ستاد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر میزبان كیانوش جهانپور شد

ستاد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر میزبان كیانوش جهانپور شد

لباس دونی: کیانوش جهانپور مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ستاد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر دیدن کرد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در حالیکه دو هفته تا آغاز به کار جشنواره سی وهشتم زمان باقی است، عصر چهارشنبه بیست ودوم اردیبهشت ماه ستاد برگزاری این رویداد میزبان کیانوش جهانپور مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بود.
او در جلسه ای با حضور دبیر و مدیران جشنواره حضور پیدا کرد و پس از شنیدن توضیحات برگزارکنندگان جشنواره، نظرات خویش را درباره این رویداد سینمایی بیان کرد.
محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره در ابتدای این جلسه به تاخیر یک ساله در برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره نمود و اظهار داشت: «ما اولین جشنواره و رویداد فرهنگی، هنری بودیم که به علت مساله کرونا تصمیم به تعطیلی گرفتیم. این تصمیم در حالی بود که خیلی از برنامه ها برای برگزاری جشنواره پیش رفته بود.»
او ضمن اشاره به تمهیداتی که برای برگزاری این دوره از جشنواره اندیشیده شده، اظهار داشت: «برای آنکه جشنواره سال جاری بتواند برگزار شود، برنامه ریزی هایی انجام دادیم، همچون این که بخش پر رفت وآمد و شلوغ بازار را از شکل فیزیکی به شکل مجازی تبدیل کردیم. سال جاری برای اولین بار، بخش بازار جشنواره به شکل مجازی و در پلتفرمی امن که مورد استفاده جشنواره کن هم بود، برپا می شود.» او تصریح کرد: این تغییر، بخش قابل توجهی از تجمع ها را در جریان جشنواره از بین خواهد برد.
عسگرپور از تعطیل کردن بخش دارالفنون که یکی از بخش های پرطرفدار جشنواره بود، به علت کرونا خبر دارد و خاطرنشان کرد: «با وجود این که در نتیجه بخش دارالفنون جشنواره، فیلمسازانی هم به سینما معرفی می شدند و مهمانانی از کشورهای مختلف به ایران می آمدند، به علت وضعیت کرونا مجبور به تعطیلی این بخش شدیم. همینطور کارگاه های جشنواره سال جاری به صورت مجازی برگزار می گردد.»
وی تصریح کرد: از پیکره جشنواره، آنچه به شکل فیزیکی برگزار می شود، بخش نمایش فیلم است که آن هم مطابق با دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت خواهد بود. همینطور به قاعده باز بودن سالن سینما، مخاطبان می توانند از فیلمهای جشنواره بهره مند شوند.
امیر اسفندیاری هم در این جلسه به مبحث نمایش فیلمها برای مخاطبان اشاره نمود و اظهار داشت: «علاوه بر نمایش در فضای باز که در تراس پردیس چارسو و فضای سینما کانون خواهد بود، نمایش های داخل سالن پردیس چارسو به علت بلند بودن سقف این مجموعه، شرایط خوبی را برای مخاطبان به وجود می آورد. ضمن این که این مجموعه دارای سالنی با سقف بسیار بلند است که کاملا می تواند برای نمایش فیلم در شرایط کرونا مناسب باشد.»
او همینطور تصریح کرد مخاطبان جشنواره جهانی فیلم فجر، افرادی اند که به نوع خاصی از سینما علاقه دارند و همین نوع علاقه به سینما و نگاه شان باعث می شود، خواسته آنان هم از ما، رعایت بیشتر پروتکل ها و نمایش فیلمها در شرایط کاملا استاندارد باشد.
در ادامه سخنان عسگرپور و اسفندیاری، جهانپور با یادآوری این که اهمیت برگزاری جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی و هنری در دوران کرونا البته با رعایت اصول و قواعد بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: «امروز دیگر همه به این نتیجه رسیده اند که برگزاری جشنواره ها و برنامه های هنری چقدر می تواند اثرگذار باشد و تعطیل کردن آنها چاره نیست. حالا باید به شکلی از برنامه ریزی رسید که برپایه آن هم اصول و قواعد رعایت شوند تا مشکلی برای کسی به وجود نیاید و رویداد فرهنگی هم برپا شود.»
وی تصریح کرد رویدادهای فرهنگی با رعایت پروتکلهای بهداشتی می توانند تأثیر مثبت در فضای اجتماعی هم ایفا کنند.
در ادامه این جلسه عسگرپور که سابقه سال ها فعالیت در زمینه امور صنفی را دارد، دغدغه ای جدی را در مورد هنرمندان با مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان نمود. او ضمن اشاره به هنرمندانی که به علت مبتلا شدن به کرونا جان خویش را از دست داده اند، خاطرنشان کرد: «در یک سال و اندی که از ورود کرونا به ایران می گذرد یکی از گروه هایی که به شدت تحت تأثیر این بیماری قرار گرفتند هنرمندان هستند. از وضعیت معیشیت آنان تا شرایط کاری و درگذشتگانی که سینما و جامعه هنری را داغدار کرده اند. تابحال چهره های شاخصی را در این حوزه از دست داده ایم.»
وی افزود: «اگر فرض نماییم افرادی که پشت صحنه هستند همواره می توانند ماسک بگذارد، اما به صورت مشخص گروه بازیگران در دو مرحله گریم که مجبور هستند ماسک را از صورت بردارند و همینطور وقتی در مقابل دوربین قرار می گیرند کاملا در معرض کرونا هستند. درخواست ما از وزارت بهداشت این است که به وضعیت این گروه رسیدگی شود. چون از یک سو واقعا نمی توان تولیدات را تعطیل کرد، چونکه خود این تعطیل کردن تبعات بسیاری به همراه دارد و از طرفی کار کردن در چنین شرایط بسیار پرخطر است.»
پس از صحبت های عسگرپور برای توضیحات بیشتر در مورد دشواری های کار هنرمندان در ایام کرونا رضا کیانیان که خود سرصحنه فیلمبرداری بود در تماس تصویری دغدغه های خود و گروه سینماگران را با جهانپور در بین گذاشت، و جهانپور ابراز امیدواری کرد شرایطی جهت بررسی دقیق تر این وضعیت فراهم گردد.
سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما در تهران برگزار می گردد.
منبع:

1400/02/24
22:23:12
5.0 / 5
1069
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی