ا۱۵ محوطه سنگ نگاره های نقوش صخره ای در مشگین شهر شناسایی شد

ا۱۵ محوطه سنگ نگاره های نقوش صخره ای در مشگین شهر شناسایی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشگین شهر اظهار داشت: سال گذشته بیشتر از ۱۵ محوطه سنگ نگاره های نقوش صخره ای در این شهرستان شناسایی و مستندنگاری شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، ایمانعلی ایمانی روز پنجشنبه اظهارکرد: همچون اقدامات در این بخش پارسال عملیات هیدروگرافی دریاچه قله سبلان برای نخستین بار در سطح جهان به منظور ثبت در لیست آثار فرهنگی و طبیعی یونسکو با مشارکت سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود.
او ضمن اشاره به کاوش قیزل قیه احمدبیگلو در محدوده سد احمدبیگلو در سه نقطه مجزا برای نجات بخشی آثار تاریخی و فرهنگی بیان نمود: در حوزه مرمت هم اقدامات مرمتی در بناهای تاریخی کهنه قلعه، سردابه شیخ حیدر و محوطه باستانی شهریری انجام شده است.
وی بررسی و شناسایی بیشتر از ۷۰ مورد آثار تاریخی و فرهنگی، پژوهش، تحقیق و بررسی ۳۰ قابلیت آثار ملموس و ناملموس و پرونده سازی و مستندنگاری جهت ثبت در لیست آثار ملی و بررسی، شناسایی و مستندنگاری بیشتر از ۱۵ محوطه سنگ نگاره های نقوش صخره ای شهرستان را از دیگر اقدامات سال قبل ذکر کرد.
ایمانی اضافه کرد: تشکیل انجمن میراث فرهنگی و انتخاب و ابلاغ حکم به میراث بانان افتخاری در بخش های مشگین شرقی، مرکزی، مرادلو، قصابه و ارشق، تشکیل گشت تلفیقی با نیروی انتظامی شهرستان، سرکشی و بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی به تعداد بیشتر از یک هزار و ۴۰۰ مورد، دستگیری بیشتر از ۱۰ نفر حفار غیر مجاز با همکاری و هماهنگی مقام قضایی و نیروی انتظامی و اجرای بیشتر از ۱۰۰ مورد برنامه پیشگیری پیش از وقوع جرم بر ضد میراث فرهنگی هم پارسال انجام شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشگین شهر همینطور ضمن اشاره به کشف و ضبط سه مورد فلزیاب و ادوات حفاری غیر مجاز با هماهنگی نیروی انتظامی اظهار داشت: همکاری با تشکل های مردم نهاد برای فرهنگ سازی محیطی برای حفظ و حراست ازآثار تاریخی و فرهنگی، ۲۳ متر دیوارکشی در قسمتی از کهنه قلعه، اجرای بلوکاژ، عایق کاری رطوبتی، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، کاشی کاری، نازک کاری و نصب در و پنجره نمازخانه و سرویس بهداشتی در حال اجرای شهر یری و نصب و تکمیل سازه فلزی پوشش محوطه سنگ افراشته ها در این محوطه هم همچون اقدامات بوده است.
او اجرای نمای طبقه همکف و قسمتی از نمای طبقه اول سمت حیاط ساختمان موزه باستان شناسی، مرمت و احیای قسمتی از ضلع شمالی کاروانسرای قانلی بولاغ، مکاتبه با شبکه بهداشت و درمان برای تملک ضلع جنوبی کهنه قلعه، مذاکرات شفاهی با مالکان حمام عدل جهت تملک و ساماندهی آن و تعیین تکلیف ساختمان تجاری و مسکونی شهید باکری به تعداد ۱۱ قطعه و حل مشکل چندین ساله را از دیگر اقدامات برشمرد.
ایمانی اضافه کرد: جذب اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی از محل اعتبارات بازآفرینی شهری و اجرای پارک تاریخی و فرهنگی کهنه قلعه، کشف ۱۲ قلم اشیا حاصله از کشفیات تصادفی، کشف ۲۵۷ قلم اشیای حاصله از جستجوهای علمی در محدوده سد احمدبیگلو، ساماندهی و ثبت ۳۰۰ قلم از اشیای منقول تاریخی و فرهنگی در سیستم جام و ویرایش و تکمیل شناسنامه های ۲۰۰ قلم اموال منقول فرهنگی و تاریخی در این زمان انجام شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مشگین شهر از عرضه ۱۲ فقره پرونده بعد از تهیه، تنظیم برای رسیدگی به مرجع قضائی، دریافت ۱۱ فقره اسناد ثبتی زمین های باکری، برگزاری مزایده و فروش زمین های اداره واقع در خیابان باکری و دریافت سند، تغییر کاربری و مزایده و فروش ساختمان صنایع دستی روستای قوشه پارسال اطلاع داد.
او ضمن اشاره به پیگیری اسناد ثبتی مجموعه تاریخی فرهنگی بقعه شیخ حیدر و انجام مزایده در دو نوبت برای واگذاری واحدهای تجاری به اجاره اشخاص اظهار نمود: دفاع از دو پرونده حقوقی مورد دعوی اداره منابع طبیعی با تنظیم و تبادل لوایح دفاعی که منجر به دو دعوی یک فقره از آنها و محکومیت در پرونده دیگر شد، هم انجام شده است.1400/01/19
23:13:32
5.0 / 5
1160
تگهای خبر: صنایع دستی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی