آماری از شهدای هنرمند

آماری از شهدای هنرمند

به گزارش لباس دونی ویژه برنامه «آیینه های بی غبار» با هدف تجلیل از هنرمندان پیشکسوت ایثارگر و هنرمندانی که در حوزه دفاع مقدس فعالیتهای فرهنگی و هنری دارند در آستانه هفته دفاع مقدس به میزبانی موسسه هنرمندان پیشکسوت برگزار گردید.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت درویژه برنامه «آیینه های بی غبار»، با تبریک هفته دفاع مقدس، بیان نمود: در طول تاریخ حضور بشر بر کره زمین، همیشه «دوقطبیِ خیر و شر» بر جهان حاکم بوده و تقابل این دو، پدیده ای به نام تهاجم یا جنگ را رقم زده است. با این توصیف، هماره در هر زمان و هر مکان به بهانه های مختلف، چنین آوردگاهی شکل گرفته و تبعات متفاوتی را به دنبال داشته است و از ازل تا ابد این تقابل خیر و شر وجود خواهد داشت.

وی افزود: هم راستا با جهان معاصر، کشور ایران هم از این مناسبات تفرقه افکنانه و خونبار بی نصیب نماند. واژه «جنگ» از معدود کلمات هر فرهنگ لغتی است که با دیدن و شنیدن و نوشتن آن، نوعی انزجار و حس تنفر را در ذهن همگان بوجود می آورد.

حسینی پور با اشاره به اینکه اگر واژه جنگ از تقابل دو اندیشه خیر و شرّ روایت کند و به سربلندی «خیر» منجر شود، آنگاه مفهومی متعالی را در روح و جان متبلور می کند، اضافه کرد: این وضعیت، شبیه آن چیزی است که در خلال سالهای تحمیل هجوم ناعادلانه و ناجوانمردانه‌ی رژیمِ وقتِ بعث بر تمامیت ارضی ایران اسلامی صورت گرفت.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، به مقایسه جنگ و مقاومت پرداخت و اظهار داشت: جنگ در ساحتِ تمام ملت های متعهد و معتقد به انسانیتِ انسان هیچ جایگاه و پایگاهی ندارد و این «دفاع» و «مبارزه» در مقابل پلیدی هاست که جنبه‌ی قدسی می یابد. با چنین پیش زمینه و برداشتی، روزگار مقاومت ایران در جنگ با عراق، صبغه ای متفاوت یافت و به «دوران دفاع مقدس» تعبیر و تفسیر شد.

وی افزود: بنابر این بینش، نه تنها مقابله و مبارزه منفور نیست بلکه حضور در فضایی از این دست، ستودنی و مقبول است. هرچند فرهنگ ایران و مردمان این سرزمین همیشه بدنبال صلح وآرامش برای جهان بوده اند.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در ادامه، به نقش مردم در دفاع مقدس پرداخت و اظهار داشت: با مرور تمام کشمکش های خارجی و داخلی در دوران متمادی، می رسیم به واقعه ای که بزرگ ترین جنگ قرن نام گرفت؛ اتفاقی که با سردمداری عراق و به پشتیبانی دُوَل مختلف بر ایران تحمیل شد. فارغ از همه‌ی دردها و رنج های ناشی از این هجوم نابرابر و ناجوانمردانه، که همراه همیشگی تن و روح شماست وآنها گواهی بر این مدعاست، گونه ای از شُکوه حضورِ مردمی متولد شد که صبغه و سابقه ای ضدِجنگ یافت.

حسینی پور با اشاره نگاه متفاوتی که نسبت به جنگ تحمیلی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این شکل دیگری از «پایداری در مقابل متجاوزان حریم سرزمینی» با وجهه‌ی جهانی است که در این مرز پرگهر به نام «دوران دفاع مقدس» معرفی می شود و برخلاف باور دیگران، هیچ سنخیتی با جنگ و جنگ طلبی نداشته است و ندارد؛ بلکه آیینه‌ی تمام نمای حماسه ها و رشادت های ملتی است که از جان گذشتند تا به جهانیان بیاموزانند که سلطه و چپاول در قاموس شان جایی ندارد. ملتی که طلایه دار صلح و مهربانی هستند و دوستدار میهن شان.

وی ادامه داد: دفاع مقدس گنج بی انتها عزت وافتخار ملت ایران بوده و هست. دوران حماسه هشت ساله ایران سرشار از شکوه سربلندی و ایستادگی و شهادت طلبی است. حرف به حرف، واژه به واژه، سطر به سطر و صفحه به صفحه از کتاب پایمردی ایرانی ها با هیچ حس و احساسی قابل مقایسه نیست. اما بازخوانی خاطرات و خطرات آن دوران، می تواند گوشه‌ی کوچکی از این همه سبزقامتی و سرخ آیینی را به جان های آگاه و دل های مشتاق هدیه کند.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن اشاره به اهمیت برگزاری هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: امروز در این محفل گِرد هم آمده ایم تا از دلاوری و ایثارگری جماعتی صحبت نماییم که خاضعانه و خالصانه جان در طبق اخلاص گذاشتند و با حضور در جبهه ها از مام میهن دفاع کردند. سخن از هنرمندان ایثارگری است که در خط مقدم به دشمن یورش بردند یا این که در جبهه های فرهنگی، هر کدام به سبک و ذائقه‌ی خویش، نقش ایفا کردند.

حسینی پور نقش هنرمندان در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس را درخشان توصیف کرد و افزود: شاعرانی که با سرودن اشعار حماسی، رزمندگان را به دفاع ترغیب می کردند، عکاسانی که با لنز دوربین خود شکارگر لحظات نابی شدند که در قاب تاریخ به یادگار ماند، نویسندگانی که به مدد شوق و ذوق خود، رشادتهای حماسه‌ی بی بدیل هشت ساله را بر صفحات روزگار حک کردند، فیلمسازان و مستندسازانی که بی خوف از خطر، پابه پای رزمندگان به دل حادثه‌ی زدند، خوانندگان ونوازندگانی که موسیقی رزم را نواختند، بازیگرانی که با اجرای نمایش های تأثیرگذار ضمن تقویت روحیه‌ی همرزمان شان اجر مبارزه و مقاومت را به تصویر کشیدند و دیگر اقشار هنرمند، تاریخ دفاع مقدس را سرشار از نقش آفرینی ماندگارشان کرده است.

وی همینطور با تکیه بر این که هنرمندان ایثارگر، گنجینه های پرارزش دفاع مقدس هستند، به آمار شهیدان هنرمند، اشاره نمود و توضیح داد: خیل عظیمی از همرزمان هنرمند، در ساحت های مختلف هنری شهد شهادت را نوشیدند. بر پایه گزارش ها و بانکهای اطلاعاتی موجود؛ ۳۳۴ شهید شاعر و ۲۵۷شهید نویسنده و فعال ادبی، ۴۸۸ شهید عرصه تئاتر، ۳۰۷ شهید عرصه خوشنویسی، ۱۱۳ شهید عرصه عکس، ۱۳۱ شهید عرصه فیلم و سینما، ۸۰ شهید عرصه موسیقی به ثبت رسید. یعنی نزدیک به ۲۰۰۰ هنرمند شهید.

حسینی پور خطاب به پیشکسوتان حاضر در این مراسم، اظهار داشت: شما هنرمندان پیشکسوت در واقع باید یک نوع ارتباط بین نسل های مختلف را برقرار کنید و با ثبت و ضبط تجربه های خود به نسل جوان و جویای هنرهای ناب کمک کنید. بر ماست که این گوهران ناب و معرفت وجودی آنها را شناسایی نماییم و در کسب معرفت از آنان یاری جوییم تا خدای ناکرده آیندگان بر ما خرده نگیرند.

وی با تکیه بر این که هنرمندان در هر زمان و دوره ای، بخشی از تاریخ و تمدن ایران زمین را ورق زده اند، افزود: تورّق این تاریخِ سرشارِ آفرینش و زیبایی، چشمان تیزبین هر نظاره گری را به منظره هایی بکر و چشم نواز جلب و جذب می کند. ذهن و زبان این مفاخرانِ قبیله‌ی احساس و پیشقراولانِ قافله‌ی دانش، لبریزِ اندیشه های نابی است که هر کدام به نوبه‌ی خود خاستگاه لطافت و ظرافت اند.

حسینی پور در انتها ضمن اشاره به برنامه ریزی هایی که موسسه هنرمندان پیشکسوت برای ثبتِ تاریخ شفاهی و تجربه زیستی این هنرمندان انجام داده است، اظهار داشت: آمادگی کامل داریم که خاطرات ایثارگران هنرمند را در چارچوب کتاب تدوین و همینطور نمایشگاهی از آثار این عزیزان در دوران دفاع مقدس را برگزار نماییم. چونکه دفاع مقدس منبع آخر ناپذیری برای خلق آثار هنری است و هنوز تا سالها باید از این گنجینه وچشمه جوشان معرفت بهره برد.

در بخش دیگری از این آیین، محمدرضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دولت سیزدهم درباره ضرورت بازسازی ساختار فرهنگ کشور، بیان نمود: دغدغه های اساتید و پیشکسوتان هنرمند نشان از جایگاه و منزلت والای فرهنگ دفاع مقدس دارد و بیان گر این است که فرهنگ و هنر، متعلق به هیچ جناح و گروهی نیست. در حالیکه یکی از صدمه هایی که به فرهنگ دفاع مقدس وارد شده این است که ما خیال می نماییم فرهنگ دفاع مقدس برای قشر خاصی است. دفاع مقدس مثل فرهنگ عاشورا به همه ملت ایران تعلق است.

وی با انتقاد از تعدد سندهای حوزه فرهنگی و عدم اجرای کامل آنها در کشور، خاطرنشان کرد: نگرانی ما این است که در حوزه فرهنگ سندهای بسیاری داریم. بعنوان مثال سند مهندسی فرهنگی، پیوست فرهنگی، تحول بنیادی آموزش و پرورش، نقشه جامع علمی کشور، اما ساختار اجرایی پیدا نکرده است. ازاین رو از اساتید و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر درخواست می کنم تا مسؤلان و دولت را برای بازسازی ساختار فرهنگی کشور یاری کنند

سوقندی با اشاره به اینکه فراخوان و مطالبه رهبر معظم انقلاب را باید با ایده پردازی و تعریف درست هنرمندان برای پیشگیری از تحریف، اجرا نماییم، اظهار داشت: اگر فرهنگ دفاع مقدس در کشور جاری بشود ما در تمامی حوزه ها منسجم می شویم چونکه دفاع مقدس یک فرهنگ تاریخی نیست، بلکه یک فرهنگ عینی و انتزاعی است که در عینیت جامعه تحول پیدا کرده است.

وی ضمن اشاره به نقش هنرمندان در آوردن فرهنگ دفاع مقدس به متن مردم، افزود: اگر امروز عاشورا، فرهنگ شده به خاطر فرهنگ سازی هنرمندان در این حوزه است. مگر نمادهای عاشورایی حاصل تلاش هنرمندان نیست؟ مگر شبیه خوانی که در فرهنگ ایرانی بوده و وارد فرهنگ عاشورا شده است، در فرهنگ سازی سهم نداشته است؟

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه توقع داریم موسسه هنرمندان پیشکسوت به کانون دیدار و گفت و گو تبدیل گردد، افزود: فرهنگ و هنر از دانشگاه ها و فضاهای رسمی بیرون نیامده است. در طول تاریخ فرهنگ و هنر از دل کوچه و خیابان و محافل بیرون آمده است و رشد پیدا کرده است. حاصل گفت و گو و بحث هنرمندان در موسسه هنرمندان پیشکسوت، سبب شکوفایی هنر و فرهنگ خواهد شد.


در انتها مراسم از هنرمندان پیشکسوت ایثارگر و تولید کننده اثر در حوزه دفاع مقدس با اهدای لوح یادبود تقدیر به عمل آمد. این هنرمندان عبارتند از: علیرضا افتخاری (موسیقی)، هادی آرزم (موسیقی)، رضا برجی (عکاسی)، منوچهر پناهی نژاد (موسیقی)، محمدرضا جعفری بهنام (موسیقی)، امیرعلی جوادیان (عکاسی)، محمود حاج محمدی (عکاسی)، محسن راستانی (عکاسی)، انسیه شاه حسینی (سینما)، مهدی شمس نیکنام (موسیقی)، اکبر صادقی (سینما)، سعید صادقی (عکاسی)، محمد صیادصبور (عکاسی)، علیرضا عابدی (عکاسی)، احمد عزیز (موسیقی)، محسن علی اکبری (سینما)، علیرضا فریدونی (عکاسی)، محمد گلریز (موسیقی)، محمدعلی لقا (موسیقی)، غلامحسین مجلسی رودی (موسیقی)، مصطفی محدثی خراسانی (شعر)، مهدی منعم (عکاسی)، عزت الله مهرآوران (نمایشی)، محمد میرزمانی (موسیقی)، غلامحسین نوری (نقاشی)، رشید وطن دوست (موسیقی)، مرتضی وفائی (شیشه و کریستال) و جمشید هاشم پور (سینما).

در این مراسم، همینطور مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و رئیس هیات مدیره موسسه، سیدعباس عظیمی مدیرعامل مجموعه فرهنگی برج آزادی، مریم معترف نایب رییس هیات مدیره موسسه و تعدادی از هنرمندان پیشکسوت ایثارگر و صاحب اثر در رشته های مختلف هنری برای دفاع مقدس حضور داشتند.

منبع:

1400/07/03
10:20:05
5.0 / 5
765
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس دونی