اقتصاد گردشگری در پساكرونا باید با سیاست های سلامت مرتبط شوند

اقتصاد گردشگری در پساكرونا باید با سیاست های سلامت مرتبط شوند

به گزارش لباس دونی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزایش توجه به شیوه نامه های بهداشتی در موزه ها و ارائه خدمات و مراقبت های بهداشتی، قسمتی از آینده گردشگری و میراث فرهنگی دوره پساکرونا در جهان را رقم می زند اشاره کرد: همه اجزای چرخه اقتصاد گردشگری در پساکرونا باید با سیاست های سلامت مرتبط شوند.به گزارش چهارشنبه شب گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، علی اصغر مونسان در پیامی که در آیین گشایش همایش بین المللی نتایج اجتماعی و فرهنگی کرونا بر حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی خلاق و هنرهای سنتی تصریح کرد: انسانی که سودای تسخیر سیارات و سفر به اعماق کهکشان ها را در سر می پروراند در مقابل ویروسی که حتی به چشم نمی آید، درمانده است و جهان شاهد بیماری و مرگ انسان های بی شماری در کشورهای مختلف بوده است.

در این پیام که روز چهارشنبه توسط علیرضا حسن زاده دبیر علمی این همایش بین المللی قرائت شد، آمده است: این بحران بزرگ (کرونا) که همه ابعاد زندگی انسان از سلامتی تا کسب وکارش را تهدید می کند، او را به تأملی باردیگر و بازاندیشی در زمینه الگوی رفتارهایش بر این کره خاکی فرا می خواند و این تصور که پیشرفت های تکنولوژیک و مادی انسان، او را به جایگاهی چنان بلندپایه و رفیع رسانده که برخلاف انسان سده های قبل در مقابل همه گیری مصون است، با وقوع کرونا فرو ریخت.

مونسان تصریح کرد: نمونه ای از کج رفتاری های موجود در جهان را در همین دوره کرونا می توان در تحریم کشور ما که فشاری بسیار زیاد بر مردم ایران وارد کرد جست وجو کرد، چگونه می توان تصور کرد که به سادگی پیمان های حقوقی و بین المللی در جهان نقض شود و آحاد مردم یک جامعه در مقابل چنین فشار مضاعفی از بی رحمی ها و سختی های اقتصادی قرار گیرند.

در این پیام آمده است: وقوع این همه گیری در اوج پیشرفت های فناورانه انسان بر روی زمین فرصتی برای بازاندیشی و تأملی باردیگر، درباره همه الگوهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که آدمی در جهان شکل بخشیده است. در سنت الهی تاریخ هر رخداد تلخ فرصتی برای بازاندیشی و کنار گذاشتن فراموشی بوده است.

وزیر میراث فرهنگی در این پیام تاکید کرده است: گردشگری در دهه های اخیر به صورت الگوی غالب اقتصاد جهان تبدیل گشته، کرونا همه تعاریف و معیارها را با چالشی جدی روبه رو کرده است، به واقع قرنطینه و فاصله فیزیکی و عدم جابه جایی نقطه مقابل این الگو قرار گرفت که با بسته شدن مرزهای کشورها در مقابل مسافران و ورشکستگی و کاهش شدید درآمد و فعالیت صنایع در ارتباط با گردشگری همراه شد.

«فعالیت صنایع هوایی و زمینی و شرکتهای مسافرتی مبتلا به اختلال شدید شد، هتل ها بخش عمده درآمد خود در جهان را از دست دادند و مشاغل و ذی نفعان اقتصاد گردشگری با مشکل بیکاری در جهان مواجه گشتند. پیشبینی سازمان جهانی گردشگری از رشد گردشگری در سال ۲۰۲۰ محقق نشد و کل اقتصاد جهان کوچک تر و با رکود مواجه گردید.»

در پیام وزیر میراث فرهنگی آمده است: بی گمان همه اجزای چرخه اقتصاد گردشگری بعد از عبور از کرونا باید به پروتکل های بهداشتی جایگاهی مهمتر بخشیده و اقتصاد گردشگری را با سیاستگذاری سلامت به شکلی عمیق مرتبط سازند، از طرفی ضرورت تقویت زیرساخت های مجازی در حوزه گردشگری و البته حوزه های دیگر چون آموزش با وقوع همه گیری کرونا احساس شد.

مونسان تاکید کرده است: توجه به پروتکل های بهداشتی در موزه ها و عرضه خدمات و مراقبت های بهداشتی افزون تر، بخشی از آینده گردشگری و میراث فرهنگی دوره پساکرونا در جهان را رقم می زند.

کرونا ضررهای فراوانی را متوجه اجزای کلیدی اقتصاد گردشگری ایران کرد

در این پیام آمده است: ایران عزیز ما هم چون همه کشورهای دیگر با معضل رکود و کاهش شدید توریست به علت قرنطینه و قوانین دوره کرونا روبه رو شد که این مساله ضررهای فراوانی را متوجه اجزای کلیدی اقتصاد گردشگری در کشور کرد، هتل ها، صنعت حمل و نقل هوایی و زمینی، رستوران ها و مراکز بوم گردی، آژانس های مسافرتی و نیروی انسانی شاغل در این بخش از اقتصاد کشور با مشکل روبه رو شدند.

مونسان با اشاره به اینکه « دولت و خصوصا وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر پایه وظایف حاکمیتی خود در حد توان کوشیده است تا زیان های این بخش را به طریقی جبران کند» تصریح کرده است کمک ها و حمایت های مالی و اقتصادی از بخش ها و گروه های مربوط در چارچوب وام های بلاعوض، معوق کردن مطالبات و بدهی های مالی ناشی از وام ها و غیره در این راستا انجام شده است.

وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرده است: هم زمان با این کمک ها تلاش شد تا از گروه های شاغل در این عرصه هم حمایت شود و استفاده از فضای مجازی و خدمات در چارچوب گردشگری مجازی هم در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت، همینطور آگاهی بخشی در مورد سفرهای داخلی و فرهنگ سازی در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی از فعالیتهای دیگر این وزارتخانه در دوران همه گیری کرونا بوده است.منبع:

1399/11/30
11:53:38
0.0 / 5
1220
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی