میزبانی رویداد بین المللی گردشگری روستایی حق مسلم کرمانشاه است

میزبانی رویداد بین المللی گردشگری روستایی حق مسلم کرمانشاه است

استان کرمانشاه ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه گردشگری روستایی و اکوتوریسم دارد و اخیرا منطقه هورامان در این استان هم در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و ازاین رو می تواند میزبانی شایسته ای در رویداد بین المللی گردشگری روستایی و اکوتوریسم باشد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، حدود ۲ سال قبل میزبانی این رویداد بین المللی به استانهای کرمانشاه و کردستان داده شد اما اخیرا این میزبانی از این استانها گرفته شده و به تهران واگذار شده است؛ رویدادی که نقش زیادی در معرفی این ۲ استان دارد و می تواند صنعت توریسم روستایی را رونق و منجر به مهاجرت معکوس به روستاها شود.
توسعه روستاهای کرمانشاه همیشه بعنوان یکی از برنامه های مدیران مطرح بوده و این مهم با عنایت به این که تعداد حاشیه نشین در این استان زیاد است امروز یک لزوم است اما متاسفانه در مرکز تصمیمیاتی اتخاذ می شود که خلاف وعده هایشان است.
وزارت میراث فرهنگی اهمیت برگزاری این رویداد در غرب کشور را درک کند
عضو هیات رییسه شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: از اواخر سال ۱۳۹۶ خبرهایی در مورد برگزاری یک رویداد بین المللی در حوزه گردشگری و به میزبانی استان کرمانشاه به گوش می رسید، خبرهایی که کام فعالین این حوزه را شیرین کرد چون که رویداد ها تأثیر بسزایی در جذب توریست و معرفی یک منطقه بعنوان مقصد گردشگری دارند. به همین روی میتوان از رویدادها بعنوان حلقه مفقوده توسعه گردشگری نام برد.


«امیر کرمیان» ضمن اشاره به این که استاندار کرمانشاه از برگزاری رویداد بین المللی گردشگری روستایی و اکوتویسم در کرمانشاه خبر داد، رویدادی که می توانست کرمانشاه را بعنوان یکی از مقاصد گردشگری روستایی ارائه کند، اضافه کرد: سازمان جهانی گردشگری هرساله یک رویداد بین المللی را بنا به نامگذاری سال گردشگری برگزار می نماید و با عنایت به این که مقرر شده بود سال ۲۰۲۰ را بعنوان سال اکوتوریسم و گردشگری روستایی نامگذاری و اجلاسی را هم در این رابطه برگزار کند، ایران باتوجه به ظرفیت هایی که در این عرصه داشت از سازمان جهانی میزبانی این رویداد را گرفت.
وی افزود: بعد از آنکه میزبانی این رویداد به ایران داده شد، حدود ۱۶ استان کشور که دارای ظرفیت های گردشگری زیادی در بخش روستایی بودند، تقاضای میزبانی این رویداد را به وزارت میراث فرهنگی ارسال کردند که در نهایت این وزارت خانه در خرداد ۱۳۹۸ طی نامه ای به استانداران کرمانشاه و کردستان میزبانی آنرا به کرمانشاه و کردستان واگذار کرد و با ابلاغ رسمی واگذاری میزبانی این رویداد بین المللی به کرمانشاه، مسولان استانی هم به تکاپو افتادند تا برنامه ریزی های خویش را شروع کنند.
این عضو مجمع جوانان استان کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: برای این رویداد زیرساخت های مناسبی در روستا های هدف گردشگری به وجود آمد. از طرفی ظرفیت های موجود استان، تنوع جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و قومی استان، می توانست زمینه رونق اقتصادی و توسعه پایدار را فراهم آورد و به رشد و توسعه کسب و کارهای محلی و بازگشت مجدد مردم به روستاها و حفظ میراث بومی کمک نماید اما با شروع اپیدمی کرونا در جهان این رویداد هم همانند سایر رویدادهای دیگر برگزار نشد.
کرمیان عنوان کرد: حال پس از گذشت ۲ سال مردم استانهای کرمانشاه و کردستان امید داشتند که وزارت میراث فرهنگی با پیگیری مجدانه مقدمات برگزاری رویداد مذکور را با تاخیر ۲ ساله فراهم آورد و با عنایت به این که منظر فرهنگی هورامان/اورامانات در استانهای کردستان و کرمانشاه در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است برگزاری رویداد جهانی گردشگری روستایی و اکوتوریسم می تواند بار دیگر نام کرمانشاه، کردستان و هورامان را در دنیا مطرح کند و زمینه ساز جذب گردشگران بین المللی شود.
عضو هیات رییسه مجمع جوانان استان کرمانشاه افزود: اما متاسفانه در دیدار اخیر معاون گردشگری کشور با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری یک دفعه و برخلاف مبحث بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که بر پایه نوآوری، تحصیل، توسعه روستایی برای ساخت آینده بهتر است، حق میزبانی رویداد بین المللی با محوریت روستایی از استانهای کرمانشاه و کردستان سلب شده و با تغییر ماهوی در مبحث و مقصد رویداد به گردشگری شهری و میزبانی تهران و با همکاری مجموعه نوسازی عباس آباد شهرداری تهران اشاره شده است.


وی در انتها اظهار داشت: برای مردم و فعالان گردشگری استانهای کرمانشاه و کردستان پذیرفتنی نیست که حق مسلم میزبانی رویدادی را که سالیانی است نخبگان مردمی گردشگری مطالبه نموده اند را از آنان بگیرند و امیدواریم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اهمیت برگزاری رویداد مذکور در غرب کشور و پس از ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان را به خوبی درک کند چون که با برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی میتوان ظرفیت های گردشگری یک منطقه را به درستی معرفی نمود و بستر ایجاد یک مسیر جدید گردشگری در کشور را فراهم نمود.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، ۲ اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اندحاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری می باشد.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و... از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر دارد.


منبع:

1400/09/18
12:52:21
5.0 / 5
499
تگهای خبر: صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی