دبیر جایزه ترانه در جشنواره موسیقی فجر؛

بیشتر ترانه ها سطحی شده اند

بیشتر ترانه ها سطحی شده اند

به گزارش لباس دونی دبیر جایزه ترانه در سی وششمین جشنواره موسیقی فجر ضمن اشاره به بررسی چهار هزار ترانه رسیده به این بخش توسط هیات داوران اظهار داشت: متأسفانه بیشتر ترانه ها سطحی شده اند و دستیابی به ترانه هایی که شاخص هایی را از لحاظ حرفه ای و فنی و محتوایی داشته باشند، کار دشواری است.


به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سی وششمین جشنواره موسیقی فجر، نشست شورای داوران جایزه ترانه این جشنواره موسیقی فجر با حضور محمد اله یاری (مدیرکل دفتر موسیقی)، مسلم نادعلی زاده دبیر این جایزه و داوران این بخش متشکل از اسماعیل امینی، مجید افشاری، محمدعلی بهمنی، محمدمهدی سیار، حمیدرضا شکارسری، ناصر فیض و عبدالجبار کاکایی برگزار گردید.
اله یاری در این نشست اظهار داشت: در شورای شعر ترانه و کلام دفتر موسیقی، در بررسی ترانه ها حداقل ها مدنظر قرار می گیرد و موارد کیفی و حرفه ای در ترانه سرایی معمولا در جایزه ها و جشنواره ها بررسی می شود. سال قبل در جایزه ترانه، ترانه های یک سال بررسی گردید و بعد از یک بررسی اولیه، تعدادی ترانه را هیات داوران در مرحله دوم و سوم ارزیابی کرد. سال جاری هم ترانه های یکسال اخیر که به دفتر موسیقی رسیده توسط هیات داوران ارزیابی می شود. هدف این جایزه توجه به کیفیت و شناسایی ترانه های خوب و کار ایجابی در حوزه ترانه است.
مسلم نادعلی زاده هم اظهار داشت: بیشتر از چهار هزار پرونده ترانه های مهر ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹ توسط هیات داوران جایزه ترانه ارزیابی شده که بعد از ارزیابی اولیه هیات داوران، حدود ۱۰۰ ترانه برای ارزیابی نهایی انتخاب گردید و بعد از ارزیابی نهایی برگزیدگان معرفی می گردند.
متأسفانه بیشتر ترانه ها سطحی شده اند و دستیابی به ترانه هایی که شاخص هایی را از لحاظ حرفه ای و فنی و محتوایی داشته باشند، کار دشواری است.
در ادامه این جلسه داوران جایزه ترانه نظر خویش را درباره جایزه ترانه بیان نمودند. همینطور به پیشنهاد هیات داوران مقرر شد دبیرخانه جایزه در نامه ای به شرکتهای موسیقی از آنها دعوت کند ترانه های برتر یکسال اخیر را به انتخاب خود، به دبیرخانه جایزه ترانه ارائه نمایند.
جایزه ترانه با هدف تجلیل و تشویق ترانه سرایان برتر، ترویج مفاهیم نو و پرارزش در ترانه، حمایت و معرفی ترانه های برتر، به دبیری مسلم نادعلی زاده در سی و ششمین دوره جشنواره موسیقی فجر برگزار می گردد.

در این جایزه، متن ترانه هایی که از مهر ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹ به صورت تک آهنگ یا در چارچوب آلبوم موسیقی از جانب مؤسسات یا اشخاص حقیقی بعد از دریافت مجوز از دفتر موسیقی تولید و انتشار یافته اند، توسط هیات داوران بررسی و ترانه های برگزیده معرفی می گردند. در بازه زمانی مشخص شده بیشتر از چهار هزار قطعه متن ترانه با مجوز دفتر موسیقی به صورت تک آهنگ یا در چارچوب آلبوم انتشار یافته اند، که اولین مرحله انتخاب این ترانه ها انجام شده است و در مرحله نهایی ترانه های برگزیده در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر معرفی می گردند.
سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر ۲۸ بهمن تا ۳ اسفند سالجاری به دبیری حسن ریاحی برگزار می گردد.منبع:

1399/10/29
11:01:30
0.0 / 5
1501
تگهای خبر: جشنواره , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی