معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ،

بنیاد شهید در برنامه 1400 توجه ویژه ای به نماز و جوانان دارد

بنیاد شهید در برنامه 1400 توجه ویژه ای به نماز و جوانان دارد

به گزارش لباس دونی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید با اشاره به اینکه برای تشویق جوانان به نماز باید همه احساس مسئولیت نماییم، اظهار داشت: در برنامه های سال 1400 بنیاد شهید توجه ویژه ای به موضوع نماز شده تا بتوانیم این فریضه الهی را آنطور که شایسته است گسترش دهیم.


به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا، سردار «یعقوب سلیمانی شنبه در جلسه شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید تصریح کرد: باتوجه به مطالعات روانشناسی و پژوهشی که در زمینه نماز انجام شده باید گفت این فریضه الهی آثار مثبت فراوانی بر روح و روان افراد به دنبال خواهد داشت. نماز، همدلی مردم در سطوح مختلف را به دنبال دارد.
وی افزود: برای دستیابی به اهداف از پیش طراحی شده در حوزه نماز باید از تمام ظرفیت های درون و برون سازمانی و استان های مختلف استفاده نمائیم. امروز جوانان در فضای مجازی حضور شایان توجهی دارند که باید از این موقعیت برای دعوت آنان به نماز استفاده نمائیم.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید با اشاره به اینکه برای تشویق جوانان به نماز باید همه احساس مسئولیت نماییم، اظهار داشت: همزمانی ولادت امام محمد باقر (ع) با نخستین جلسه شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید را به فال نیک می گیرم و امیدوارم که در این عرصه شاهد اتفاقات مبارکی باشیم.
سردار سلیمانی اشاره کرد: اقامه نماز باید در بنیاد در راس امور باشد و بی توجهی به آن به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. بدون تعارف هر چه داریم از نماز داریم و باید شکرگزار این فریضه الهی باشیم. باید دقت کنیم که در امر به معروف و نهی از منکر هم زمینه اصلی نماز است.
وی اضافه کرد: برای تشویق جوانان به نماز خواندن باید همه دلی کار نماییم و هر چه در توان داریم را به میدان آوریم. در روایات و احادیث مختلف آمده است که نماز ستون دین است و همین موضوع نشان میدهد که باید دراین زمینه بیشتر و بهتر کار نماییم.
هم افزائی کار نماییم تا در جامعه اسلامی این فریضه الهی به جایگاهی که شایسته است قرار گیرد
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید گفت: باید در زمینه نماز با همدلی و هم افزائی کار نماییم تا در جامعه اسلامی این فریضه الهی به جایگاهی که شایسته است قرار گیرد.
سردار سلیمانی توضیح افزود: دشمنان انقلاب تمام امکانات را به کار گرفتند تا ۴۰ سالگی انقلاب را نبینیم اما امروز در ۴۳ سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم که این دستاورد باارزش و بزرگی است. ایام الله دهه فجر امسال تحت تاثیر شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا انجام شد اما مردم ثابت کردند که این بیماری هم نمی تواند آنها را از وفاداری به آرمان های انقلاب دور کند.
وی با اعلان اینکه باید از حضور مدلول دار و چشم گیر مردم در مراسم ۲۲ بهمن امسال قدردانی نماییم، افزود: مردم بصیر و ولایتمدار ایران نشان دادند که گرفتاری ها و مشکلات همدلی شان را تحت تاثیر قرار نداده و همچنان در صحنه هستند. نه فقط مردم ایران بلکه همه دنیا به چشم دیدند که مردم گرفتار ایران برای تجدید میثاق با آرمان های انقلاب اسلامی به خیابان ها آمدند و در خانه ها نماندند.
تقویت موسسه های متولی در حوزه نماز
مدیرکل فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید نیز در این نشست گفت: همیشه به برگزاری نماز در اردوها توجه داشته ایم و حتی اگر شرایط مساعد نبوده هم نسبت به این فریضه الهی غافل نبوده ایم.
«سید مستجاد حسینی» افزود: نزدیک به ۲ هزار کلیپ با موضوع نماز از سخنان حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی» رئیس ستاد اقامه نماز بازتولید کرده ایم. برای تشویق مردم در سطوح مختلف به اقامه نماز نیز تقویت موسسات متولی در این عرصه را در دستور کار قرار داده ایم.
وی اضافه کرد: با بررسی های بعمل آمده از شهرهای مختلف کشور متوجه شده ایم که «یزد» شهر سرآمد در حوزه نماز اول وقت است. تصمیم داریم با بهره گیری از زبان هنر شهر یزد را بعنوان سرآمد در حوزه نماز اول وقت معرفی نماییم.
مدیرکل ورزشی و اردویی تصریح کرد: برگزاری جشن تکلیف و جشن عبادت برای ترویج نماز یکی از برنامه های ویژه بنیاد شهید در سالهای گذشته بوده است. فضای مجازی بستر مناسبی در بین جوانان است که باید با ورود هوشمندانه از آن بهره مند شویم.
مدیرکل فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید نیز در این نشست بیان کرد: نماز و قرآن از هم تفکیک پذیر نیستند و از صدر اسلام تا امروز در کنار هم بوده اند. باید توجه داشته باشیم که توجه به نماز پرداختن به قرآن است و برعکس این مساله هم مصداق دارد.
«اسکندر یارنسب» افزود: همه ما باید برای ترویج نماز کار نماییم و برای دستیابی به آنچه شایسته این فریضه الهی است از هر آنچه در توان داریم، دریغ نکنیم.
برای ترویج فرهنگ نماز در فضای مجازی بیش از پیش کار کنیم
مشاور امور زنان و خانواده در بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این نشست اظهار داشت: برای ترویج اقامه نماز در جامعه اسلامی باید تمام ظرفیت های درون و برون سازمانی را به کار بگیریم. به جهت اینکه کارهایمان نتیجه خوبی به دنبال داشته باشد باید برای اجرای برنامه ریزی ها اولویت بندی نماییم.
«فریده اولاد قباد» افزود: نکته بسیار مهم در حوزه نماز این است که کار برای این فریضه الهی پیش گیری از لطمه های اجتماعی و مشکلات اخلاقی را به دنبال دارد. باید برای ترویج فرهنگ نماز در فضای مجازی بیش از پیش کار نماییم. فضای مجازی بستر مناسبی در بین جوانان است که باید از این موقعیت به خوبی بهره برد.
وی افزود: پیشنهاد می کنم بنیاد شهید برای تولید محتوا در حوزه نماز عضو شورای عالی فضای مجازی شود. البته می توانیم از فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی هم برای عملکرد بهتر کمک بگیریم.
مشاور امور زنان و خانواده در بنیاد شهید اشاره کرد: با همکاری وزارت آموزش و پرورش باید برای ترویج فرهنگ نماز میان دانش آموزان کار نماییم. شرایط سنی دانش آموزان به شکلی است که آمادگی مناسبی برای پذیرش دارند و باید از این فرصت برای نهادینه کردن فرهنگ نمازخوانی استفاده نمائیم.
بی اهمیتی به نماز عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد
مدیرکل پشتیبانی بنیاد شهید نیز با تاکید بر این که بی اهمیتی به نماز عوارض جبران ناپذیری در زمینه اخلاقی و روانی به دنبال دارد، اظهار داشت: باید گونه ای برنامه ریزی نماییم که ارزش ها درون آدم ها نهادینه شود و تا وقتی این اتفاق نیفتد به هیچ نتیجه قابل قبولی نرسیده ایم.
«سعید کهن سال» افزود: فرهنگ ایثار و شهادت که نکات باارزش بسیاری را در خود جای داده، برگرفته از نماز است. هر چه گرفتاری در زندگی برای ما پیش می آید نتیجه فاصله گرفتن از ارزش هاست و بی تفاوتی به نماز منشاء لطمه هاست. در حوزه نماز باید تامین منابع برای اجرای برنامه ها بطور جدی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: بنیاد شهید، معراجگاه و خانه شهداست که باید در این جایگاه مقدس نماز جایگاه شایسته اش را داشته باشد و برای ترویج فرهنگ این فریضه الهی کارهای مهم صورت گیرد. برای تحقق دستیابی به هدف بزرگی که داریم و می خواهیم نماز در جایگاه شایسته اش قرار گیرد، نباید لحظه ای درنگ نماییم.
مدیرکل پشتیبانی بنیاد شهید با اشاره به اینکه امروز نخستین جلسه از شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر در بنیاد شهید برگزار می شود، تصریح کرد: نباید شیوع کرونا بهانه ای برای کم توجهی به نماز شود. بهتر است در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت راهبرد خاصی را تعریف نماییم و پیرو آن حرکت نماییم. پیشنهاد می کنم مسابقه ای با محوریت نماز و اذان با هدف ترویجی و تشویقی اجرا شود.
باید نماز در بنیاد شهید جایگاه شایسته اش را داشته باشد
«عادل مهری»، مدیرکل مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر هم در جلسه شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید گفت: باید نماز در بنیاد شهید جایگاه شایسته اش را داشته باشد. برای انجام وظایف محوله در حوزه ترویج فرهنگ نماز با بهره گیری از ظرفیت های نخبگان جامعه ایثارگران آمادگی لازم را داریم. بعنوان نمونه در سالهای گذشته چندین مقاله با موضوع نماز توسط نخبگان جامعه ایثارگران نوشته شده است. پیشنهاد می کنم جلسات بعدی شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر در سالن شهید رسول زاده و با حضور نماینده ای از بنیاد شهید استان تهران صورت گیرد.
برنامه ریزی برای بهره مندی از ظرفیت های بقاع متبرکه
مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) نیز در این نشست اشاره کرد: مقام معظم رهبری فرموده اند «بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند» بدین سبب باید از ظرفیت های بقاع متبرکه در سراسر کشور برای ترویج فرهنگ نمازخوانی استفاده نمائیم. برای ترویج این فرهنگ بهتر است تفاهم نامه ای بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت اجتماعی اوقاف منعقد شود. برنامه ریزی برای بهره مندی از ظرفیت های بقاع متبرکه باید در دستور کار قرار گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین «محمود رضا زکاوت» اظهار داشت: یکی دیگر از راه های موثر در ترویج فرهنگ نمازخوانی تولید آثار فاخر هنری است که باید دراین زمینه اقدامات هدفمند صورت گیرد.
«مرتضی شکرزاده» رئیس اداره فرهنگی بنیاد شهید نیز در این مراسم گزارشی از برنامه های مصوب سال ۱۳۹۹ بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و همین طور برنامه های سال آینده ارائه نمود. همین طور سردار سلیمانی پیشنهادی برای برگزاری جشنواره ای با موضوع نماز داشت.
منبع:

1399/11/25
23:46:26
0.0 / 5
986
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , طراحی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس دونی