شعرهای عباس كیارستمی در مراكش

شعرهای عباس كیارستمی در مراكش

کتاب «شبی دوخته شده با آذرخش» شامل شعرهای عباس کیارستمی با ترجمه محمد الامین الکرخی و رشید وحتی به زبان عربی در مراکش منتشر گردید.به گزارش عصر شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، کتاب شبی دوخته شده با آذرخش (لیْل مُرَصَّع بُرُوقاً) ترجمه تمامی آثار شعری زنده یاد عباس کیارستمی کارگردان، شاعر و عکاس سرشناس ایرانی با ترجمه «محمد الامین الکرخی» Muhammad Amin Al-Karkhi شاعر عراقی و رشید وحتی Rachid Ouhti شاعر مراکشی به زبان عربی در قالب هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «کاپ اسپارتل» Cap Spartel توسط انتشارات کریستال Khemisset در شهر طنجه در کشور مراکش رونمایی و معرفی گردید.

رشید و حتی شاعر و مترجم مراکشی در مراسم رونمایی از کتاب شبی دوخته شده با آذرخش در هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کاپ اسپارتل، اظهار داشت: شیوه شعر کیارستمی در زیبایی شناسی گذرا از همه آثار سینمایی، عکس، اینفوگرافیک و شعر وی، برمبنای جزییات روزانه، کل را به واحدهای کوچک و منفرد تقسیم می کند، مانند جداسازی یک درخت در یک دید کلی، اتخاذ عکس بزرگنمایی شده و همین طور مونتاژ بخش های مختلف آن.

وی اظهار داشت: جامع ترین استعاره از همه کارهای هنری کیارستمی، با بسته بندی هایش، صدای گفت وگوها و روایت های خسرو و شیرین، با به تصویر کشیدن چهره ۱۱۳ بازیگر ایرانی از چهار نسل سینمای این کشور در کنار ژولیت بینوش بازیگر سرشناس فرانسوی و موسیقی متن فیلم تولید شده است. هنر کیارستمی اثری است بر روی مونتاژ کلیپ های کوچک واقعیت ها و موارد جدا از هم.این مترجم مراکشی در آخر سخنانش تاکید کرد: می توان اظهار داشت که هنر کیارستمی مونتاژی از بخش های کوچک واقعیت ها و موارد منفرد بمنظور ایجاد یک معمای پیچیده تر است.

همچنین عزالدین الوافی، مدیر جشنواره بین المللی فیلم کاپ اسپارتل به سایت فرهنگی لازورد هلند اظهار داشت: افتخار داریم که برای بار دوم، اثری از هنرمند بزرگ زنده یاد عباس کیارستمی در جشنواره ما حضور داشته باشد و اشعار این عالیجناب سینمای ایران که به زبان های فرانسه، انگلیسی و... ترجمه شده و در جهان شهرت بسیار زیادی دارد، به زبان عربی هم ترجمه شده که خوشبختانه با استقبال خیلی خوبی مواجه گردید و جشنواره «کاپ اسپارتل» افتخار دارد که برای نخستین بار، تمامی آثار شعری این سینماگر بهادار را به زبان عربی به علاقه مندان ادبیات و هنر سینما تقدیم کند.

جشنواره بین المللی فیلم «کاپ اسپارتل» در سال ۲۰۱۷ برنامه بزرگداشت ویژه ای را در تجلیل از جایگاه عباس کیارستمی برگزار کرد.

هفتمین دوره آن تمرکز بر «نقش سینما در بهبود صنعت جهانگردی در دنیا» و با آثاری از کشورهای مختلف جهان در چندین بخش رقابتی و غیررقابتی و همین طور نشست های تخصصی در مورد هنر سینما از روزهای ۴ تا ۷ تیرماه جاری (۲۵ تا ۲۸ ژوئن ۲۰۲۱) در شهر طنجه در شمال کشور مراکش انجام شد.


1400/04/12
19:27:52
5.0 / 5
1109
تگهای خبر: تخصص , جشنواره , زیبایی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس دونی