آبپخش دشتستان شهر ملی حصیر و كپو بافی ایران شد

آبپخش دشتستان شهر ملی حصیر و كپو بافی ایران شد

لباس دونی: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اظهار داشت: شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی ˮآبپخشˮ دشتستان را بعنوان شهر حصیر و کپو بافی ثبت ملی کرد.


لیلا رحیمی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: مرغوبت ترین مواد اولیه حصیر از نخلستان های سرسبز آبپخش به دست می آید و هر شهروند در این منطقه یک بافنده حصیر است.
وی اضافه کرد: در زمان حاضر بیش از ۱۰۰ کارگاه رسمی و بافنده شناخته شده حصیر و کپو در این شهر فعال است و در صورتیکه مجوز بدون شرط سنی اعطا شود باید برای همه جوانان و سالمندان آبپخشی کارت صادر کرد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر افزود: باتوجه به آشنایی دیرینه مردم این شهر با بافتن حصیر و کپو، آموزش های ارائه شده در سالهای اخیر بر اساس طرح های جدید و خلاقانه صورت گرفته است.
رحیمی اظهار نمود: رونق گرفتن حصیر بافی، فلسفه مقلد بودن را در آبپخش به مولد بودن تغییر داده است طوریکه دست بافته های این هنر صنعت بسیار کاربردی است و جای خودرا در زندگی مردم بازیافته است.
وی اظهار داشت: همه این موارد به همراه جایگاه تاریخی و گردشگر پذیر بودن آبپخش، سبب شد که پرونده این شهر مورد پذیرش شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی قرار گیرد و این شهر بحق شهر ملی حصیر و کپو لقب گیرد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اضافه کرد: آثار ارئه شده حصیری در جلسه دفاع از پرونده آبپخش بسیار مورد توجه هیات داوران قرار گرفت و سبب شگفتی این گروه شد.
رحیمی تصریح کرد: قبل از این صنعتگران این شهر ۲ بار موفق به کسب نشان ملی در این رشته شدند و آثار آنها در کاخ موزه سعدآباد به معرض نمایش گذاشته شده است.
آبپخش شهری در شهرستان دشتستان است و ۲۰ کیلومتر با برازجان بعنوان مرکز شهرستان و ۶۰ کیلومتر با بوشهر فاصله دارد.منبع:

1399/10/16
11:47:40
0.0 / 5
1173
تگهای خبر: صنایع دستی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی