كاروانسرای باغ شیخ ساوه گزینه سال 2020 كشور برای ثبت جهانی است

كاروانسرای باغ شیخ ساوه گزینه سال 2020 كشور برای ثبت جهانی است

به گزارش لباس دونی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: بنای کاروانسرای باغ شیخ ساوه از گزینه های کشور برای ثبت جهانی در سال 2020 میلادی است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، «مصطفی مرزبان» روز چهارشنبه در کارگروه میراث فرهنگی که با دستور جلسه مقدمات ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ شهرستان ساوه در فرمانداری برگزار شد، اضافه کرد: ثبت جهانی این اثر تاریخی، اتفاقی بسیار مهم برای استان مرکزی و شهرستان ساوه است که تحقق آن نیاز به همکاری و مشارکت مسئولان و مالک خصوصی دارد.
وی بیان کرد: از محل اعتبارات فنی بمنظور مرمت کاروانسرای باغ شیخ می توان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در اختیار مالک قرار داد که ۲ برابر این مبلغ نیز با سود ۱۲ درصد تسهیلات بانکی پرداخت می شود.
مرزبان افزود: هزینه مطالعات و تهیه طرح مرمت این کاروانسرا نیز بمنظور ثبت جهانی از طرف میراث فرهنگی پرداخت می شود.
بگفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، بودجه این سازمان بسیار محدود و بر طبق اولویت بندی در زمینه حفظ و مرمت آثار تاریخی صرف می شود.
وی خاطرنشان کرد: مرمت آثار تاریخی شهرستان ساوه سالانه ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد اما با عنایت به کمبود اعتبارات ناگزیر با حدود ۱۰۰ میلیون تومان تنها رفع خطر و پیشگیری از تخریب صورت می گیرد.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: به علت خاصیت های خاص کاروانسرای باغ شیخ، این اثر تاریخی بعنوان گزینه ثبت جهانی مطرح است و باید مطابق قانون کارشناسی و هزینه مرمت کاروانسرا مشخص شود.
وی بیان کرد: در صورت همکاری نکردن مالکین، دستگاههای حقوقی برمبنای قانون اجازه ورود به بنا و انجام مقدمات ثبت جهانی این اثر را دارند.
«سیدمحسن رحمتی» اضافه کرد: هم اکنون مجموعه کاروانسراهای کشور به علت شرایط خاص در حال ثبت جهانی هستند که در استان مرکزی، باغ شیخ بعنوان گزینه ای مناسب انتخاب شده است.
بگفته او، اداره کل میراث فرهنگی حامی حفظ آثار تاریخی است و در صورت ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ تسهیلات و مشوق های ویژه ای اعطا می شود و سبب توسعه صنعت توریسم منطقه خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با اشاره به اینکه حداقل ۳۰ کاروانسرا در کشور ثبت جهانی خواهد شد، اظهار داشت: بعد از اجرای طرح مرمتی، کارشناس یونسکو از کاروانسرا بازدید و اصالت اثر را تایید می کند.
دهیار روستای باغ شیخ نیز با اشاره به اینکه این روستا با دارا بودن چهار اثر تاریخی یکی از روستاهای فاخر در حوزه میراث فرهنگی است، اضافه کرد: مسئولان باید توجه جدی نسبت به میراث گذشتگان داشته باشند و ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ افتخاری بزرگ برای اهالی استان مرکزی است.
«اسدالله امیری» خاطرنشان کرد: حفظ و مرمت آثار تاریخی، سمبل و هویت روستا است و باید تفکر مردم و مسئولان به سمتی جلو برود که این بنا بعنوان اثر ملی و گنجینه ای برای نسل آینده حفاظت شود.
وی افزود: حمام تاریخی روستای باغ شیخ نیز با حمایت میراث فرهنگی تخلیه و مقدمات ثبت آن بعنوان اثر تاریخی انجام شده است که امیدواریم هر چه زودتر این اقدام صورت گیرد.
گفتنیست؛ در آخر این جلسه مالکان کاروانسرای باغ شیخ و اداره میراث فرهنگی برای ثبت جهانی این اثر تاریخی اعلام آمادگی کردند تا به زودی فاز مطالعاتی این طرح شروع شود.
کاروانسرای عبدالغفارخان یا باغ شیخ واقع در روستایی به همین نام در هشت کیلومتری شرق شهر ساوه قرار دارد که در سال های اخیر به صورتی مهجور ماند و گزارش هایی در خصوص خطر تخریب این اثر تاریخی در رسانه ها به خصوص خبرگزاری ایرنا منتشر گردید اما خوشبختانه این ملک باارزش همچنان سرپا است و با انجام برخی اقدامات عمرانی از قبیل نقشه برداری و مرمت آن می توان پرونده اش را برای ثبت به یونسکو فرستاد؛ فرصتی باارزش و مهم که می تواند ساوه را که قدمتی افزون بر چهار هزار سال دارد در کانون توجه جهانیان قرار دهد و از این دیار صنعتی و تولیدی وجهه ای بین المللی با رنگ و بوی تاریخ و فرهنگ بسازد.
این کاروانسرا که با نام «باغ شیخ» هم شهرت یافته در مساحتی افزون بر چهار هزار و ۸۰۰ مترمربع در دوران زندیه راه اندازی شده و همچون بناهای چهارایوانی متناسب با اقلیم گرم و خشک ایران به حساب می آید.
کاروانسرای باغ شیخ که در چهاردهم مهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی به ثبت ملی رسید از بناهای دوره زندیه است که علاوه بر فضای کاروانسرایی دارای یک آب انبار، حسینیه و محراب است.منبع:

1399/10/30
22:44:31
0.0 / 5
1311
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی