسپرسیونیسم داشتند.
در سی سال قبل آثار موجود در مجموعه گرلینگر به صورت قرضی به سه موزه مختلف امانت داده شدند. گرلینگر در یک بیانیه مطبوعاتی درباره حراج مجموعه اش اظهار داشت: زمان آن رسیده که این آثار در اختیار نسل پس از مجموعه داران قرار گیرد. اگر نسل جدید با این آثار زندگی کند، رویکرد خویش را به هنرمندان گروه بروکه و هنر آنها پیدا خواهد نمود.
حراج خانه کترر پیشبینی کرده است این مجموعه ده ها میلیون دلار فروش کند. نخستین بخش از این مجموعه در ماه ژوئن (تیر- مرداد ۱۴۰۱) به فروش گذاشته خواهد شد.


منبع:

1400/10/19
20:16:56
5.0 / 5
594
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی